GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

GHICITUL SI VRAJITORIA

+25
Krissunu
Asgard
Amrita
teardrop
JeSsYkA
parwous
Adriatica
shadow
deea24
mihaela_23
DORIAN 80
seaman65
Mr Nobody
mrs nobody
lynn
aspidistra76
atat de simplu
firfiric
Valiks
Radu
vikiterra88
LiquidSilk
snow
habibi77
pitulicea
29 participanți

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  pitulicea Lun 1 Feb - 20:11

Rezumarea primului mesaj :

Stim cu totii ca vrajitoria este considerata un pacat si totusi, multi dintre noi apeleaza la vrajitoare sau ghicitoare, pentru a-si afla viitorul sau pentru a-si realiza anumite dorinte, greu de realizat altfel.
Religia ne invata ca vrajitorii si ghicitorii lucreaza impreuna cu Satana si ca apeland la ei, savarsim un mare pacat. Chiar daca aceste dorinte ale noastre, vor fi realizate, nu vor avea un efect indelungat, pentru ca diavolul nu va face niciodata un bine oamenilor. O bucurie realizata cu ajutorul vrajilor, va atrage dupa ea si o nenorocire.

Aceasta ar fi teoria, insa am deschis acest subiect, curioasa sa aflu despre experientele celor care au apelat la astfel de practici.
Daca au apelat vreodata la vrajitori sau ghicitori, daca aceste vraji le-au indeplinit ceea ce si-au dorit, daca prezicerile ghicitorilor s-au adeverit, sau daca, asa cum spuneam mai devreme, dupa o bucurie rezultata dintr-o vraja a urmat o nenorocire.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  pitulicea Joi 24 Noi - 15:13

Visele sunt in mintea ei... nu in casa. Doar sunt vise, nu stafii Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  parwous Joi 24 Noi - 15:16

Poate din cauza casei are o stare de neliniste ce ii provoaca visele astea. Nu neaparat stafii Razz
parwous
parwous
4
4


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Radu Joi 24 Noi - 15:18

Revenirea in casa parinteasca poate fi considerata inconstient un pas inapoi din realizarea personala.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Adriatica Joi 24 Noi - 16:15

Ca bine zici, Radule.Wink

Pentru mine este un pas inapoi. Dar asta e. Si sa nu ne abatem de la subiect... inteleg ca nimeni n-a trecut prin farmece si vrajitorii?
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Radu Joi 24 Noi - 16:47

In primul rand trebuie sa clarificam in ce crezi. Cum a spus si pitu, nu poti sa crezi in vrajitorie fara sa crezi in Biserica (ca este cea catolica, ortodoxa sau alte forme de divinizare).
Primul pas este de a identifica ce reprezinta binele si ce reprezinta raul pentru tine. Ma refer ca parte supranaturala.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  shadow Joi 24 Noi - 18:08

Nu este simplu de explicat ce se intampla cu cineva care are astfel de vise , sau mai bine zis cosmaruri ...nu cred in supranatural ,si parerea mea este ca aceste nedorite momente aparute in timpul somnului tzin de starea psihica si din proprie experientza stiu ca pot aparea in anumite perioade mai dificile din viatza ( oboseala , tulburari emotionale , nesigurantza , depresie , vinovatie ).
Am trecut prin astfel de momente dar n-am cautat sa dau o interpretare paranormala viselor urate de peste noapte , ci le-am vazut ca o consecintza a perioadei mai putin faste prin care treceam , un soi de eliberare noctura a constiintzei , prea tensionata de evenimentele de peste zi Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Adriatica Joi 24 Noi - 20:44

Ca sa ne intelegem, si mai ales, sa ma inteleg si eu pe mine: cred in Dzeu, cred intr-o forta Divina, cred in destin si am frica de Dzeu, dar nu din motivul ca m-ar pedepsi, ci din cauza propriei mele constiinte si ca nu sunt in masura sa iau viata unui om, etc.

Nu cred in Dzeul Bibliei, in moaste, in adunarile din Biserica. Sunt de parere ca te poti ruga de oriunde, iar prin binele facut unui om, sau unui animal, iti demonstrezi omenia si adevarata dragoste fata de Dzeu. Este inutil sa afirm ca ma duc in fiecare duminica la Biserica, daca sufletul meu e plin de ura si invidie.

Raul, Satana, nu exista. Noi insine suntem raul. Noi il facem cu mana noastra. Nu cred ca lui Hitler i s-a aratat Satana, sau a fost impins de vreun diavol pentru a face ceea ce a facut. Raul il facem noi, din dorita de a avea mai mult, de a stapani, de a fi unici. Daca ar fi sa o luam logic, un mare rau reprezinta si automobilul cu care ne deplasam. A fost construit pentru a ne usura drumurile. Nu cred ca se gandea cineva acum 100 de ani ca vom ajunge sa poluam Planeta.

Nu stiu, si nici nu m-am documentat ce se intampla cu oamenii dupa moarte. In orice caz, cei rai nu sunt in Iad, caci Iadul este pe Pamant. Sunt de parere ca ne ducem intr-o lume mai buna, alta dimensiune, orice altceva...

De asemenea, nu cred nici faptul ca omul ar avea mai multe vieti. In schimb, cred ca persoanele moarte pot comunica cu noi, din diverse motive, sau sunt captivi intre aceste doua lumi (caci altfel m-ar vizita si pe mine zilnic bunicii si tatal).

Biserica ma linisteste, asta nu neg. Un preot cu har (caci exista astfel de preoti), ii admir si ii apreciez.

Daca stam sa ne uitam la ce vieti au preotii din zilele noastre, cu greu pot spune ca mai exista har.

In schimb, cred ca exista energii negative si pozitive. Nu poti avea ceva, daca nu crezi in acel ceva (aici vorbind de farmece). Sunt convinsa ca farmecele se prind de persoanele naive, si totul iti este indus de creier.



Cam atat...
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Radu Joi 24 Noi - 21:49

"Nu stiu, si nici nu m-am documentat ce se intampla cu oamenii dupa moarte. In orice caz, cei rai nu sunt in Iad, caci Iadul este pe Pamant. Sunt de parere ca ne ducem intr-o lume mai buna, alta dimensiune, orice altceva... " - asta vrei sa crezi.

"Nu stiu..." (...) "In orice caz, cei rai nu sunt in Iad..." ; pana la urma nu stii daca sunt, sau stii ca nu sunt?

Iar partea cu farmecele se prind de persoanele naive si totul iti este indus de creier este trasa de par Laughing . Si esti si "convinsa" de treaba asta.

Ce te convinge atat de tare? Ce argumente te fac sa adopti pozitia respectiva?
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Adriatica Vin 25 Noi - 13:43

Acum ce faci? Analizezi fiecare fraza?

Crezi ca stie vreo persoana ce se intampla dupa moarte? Nici eu nu stiu, dar lucrul acela vreau sa-l cred ca se intampla.

Sa-ti auzim parerea, daca tot te pui pe criticat.
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Radu Vin 25 Noi - 14:05

Desigur ca analizez ceea ce citesc. Altfel cum pot sa inteleg ce este scris? Wink

Daca spui ca nici tu nu stii, de ce nu folosesti o exprimare corespunzatoare?

Iar la intrebarea din ultimul mesaj tot nu ai raspuns.

Referitor la intrebara ta, mi-am spus deja parerea: raspunsurile tale sunt trase de par si te contrazici in exprimare.

Radu
Radu
5
5


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Adriatica Vin 25 Noi - 14:18

Poate ca sunt mult prea obosita sa le gandesc limpede. Mi-am postat parerea, nu am dat in cap nimanui. Si intr-adevar, nu stiu ce se intampla dupa moarte, si repet, asta este parerea mea.

Nu ma gandeam ca va deranja pe cineva. Si da, nu sunt coerenta in ceea ce spun din motive personale. Poate nu am nici o scuza, dar nici nu voi face din aceasta pagina a forumului o discutie contradictorie cu tine.



O zi buna si tie!
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Radu Vin 25 Noi - 14:30

Din pacate ai luat discutia mult prea personal. Nu ar trebui sa consideri un raspuns diferit de al tau un atac, la fel cum nici eu sau alte persoane nu consideram o opinie diferita ceva personal. Daca stiam ca iti provoc un disconfort poate nu postam. Asa ca imi cer scuze si iti doresc si eu o zi buna.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Adriatica Vin 25 Noi - 14:31

Am eu o perioada sensibila. Stai calm, imi trece intr-o luna, max. doua... sper.
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  JeSsYkA Vin 25 Noi - 20:29

Daca crezi in Dumnezeu, n-ar trebui sa crezi in d-astea.
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  habibi77 Dum 27 Noi - 10:52

Ghicitul si vrajitoria nu au nimic in comun cu Dumnezeu......Am si eu o intrebare stubida: ce/ cine este D-zeu?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

GHICITUL SI VRAJITORIA - Pagina 8 Empty Re: GHICITUL SI VRAJITORIA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum