GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 12 din 14 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Pui cu dovleac si cartofi

Mesaj  coco114 Sam 3 Noi - 9:23

Pui cu dovleac si cartofi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ingrediente:
1 ceapa rosie
- 4 ciocanele de pui
- 1 lingurita oregano
- 1 lingurita patrunjel
- 2 catei usturoi
- ½ lingurita otet de mere
- 1/2 dovleac
- 6 cartofi

Mod de preparare
Pentru aceasta reteta de mancare puteti folosi orice fel de carne, nu doar pui. Incingem putin ulei de masline intr-o tigaie ce poate fi apoi pusa la cuptor. Adaugam ceapa tocata si o calim pana se inmoaie. Adaugam carnea de pui pe care am condimentat-o cu sare si piper, mai adaugam putin ulei daca e cazul. Adaugam putina apa, otetul, patrunjelul, usturoiul pisat, sare si piper dupa gust. Prajim putin pana scade apa.
Adaugam dovleacul taiat pe lung si cartofii taiati sferturi si cateva ramuri de rozmarin daca doriti. Acoperim vasul cu un capac si dam la cuptor pentru 30 de minute. Apoi scoatem capacul si mai lasam 10 minute.
Mod de servire
Puiul cu dovleac si cartofi se serveste cald.

Sa aveti pofta ! cat rose
coco114
coco114
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 3 Noi - 10:04

Arata bine chow time Cred ca nu-i rau.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Sam 3 Noi - 15:32

Suna bestial. Da' alea din poza par copane, nu ciocanele.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Lun 19 Noi - 13:10

Ciuperci Pleurotus in "blid" de mamaliga

Ciupercile Pleurotus, sunt carnoase si in perioda de post sunt hranitoare, prin continutul mare in proteine si amino-acizi, motiv pentru care au fost denumite “carnea padurii”. Este foarte important sa stim ca ele pot fi consumate si de diabetici prin aportul scazut de zaharuri. S-a demonstrat ca ciupercile au proprietati anticancerigene, antivirale, imunostimulatoare, ajuta la scaderea colesterolului, sunt o sursa naturala de vanadiu (cu rol in procesele de crestere si reproducere, reducerea glicemiei si formatiunilor tumorale). Deci o sumedenie de calitati care ne indeamna sa le consumam cat mai des. Sa nu uitam ca faraonii le considerau plante nemuritoare iar chinezii considera ca ciupercile intaresc nu numai organismul ci si sufletul. asadar va propun sa gatiti ,,Ciuperci Pleurotus in blid de mamaliga,,.

1/2 kg ciuperci Pleurotus 50-60 ml ulei, 2 lingurite boia rosie, 1 ceapa alba mica, sare, 1 lingurita vegeta,
1-2 lingurite condiment pt carne de porc, 2-3 crengute patrunjel verde,
cateva crengute marar verde, 2 catei usturoi, 1 lingura faina alba.
Pt mamaliga: faina de porumb grisata, sare, apa.

Intr-o cratita punem uleiul la incins, adaugam ceapa taiata marunt. Calim usor ceapa, adaugam 2 lingurite boia rosie, amestecam, lasam 1 minut dupa care adaugam cupercile spalate si taiate bucati. Imi place sa folosesc ciuperci pleurotus pt ca nu se arunca nimic din ele, nu trebuiesc curatate de pielita, doar putin taiat din piciorus. Adaugam apa, nu prea multa pt ca mai lasa si ciupercile, punem vegeta si condimentul pt carnea de porc, fierbem mancarea cam 15 minute, potrivim de sare si dregem cu o lingura de faina amestecata cu putina apa rece (diresatura sa iasa de consistenta unei smantani nu foarte groase). Stingem focul si adaugam usturoiul taiat marunt, verdeata de patrunjel si marar tocate.

Intre timp, pregatim o mamaliga vartoasa, din care adaugam intre doua vase unse cu ulei, tasam ca sa ii dam forma unui ,,blid,,(in Ardeal blind inseamna farfurie pt cei care nu stiu). dupa vreo 2-3 minute scoatem mamaliga din forme, apoi in blidul de mamaliga format punem mancare de ciuperci, care se potriveste de minune cu castraveti murati. Este o reteta de post, hranitoare si gustoasa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Lun 19 Noi - 13:58

Arata traznet, suna a ciulama de ciuperci in mamaliga, trebuie sa incerc si eu pentru mine si sefa.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Orez curry

Mesaj  pitulicea Vin 23 Noi - 10:57

O reteta de post Smile Cred ca am s-o incerc si eu.


Orez curry

Ingrediente
2 linguri de ulei de masline
1 lingura de usturoi pisat
piper negru dupa gust
1 lingurita de chimion macinat (sau dupa gust)
1 lingura de pudra curry (sau dupa gust)
1 lingura de boia iute (sau dupa gust)
2-3 linguri de bulion
225 ml de apa
1 lingura de sos de soia
220 g de de orez alb

Mod de preparare
1. Incingeti uleiul de masline intr-o tigaie la foc mic. Adaugati usturoiul, dupa ce se prajeste putin, adaugati piperul, chimionul, pudra de curry si boiaua. Cand mirodeniile incep sa se prajeasca si isi elibereaza aroma, puneti bulionul si putin apa.
2. Mariti focul si adaugati restul de apa si sosul de soia. Chiar inainte ca amestecul sa fiarba, adaugati orezul. Acoperiti si lasati sa fiarba la foc mic timp de 15-20 de minute, sau pana se absoarbe lichidul.
3. Luati de pe foc si lasati timp de 5 minute, astfel incat orezul sa continue sa creasca in volum. Se poate servi in combinatie cu legume fierte (mazare, morcovi etc.)
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Vin 30 Noi - 20:03

pitulicea la data de Vin 19 Noi 2010 - 19:36
Orez cu dovleac
Am incercat azi reteta postata candva la pag. 2 a topicului.
Atata doar ca eu am adaugat si usturoi (nelipsit din orice mancare de-a mea Evil ) si n-am servit-o cu parmezan ras. Azi e zi de post, deci fara lactate Very Happy
A iesit buna Smile Sigur am s-o mai fac si altadata. Imi place Cool


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 30 Noi - 20:39

Shocked arata si bine si cred ca e si bun la gust.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Vin 30 Noi - 20:53

Mai ales dupa ce pui usturoiul... e buna Very Happy Reteta era buna, dar eu am imbunatatit-o Laughing
Deviza mea: "Nici o mancare fara usturoi!"

Am fost putin neincrezatoare. Dovleacul e de obicei dulce. Nu mi-l imaginam intr-o mancare sarata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Conopida cu ciuperci la cuptor

Mesaj  pitulicea Vin 7 Dec - 14:04

Conopida cu ciuperci la cuptor

Ingrediente:
1 conopida mijlocie ca marime,
½ kg ciuperci proaspete,
75 ml lapte,
160 gr. unt,
2 catei de usturoi,
1 lingura de faina,
2 oua,
smantana,
pesmet,
cascaval.

Mod de preparare:
Se desface conopida in buchetele si se fierbe 5 minute in apa cu sare. Se scoate conopida din apa, se asaza in tava sau intr-un vas de sticla termorezistent, se curata ciupercile proaspete de coaja si se taie felii, se asaza peste conopida si se presara sare. Din lapte, unt si faina se face un sos. Cand se ingrosa sosul, se piseaza usturoiul, se adauga galbenusurile si albusurile batute spuma, sare, piper si smantana.
Se toarna sosul peste conopida cu ciuperci din tava si deasupra se presara pesmet si cascaval. Se da la cuptor pana se rumeneste pesmetul si cascavalul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mar 5 Aug - 22:53

Sa va arat ce am gatit eu azi Smile

Flan de dovlecel

150g smantana
3 oua
1 dovlecel
150dl lapte
1 catel usturoi (optional)
nucsoara (optional)
sare

Dovlecelul se spala si se da prin razatoarea mare. Se caleste intr-o tigaie pe foc cu putin ulei pana lasa apa, 5-10 min.
Ouale se bat, se adauga smantana si laptele, usturoiul, nucsoara si se sareaza. Se adauga dovlecelul.
Se unge o tava termorezistenta cu unt si se toarna tot amestecul in ea. Se da la cuptor, 180 grade celsius pentru 45 de minute.

Asa ar trebui sa arate cand e gata Smile
Al meu arata aproape la fel, doar ca-i un pic cam necopt  Laughing 


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Mier 29 Oct - 21:20

Salata de gulii

pentru 2 persoane:

2 gulii
1 mar
1 ceapa medie
patrunjel (eu n-am avut)
iaurt natur

maioneza...eu am folosit sos remulad (Remoulade), care este de fapt maioneza imbunatatita cu castraveciori                  murati taiati ff fin, verdeturi, mustar si capere
1 lamaie
1 lingurita rasa de miere
...sau chiar mai putin
porumb, o cutie mica

Se rad mare guliile, merele se curata de coaja si samburi si se taie cubulete mici, ceapa se taie fin, apoi le puneti peste gulii, impreuna cu porumbul. Intr-un castronel faceti dressingul  dintr-un pahar (125 gr-200gr) iaurt, 2 linguri maioneza, mierea, si lamaie dupa gust. Pentru ca mie imi place sa mananc condimentat iute, am rasnit si un amestec mexican de chili, piper si sare.  Se amesteca dressingul cu guliile, marul, ceapa si  porumb, adaugati patrunjel, si gata  Smile  Eu n-am avut patrunjel, dar mi-a placut oricum. Smile
Reteta originala este cu mandarine in loc de porumb.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Mier 29 Oct - 21:27

Shocked Cred c-o sa incerc si eu, salata ca salata, dar vasul acela arata bestial, cred ca de aceea iti iese salata asa de buna ! Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Mier 29 Oct - 21:31

Laughing Laughing mulumesc Aella, a fost o loterie, nu stiam cum o sa iasa, dar chiar imi place Smile Si pentru ca este nu numai buna, dar si usor de facut, sigur o s-o mai fac. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Joi 8 Ian - 21:04

Vad ca a mai postat si Pitu retete cu conopida, pe undeva seamana Smile

Conopida cu sos alb,

1 conopida cca 750 g.
1 lingura cu varf de unt
1-2 linguri de faina...daca va place sos mai mult, puneti 2 linguri
1 galbenus de ou
lapte gras...poate fi imbunatatit cu putina smantana
zeama de lamaie
nucsoara
sare

conopida se spala si se desface buchetele, apoi se fierbe in apa cu sare.
Galbenusul se bate cu 2 linguri apa si-l lasati in asteptare.
Untul se topeste in tigaie si se adauga faina amestecand mereu
Se adauga lapte si apa in care a fiert conopida in cantitati egale, amestecand continuu pentru a nu se face cocoloase, pana la consistenta de sos dorita. Eu folosesc un tel de dimensiuni mici, si cocoloasele nu au nici o sansa. Fierbeti totul cca 5 min.
Luati tigaia de pe foc si cand nu mai fierbe deloc, adaugati galbenusul in timp ce amestecati bine.
Sarati, adaugati nucsoara rasa sau cumparata pulbere din comert (este minunata la conopida) si puneti zeama de lamaie dupa gust.
Puneti conopida bine scursa intr-un castron si acoperiti-o cu sosul fierbinte.
Merge f. bine ca si garnitura la carne de pui sau curcan.
Nemtii nu se dezmint si pun alaturi si cativa cartofiori fierti in apa cu sare, si apoi trasi in putin unt si presarati din abundenta cu patrunjel proaspat. Smile






Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 12 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 14 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum