GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

GHICITUL SI VRAJITORIA

+25
Krissunu
Asgard
Amrita
teardrop
JeSsYkA
parwous
Adriatica
shadow
deea24
mihaela_23
DORIAN 80
seaman65
Mr Nobody
mrs nobody
lynn
aspidistra76
atat de simplu
firfiric
Valiks
Radu
vikiterra88
LiquidSilk
snow
habibi77
pitulicea
29 participanți

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  pitulicea Lun 1 Feb - 20:11

Rezumarea primului mesaj :

Stim cu totii ca vrajitoria este considerata un pacat si totusi, multi dintre noi apeleaza la vrajitoare sau ghicitoare, pentru a-si afla viitorul sau pentru a-si realiza anumite dorinte, greu de realizat altfel.
Religia ne invata ca vrajitorii si ghicitorii lucreaza impreuna cu Satana si ca apeland la ei, savarsim un mare pacat. Chiar daca aceste dorinte ale noastre, vor fi realizate, nu vor avea un efect indelungat, pentru ca diavolul nu va face niciodata un bine oamenilor. O bucurie realizata cu ajutorul vrajilor, va atrage dupa ea si o nenorocire.

Aceasta ar fi teoria, insa am deschis acest subiect, curioasa sa aflu despre experientele celor care au apelat la astfel de practici.
Daca au apelat vreodata la vrajitori sau ghicitori, daca aceste vraji le-au indeplinit ceea ce si-au dorit, daca prezicerile ghicitorilor s-au adeverit, sau daca, asa cum spuneam mai devreme, dupa o bucurie rezultata dintr-o vraja a urmat o nenorocire.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  mihaela_23 Dum 27 Noi - 18:58

Adriatica,sunt deacord cu tot ce ai scris tu...suntem pe aceeasi lungime de unda.Eu cred in dumnezeu si in puterea lui dar adevarat ca nici eu nu ma simt prea bine la biserica...doar la unele manastiri,unde mai merg sa-mi incarc bateriile cu energie pozitiva.Cat despre farmece sa nu crezi,totul e in subconstientul nostru...chiar daca merg la ghicitoare nu inseamna ca o sa cred vreodata in vraji...Doamna la care merg eu stie ca eu nu cred in asa ceva,si cand imi ghiceste o face pentru ca eu vreau sa aflu despre anumite lucruri ,si ce ar fi mai bine sa fac...

La fel zic si de ghicitoare,nu toate le au cu asa ceva,dar spre fericirea mea aceasta doamna nu a gresit niciodata,si ca sa va dau un ex.,mi-a zis odata inainte a merge la intalnire cu un barbat pe care mi l-a recomandat cineva,ca nu o sa mearga relatia noastra,ca desi el e mare ca fizic nu are nimic in pantaloni.M-a amuzat foarte tare ce mi-a zis si desi nu sunt genul sa ma culc cu cineva de la prima intalnire,atunci am facut-o Embarassed ...si nu cred ca ati vrea sa stiti ce am descoperit.. Embarassed Embarassed Embarassed
mihaela_23
mihaela_23
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  teardrop Dum 27 Noi - 19:15

Ce, CEE ??? affraid Laughing (stii tu, acu' fiecare ne-nchipuim vrute si nevrute... Razz ) Embarassed
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  mihaela_23 Dum 27 Noi - 19:29

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ....Nu conteaza ce va inchipuiti,,pentru mine e important doar sa comunic..am prea multe incredere in mine sa ma deranjeze ce cred unii sau altii Dance .Cred ca de vina e si meseria mea...am invatat ca cel mai greu e de lucrat cu omul,si sunt mereu nemultumiti ci carcotasi oricat de amabil si oricat de mult bine ai face. confused

Oricum poate nu a fost prea bun exempulul dat Razz ...dar am vrut sa demonstrez ca unele ghicitoare chiar se pricep la ceea ce fac...pana ajung sa dea si cele mai mici detalii... Manichiura
mihaela_23
mihaela_23
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  pitulicea Dum 27 Noi - 20:54

Pana una alta, treci si pe la Regulament, sa iei la cunostinta ce scrie acolo si sa spui daca esti de-acord au ba Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Amrita Mar 20 Mar - 22:23

Vrajitoria e o practica oculta malefica care incalca liberul arbitru al celor pentru care se face.
Cine cunoaste si respecta cele 10 porunci nu practica asa ceva .
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Asgard Mar 20 Mar - 23:01

Nu cred in vrajitorie, daca vorbim de puteri paranormale e alta poveste.
Asgard
Asgard
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  shadow Mier 21 Mar - 7:24

De ce ar fi alta poveste ?
Daca exista oameni cu puteri paranormale , acestia nu au aparut abia in secolul trecut , au existat de cand e lumea , puteri sau abilitati pe care si le-au folosit in practicarea vrajitoriei...o fi alta poveste dar din aceeasi carte .

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  seaman65 Mier 21 Mar - 9:03

Adevarul este ca exista multe chestiuni pre lumea aiasta, chestiune pre care noi nu le intelegem.
Suntem inca departe de a sti cat este nevoie sa stim si nu sunt convins ca vrem sa ajungem departe.

Pentru cine a vazut Stargate (serialul), inaltarea este una din tintele noastre, sa atingem nivelul de civilizatie, cultura, nivelul spiritual care ne va permite sa trecem la starea de corp astral mai devreme de cat ne este programat in prezent.
Eu unul ma simt bine in pielea mea si inca n-am nici cea mai mica intentie de a "trece dincolo".

Vrajitorie sau paranormal - sunt subiecte departe de intelegerea omului de rand, chiar si de a celor care le practica. Suntem miiiiiiiici, pitici.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Krissunu Dum 27 Mai - 0:22

Ghicitul si vrajitoria sunt "FORTE" ale raului .
Biblia trebuie citita si inteleasa . Nu doar rasfoita ca o simpla poveste . Acolo,.. noi oamenii avem raspunsurile la toate intrebarile pe care ni le punem de zi cu zi . Sunt raspunsuri simple ,..dar cu o mare PUTERE ! Multi dintre noi ,..ne intrebam de ce Dumnezeu permite ca aceste lucruri sa se intample . In biblie avem raspunsul . EL spune : " pacatul nu se va lega de tine atata timp cat vei fi cu Mine . Pacatul NU il cataloghez ca fiind pacat mic,..sau pacat mare . La jumatate Nu poti fii ...tot pacatos esti . Ori esti in totalitate cu Mine ori cu Satana .
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  habibi77 Dum 27 Mai - 11:16

Umbra are dreptate. Aceste abilitati sunt vechi si au fost folosite pentru practicarea vrajitoriei.

Nu exista magie alba sau neagra....dar exista vrajitorie. A incalca liberul arbitru al celorlalti este un pacat. Aceste abilitati vin cu o mare responsabilitate etica si morala. Cine nu intelege acest lucru practica vrajitoria.

In ceea ce priveste etica si morala celor cu aceste abilitati sunt mult prea multe lucruri de discutat. Limita dintre moral si imoral nu este foarte clar definita, si de cele mai multe ori depinde de situatie.
Biblia trebuie intr-adevar citita si inteleasa, dar trebuie sa luam in calcul si faptul ca aceasta carte este opera omului...
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  seaman65 Dum 27 Mai - 11:30

Kriss, sa inteleg ca toti suntem dati dracului? Laughing
Nu exista om fara pata, fara pacat, deci toti suntem de partea cealalt a baricadei?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Krissunu Dum 27 Mai - 16:41

Aproape toate formele antice de magie si vrajitorie se intemeiau pe credinta comunicarii cu cei morti . (..imposibil sa nu fi auzit de chemarea mortilor prin introducerea cheii de la casa in biblie ...)
Aceia care practicau necromantia pretindeau ca au legaturi cu duhurile celor plecati din lumea aceasta si ca obtin prin ei cunoasterea evenimentelor viitoare .
Credinta in comunicarea cu cei morti mai exista inca, chiar si in pretinsele tari crestine.Sub numele de spiritism, practica de a vorbi cu fiinte care se pretind a fi duhuri ale celor decedati s-a raspandit foarte mult.Aceasta este in asa fel calculat sa capteze simpatia celor care i-au pus in mormant pe cei dragi ai lor .
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  habibi77 Dum 27 Mai - 16:53

Iti marturisesc ca nu am auzit despre necromatie, despre spiritism da.

Sunt si tehnici de divinatie care nu implica participarea spiritelor.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Krissunu Lun 28 Mai - 12:06

Pai aceeasi Marie dar cu alta palarie !!!

Evreilor li se interzisese in mod hotarat sa se indeletniceasca in vreun fel oarecare cu pretinsa comunicare cu mortii. Dumnezeu a inchis cu succes aceasta poarta cand a zis : " Cei morti nu stiu nimic ...si niciodata nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare. Suflarea lor trece , se intorc in pamant, si in aceeasi zi le pier si planurile. Iar Domnul i-a spus lui Israel : " Daca cineva se duce la cei ce cheama mortii si la ghicitori ,..ca sa curveasca dupa ei , Imi voi intoarce fata impotriva omului aceluia si-l voi nimici din mijlocul poporului lui "
Spiritismul modern , nu e decat o redesteptare, sub o noua forma , a vrajitoriei si a inchinarii la demoni. El este prezis in scripturi,care declara ca: "in vremurile din urma ,unii se vor lepada de la credinta , ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor."
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Constantin Sam 16 Iun - 19:25

Ghicitul si vrajitoria din punctul meu de vedere sunt niste subiecte foarte sensibile. Cred in ghicit, vrajitorie, farmece..etc dar totusi cred ca in ziua de azi aceste lucruri au denaturat foarte mult. Personal nu condamn vrajitoria, ghicitul, necromantia ! Daca ar fi fost interzise omul nu trebuia sa aiba acces la astfel de lucruri.

PS: ultimele 2 fraze pot face un subiect polemic mai ales pe plan religios.
Constantin
Constantin
1
1


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 9 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum