GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 11 din 14 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Sam 14 Apr - 22:37

N-am cum sa va prezint reteta decat daca veniti pe la mine. Va garantez ca nici una din retetele de salata de vinete nu se ridica la nivelul spumei de vinete. N-o sa vrea nimeni ceapa la vinete.
Este cam ca si cum ai manca vinete (felii) coapte pe gratar, savurezi gustul vinetei, nu al adaosurilor.

Mai are sefa o reteta (de fapt am pescuit-o de la Petrisor, dintr-o vizita in Turcia), de vinete umplute cu pui. Bestiala.
Vinetele taiate felii, prajite in ulei de masline extra virgin. Ardei gras (de preferinta rosu), taiat in 4 sau 6, prajit putin, cubulete de pui, rumenite putin in ulei de masline, rosii taiate felii si rumenite putin in acelasi ulei de masline.
Feliile de vinete se intind cate doua in cruce, se pune in mijloc pui, se inchid feliile de vinete, puiul ramane in mijloc, apoi deasupra se pune putin ardei, rosie si se infige o scobitoare care sa tina totul fix, dupa care se pun intr-un vas de Jena si se baga fie la cuptor, fie la microunde (nu prea mult timp).
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 14 Apr - 23:03

E mult de lucru la felul asta de mancare Very Happy Dar pare buna... Zau ca as manca-o daca mi-ar gati-o cineva Laughing

Cat despre vinetele tale, am sa le incerc intr-o zi....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  simplicity Joi 26 Iul - 10:31

La capitolul cantitati stau cam prost pentru ca nu gatesc mai niciodata dupa reteta Smile

Ciuperci umplute

Ciupercile champignon cu palariile mari se spala si li se rup piciorusele. Intr-o tigaie caliti usor in ulei de masline niste ceapa taiata marunt marunt (vara eu folosesc ceapa verde ca e mai delicata) si dupa adaugati piciorusele taiate si ele marunt. Cand sunt sunt gata piciorusele punteti-le intr-un castron si peste ele trageti 2 oua batute usor, parmezan ras (sau orice alta branza, maturata de preferinta), fistic pisat nu prea mare, doar cat sa crantane putin, sare si piper.

Intr-o tava unsa cu ulei insirati palariile in care ati pus putina sare de mare, umpleti-le cu amenstecul smecher de mai sus si dati la cuptor. Dupa vreo 15-20 de minute scoteti si presarati motz un amestec din parmezan, pesmet si patrunjel tocat. Si iar la cuptor pana cand se gratineaza frumos.
simplicity
simplicity
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Joi 26 Iul - 10:33

Imi plac mult ciupercile la cuptor. Si eu fac adesea.
N-am pus niciodata fistic pisat in ele Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  shadow Joi 26 Iul - 20:43

Ciuperci la cuptor ...mmmm... imi plac ciupercile ...dar pentru cele facute cu smantana si mamaligutza ( hribi ) chiar las totul chow time

Interesanta reteta , Simpli ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mar 18 Sept - 21:21

Am gasit o reteta pe care vreau s-o incerc Smile Imi trage puternic cu ochiul Very Happy


Gateau de dovlecei

Ingrediente
4 dovlecei medii
1/2 ceapa
4 oua
60g de faina
50 ml de lapte
1/2 lingurita de cumin
50g de gruyere(cascaval cu gust)
2 linguri de unt topit
sare, piper

Prepararea
Spalam si dam prin razatoare( partea mare) dovleceii. Putem folosi un robot care taie in batonase fine.
Le aranjam intr-o tava de chec dupa ce le-am scurs putin. Taiam ceapa marunt si o asezam deasupra.
Amestecam ouale cu sare, piper, cumin, faina, laptele, branza si untul topit.
Facem cu dosul unei linguri de lemn cateva gauri in stratul de dovlecei si varsam amestecul de mai sus.
Dam la cuptorul preincalzit la 225°C timp de 25-30 de minute. Scoatem din cuptor lasam sa se racoreasca, sa se desprinda usor de pe margini.
Taiam felii si servim alaturi de carne sau natur. Este delicios cu un pic sos picant de rosii.
Pofta buna!


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  coco114 Sam 22 Sept - 10:41

Vinete greceşti

Ingrediente:

patru vinete mari, doua linguri zeama de lamaie, o ceapa mare, 500 grame carne tocata de vita, doua linguri de pesmet, doua oua, sare, piper, patru-sase rosii mari si coapte, cimbru proaspat, o mana de masline negre (dar fara samburi), o cana de vin, doi catei de usturoi, ulei, o cana de suc de rosii,100 grame telemea putin sarata si uscata (ca sa poata fi rasa).

Preparare:
Taie fiecare vanata in doua, pe lungime, si scobeste-le pana se fac niste corabioare. Nu taia codita. Pune cateva picaturi de suc lamaie si inteapa coaja cu o furculita, din loc in loc. Pastreaza miezul. Pune vinetele intr-o tava inalta, rezistenta la cuptor, unsa cu ulei

Toaca ceapa, amestec-o cu carnea tocata, pesmetul, ouale, sarea si piperul. Toaca rosiile, cimbrul si maslinele. Adauga miezul vinetelor, tocat cu un cutit. Omogenizeaza amestecul si umple vinetele.

Amesteca vinul cu sucul de rosii. Potriveste de sare si piper. Caleste in putin ulei usturoiul, adauga amestecul de vin si suc de rosii si cand fierbe, pune totul in tava in care sunt vinetele. Da la cuptor 60-70 minute, la foc potrivit.

Cand mancarea este aproape gata si sucul a scazut, rade branza peste vinete si mai lasa la cuptor cinci minute.

Serveste fierbinte cu iaurt sau smantana alaturi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chow time pofta buna !
coco114
coco114
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 22 Sept - 10:42

chow time Arata bine, suna bine, dar n-am vinete. Nu pot gati asta azi Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  coco114 Sam 22 Sept - 10:52


Aperitiv de vinete "Semafor"


Ingrediente: 500 g vinete, 300 g roşii, 3-4 linguri porumb, 150 g ceapă, verdeaţă, sare, ulei.
Mod de preparare:
Vinetele se taie în cuburi mici
se condimentează vinetele cu sare şi se lasă timp de 30 minute. Apoi se spală în apă rece şi se stoarce de apa
Tocaţi ceapa, se prajeste ceapa în ulei, se adauga vinetele, sare şi se prăjeşte până sunt gata (aproximativ 15 minute).
Se taie rosiile cubulete
Tocati verdeaţa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se intinde vanata pe o farfurie forma un dreptunghi. Faceti trei gropi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Umpleti gropile cu rosii, porumb, verdeturi.
Inainte de a servi amestecati totul
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pofta buna ! food
coco114
coco114
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  coco114 Sam 22 Sept - 10:53

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
coco114
coco114
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 22 Sept - 10:56

Laughing Ce fain. Imi place Cool
E si buna la gust....dupa ce amesteci toate alea? Nu-mi imaginez cum iese salata de vinete cu verdeata Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  coco114 Sam 22 Sept - 11:05

este delicioasa si ... untoasa!
se foloseste verdeata care place tuturor la masa, patrunjel, marar sau telina (depinde de gusturi) Shocked
coco114
coco114
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 14 Oct - 20:13

Azi am facut Mancare de gogonele, dupa o reteta gasita pe net.

Se taie cateva gogonele, o rosie sau doua (pentru mai mult sos) si un ardei.
Se taie carnea cubulete - poate fi carne de porc, de pui, de vita - orice fel de carne. Eu care sunt mare amatoare de carne grasa, prefer kaiserul.
Se pun toate intr-o tigaie impreuna cu o mana de frunze de patrunjel si putina sare si se acopera cu o cana de apa. Nu se pune ulei sau alte condimente.
Se da la foc mic, sub capac, timp de 40 de minute.
Dupa ce fierbe, se pune sos hoi sin (mai mult sau mai putin, dupa gustul fiecaruia). Se mai lasa sa fiarba 5 minute.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sosul Hoisin il puteti face si acasa.

Ingrediente:
4 linguri de sos de soia dark, sau light
2 linguri de unt de arahide (sau pastă de fasole soia)
1 lingură de miere (sau melasă)
2 linguriţe de oţet alb
1/2 linguriţă de praf de usturoi
2 linguriţe de ulei de susan brun
20 de picături de sos iute
1/4 linguriţă de piper
câteva alune tocate grosier, pentru servit

Se amestecă toate ingredientele într-un castronel. La început, poate părea că nu se amestecă, dar insistaţi puţin şi veţi avea un sos Hoisin de bună calitate. Când se serveşte ca dip, se presară cu alune tocate.
Poate fi folosit imediat şi se poate păstra în frigider, într-un recipient închis ermetic.


Si iata ce-a iesit: Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 14 Oct - 20:16

Shocked m-ai distrus . ce bine poate sa arate.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 14 Oct - 20:18

Nu stiu cum se mananca mancarea respectiva, dar eu am mancat-o cu spaghetti Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 11 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 14 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum