GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

GHICITUL SI VRAJITORIA

+25
Krissunu
Asgard
Amrita
teardrop
JeSsYkA
parwous
Adriatica
shadow
deea24
mihaela_23
DORIAN 80
seaman65
Mr Nobody
mrs nobody
lynn
aspidistra76
atat de simplu
firfiric
Valiks
Radu
vikiterra88
LiquidSilk
snow
habibi77
pitulicea
29 participanți

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  pitulicea Lun 1 Feb - 20:11

Rezumarea primului mesaj :

Stim cu totii ca vrajitoria este considerata un pacat si totusi, multi dintre noi apeleaza la vrajitoare sau ghicitoare, pentru a-si afla viitorul sau pentru a-si realiza anumite dorinte, greu de realizat altfel.
Religia ne invata ca vrajitorii si ghicitorii lucreaza impreuna cu Satana si ca apeland la ei, savarsim un mare pacat. Chiar daca aceste dorinte ale noastre, vor fi realizate, nu vor avea un efect indelungat, pentru ca diavolul nu va face niciodata un bine oamenilor. O bucurie realizata cu ajutorul vrajilor, va atrage dupa ea si o nenorocire.

Aceasta ar fi teoria, insa am deschis acest subiect, curioasa sa aflu despre experientele celor care au apelat la astfel de practici.
Daca au apelat vreodata la vrajitori sau ghicitori, daca aceste vraji le-au indeplinit ceea ce si-au dorit, daca prezicerile ghicitorilor s-au adeverit, sau daca, asa cum spuneam mai devreme, dupa o bucurie rezultata dintr-o vraja a urmat o nenorocire.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  pitulicea Mar 23 Mar - 18:44

Mi se pare o chestie neplacuta, sa-ti ghicesti viitorul si sa ai impresia ca-l cunosti.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Mi se pare o chestie neplacuta, sa-ti ghicesti viitorul si sa ai impresia ca-l cunosti.[

Mesaj  Valiks Mar 20 Apr - 15:58

Si de ce, ma rog, inpresia?
pitulicea_de_stepa a scris:Mi se pare o chestie neplacuta, sa-ti ghicesti viitorul si sa ai impresia ca-l cunosti.
Sunt lucruri care le poti cunoaste cu certitudine. Iar uneori nu numai ca is folositoare, dar si salvatoare.
Adevarul este ca e periculos sa te bagi sa previzionezi viitorul fara a avea motive serioase.
Valiks
Valiks
1
1


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  pitulicea Mar 20 Apr - 18:09

Sunt lucruri care le poti cunoaste cu certitudine. Iar uneori nu numai ca is folositoare, dar si salvatoare.
Ai tu ceva sa ne povestesti, care sa vina in sprijinul afirmatiei tale?
In definitiv, la asta m-am gandit cand am deschis topicul: sa mai aflam cate ceva din experientele altora. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Dar mai des e nevoie sa cunosti cite ceva din trecutul omului , ca sa-l poti scapa de probleme sau sa-l vindeci

Mesaj  Valiks Mar 20 Apr - 18:25

Am ajutat in felul asta multa lime
Dar mai des e nevoie sa cunosti cite ceva din trecutul omului , ca sa-l poti scapa de probleme sau sa-l vindeci
Exemple asa numai pentru a-ti alina curiozitatea n-am sa-ti dau.
Si de crezarea nu am nevoie. Cunosc prea bine ceea despre ce vorbesc

Ca sa afli ceva mai mult, ar trebui sa ai o necesitate bine justificata
Valiks
Valiks
1
1


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  pitulicea Mar 20 Apr - 18:32

Fie cum spui tu Smile
Eu o sa am o "poveste", dar trebuie sa am timp si chef s-o scriu. Mereu aman....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Valiks Mar 20 Apr - 18:42

Exista o zicala:

Nu amina pe mine, ceea ce poti amina pe poimine

Adica,- sa nu-ti uiti problema
Valiks
Valiks
1
1


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  habibi77 Vin 23 Apr - 11:29

Valiks, cei care nu cred nu pot fi convinsi. Nu poti crede pana nu experimentezi asta. Cred ca-mi cumpar iar carti. Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  firfiric Lun 31 Mai - 9:46

Dumnezeu condamnă categoric ghicitul şi vrăjitoria-Practicile acestea oculte sunt foarte variate: vrăjile de dragoste, ghicitul în cafea, ghicitul în cărţi, etc. De fiecare dată când sunt menţionate aceste practici în Biblie, ele sunt condamnate de Dumnezeu care ne cere şi nouă să le condamnăm categoric. Iată ce spune unul din aceste pasaje:
Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi. Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul Dumnezeul tău pe aceste neamuri dinaintea ta. Tu să te ţii în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tău. Căci neamurile acelea pe care le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele şi de ghicitori; dar ţie, Domnul Dumnezeul tău nu-ţi îngăduie lucrul acesta. Ghicitorii şi vrăjitorii se fac vrednici de pedeapsă cu moartea- Aceste practici sunt urâciune înaintea lui Dumnezeu şi atrag mari pedepse asupra naţiunilor în mijlocul cărora se răspândesc, până acolo că popoarele sunt izgonite din teritoriul lor. În satele din Moldova sunt foarte răspândite aceste practici, ziarele abundă cu publicitatea vrăjitorilor şi ghicitorilor şi cele mai multe posturi de radio transmit zilnic horoscopul. Ne mai mirăm după aceasta că aşa de mulţi oameni au părăsit ţara? Consecinţele vrăjitoriei şi a ghicitului se reflectă asupra întregii naţiuni. De aceea, în Vechil Testament Dumnezeu a lăsat această lege:
Voi să-Mi fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt, Eu, Domnul; Eu v-am pus deoparte dintre popoare ca să fiţi ai Mei. Dar dacă un om sau o femeie cheamă duhul unui mort sau se îndeletniceşte cu ghicirea să fie pedepsiţi cu moartea; să-i ucideţi cu pietre: sângele lor să cadă asupra lor.”

firfiric
1
1


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  firfiric Lun 31 Mai - 9:49

Mersul la vrăjitori şi ghicitori este condamnat de Dumnezeu-Se fac vinovaţi şi vrednici de aceeaşi pedeapsă cei ce apelează la serviciile ghicitorilor şi vrăjitorilor. Chiar dacă oamenii nu iau atitudine, Dumnezeu nu va întârzia să aducă la îndeplinire judecăţile Sale asupra acestor oameni, aşa cum scrie în Biblie:
Dacă cineva se duce la cei ce cheamă pe morţi şi la ghicitori, ca să curvească după ei, Îmi voi întoarce faţa împotriva omului aceluia şi-l voi nimici din mijlocul poporului lui. Ghicitul şi vrăjitoria este lucrarea dracilor-Iată un caz descris în cartea Faptele Apostolilor care scoate în evidenţă acest adevăr:
Pe când ne duceam la locul de rugăciune, ne-a ieşit înainte o roabă care avea un duh de ghicire. Prin ghicire, ea aducea mult câştig stăpânilor ei. Roaba aceasta s-a luat după Pavel şi după noi şi striga: „Oamenii aceştia sunt robii Dumnezeului celui Preaînalt şi ei vă vestesc calea mântuirii.” Aşa a făcut ea timp de mai multe zile. Pavel, necăjit, s-a întors şi a zis duhului: „În Numele lui Isus Hristos îţi poruncesc să ieşi din ea.” Şi a ieşit chiar în ceasul acela. Când au văzut stăpânii roabei că s-a dus nădejdea câştigului lor, au pus mâna pe Pavel şi pe Sila şi i-au târât în piaţă înaintea fruntaşilor. Evil Evil Evil Evil Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

firfiric
1
1


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  atat de simplu Lun 20 Sept - 19:31

habibi77 a scris:asa......am terminat Laughing
sper sa nu plecati de la ideea ca-mi folosesc doar emisfera dreapta a creierului....o folosesc si pe cea stanga, am un creier echilibrat Razz
sa incep cu inceputul....povestea mea incepe prin clasa a VIII a cand o colega a mea mi-a ghicit in carti. atunci imi foloseam mai mult emisfera stanga Laughing ....si m-am gandit : bai nene , e imposibil sa ghicesti viitorul pt ca viitorul nu este ceva prestabilit...asta ar insemna sa nu avem liber arbitru...si asta mai inseamna ca suntem niste marionete iar papusarul este Dumnezeu Cool ce sa-i faci...minte de copil Laughing
asa ca ce crezi?!... am furat meserie Rolling Eyes , am invatat sa descant cartile (asta dupa ce am invatat sa "citesc" buzele colegei mele ca n-a vrut sa-mi spuna descantecul ) Laughing si am inceput sa ghicesc la cunoscuti....in timp am constat ca lucrurile pe care le spuneam se si intamplau....nasol, asta imi darama mie teoria cu liberul arbitru... scratch


studiind problema mai in amanunt am ajuns la urmatoarele concluzii:
1.viitorul poate fi "ghicit", DAR sunt numai niste directii in care evolueaza lucrurile in functie de situatia actuala. simpla cunoastere a acestui viitor il poate modifica.
2.viitorul poate fi schimbat, DAR pentru asta trebuie sa ai suficienta forta mentala, si sa fii cat de cat echilibrat energetic.
3.farmecele nu sunt altceva decat "ganduri directionate" catre o persoana cu intentia de-ai face rau sau bine.
4.orice lucru rau pe care-l facem se va intoarce impotriva noastra , mai devreme sau mai tarziu.

Eu cred ca ghicitul si vrajitoria trebuie sa gaseasca un anumit fond in persoana care apeleaza la asa ceva.Atata timp cat se stie ca mintea are niste proprietati nebanuite, iar puterea de autosugestie e ceva de necontestat e clar ca si cel ce face chestii gen " ghicit" sa speculeze acest lucru.Am avut si eu o serie de experiente de-a lungul anilor si concluziile mele sunt legate de cele traite de mine si nu numai...sincera sa fiu subiecte de acest gen m-au interesat mereu si am "cautat" o dovada concreta care sa sustina aceste practici.Cred ca cine e interesat de asa ceva a cautat un adevar dincolo de aparente. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  aspidistra76 Lun 20 Sept - 20:06

Eu cred in ghicitul, ca in general in magie si paranormalul.Dar cumva nu am chef sda ma duc la un ghicitor,pt ca nu cred ca mi-ar ajuta,mai degraba mi-ar stresa, cred. Sunt de acord cu punctul 1.) din articolul lui habibi, adica ca desi putem sa-l vedem viitorul, putem sa vedem doar directia lucrurilor in ccare astia se desfasoarain functie de actiunile noastre in prezent si in trecut.Poate sa fie totusi foarte folositor, sa ne arata exact ce pericole ne pandesc, daca nu schimbam ceva,in cazul daca deja lucrurile au inceput sa mearga "stramb"... Cred ca asta e rolul ghicitoriei... Sa ne arata CE trebuie sa evitam, si CUM.
aspidistra76
aspidistra76
4
4


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  atat de simplu Lun 20 Sept - 20:27

Abia azi am citit pe forum ce e legat de subiectul asta si incerc sa fiu putin mai retinuta la comentarii.E eu subiect interpretabil , eu ma aprind repede si mai sunt si obosita. Laughing Promit ca vom mai discuta , dar nu acum. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  habibi77 Mar 21 Sept - 9:46

Aspi, daca esti de acord cu pct.1 tre sa fii de acord si cu pct.2. Laughing

Simplu, abia astept sa aflu cum vezi tu lucrurile. Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  lynn Mar 21 Sept - 10:01

eu cred că ce nu ştii nu te poate răni, cred că necunoaşterea în acest caz e benefică, ştiu că toate lucrurile astea există, dar sunt de neînţeles, nu pot fi explicate logic, ca şi religia, ţi se cere să crezi şi să accepţi. cum nu pot face asta, accept să nu cunosc, nu mă interesează, nu mă priveşte ... sună poate a îndobitocire, dar de fapt e o alegere sănătoasă.
lynn
lynn
3
3


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  habibi77 Mar 21 Sept - 10:22

Nu este indobitocire, este o alegere. Fiecare alege in fiecare secunda a vietii sa traiasca asa cum doreste. Smile
Ai dreptate, ceea ce nu stii nu te raneste si este mai sanatos sa nu stii ce te asteapta. Poate ca ce urmeaza sa se intample, chiar daca in aparenta este un lucru rau, te poate ajuta sa te cunosti. Nu sunt de parere ca trebuie sa evitam suferinta, din contra. Tocmai aceste lucruri ne maturizeaza. Asta nu inseamna nici ca trebuie sa ne complacem in asta. Cred ca trebuie sa invatam din greseli.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 5 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum