GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 13 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  RALUCA Joi 8 Ian - 21:14

Nu era destul ca imi este foame acuma imi este si mai foame de la reteta asta si de la cea cu gulie. Maine o fac pe aia cu gulie trebuie sa fie foarte buna Shocked
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Joi 8 Ian - 21:18

Mie mi-a placut Ralu, iar lui B i-a placut chiar ff mult, el este fan salate. Totul este chestie de gust, pana la urma, si chiar si de obisnuinta:)
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Joi 8 Ian - 21:26

Nu e foarte grea dar sunt sigura ca e gustoasa, o s-o incerc cu prima ocazie, multumesc, Doro ! Pup you
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Joi 8 Ian - 21:30

Cu placere Aella Pup you Nu este absolut de loc grea, se face totul f repede si e buna. Eu personal nu prea ma omor cu conopida, dar pun le B mai multa conopida si la mine mai multi cartofi, care merg si ei f bine cu sosul ala Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  itina Joi 8 Ian - 21:39

Foarte fain. Smile Si eu as vrea s-o incerc. Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Joi 8 Ian - 21:44

Chiar sunt curioasa daca si voua va place, cred ca atata timp cat nu aveti probleme cu conopida, si sosul este ok. Smile Dar nucsoara este importanta, da un parfum care se potriveste f bine legumei asteia. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  itina Joi 8 Ian - 21:48

Exact la asta ma gandeam si eu, ca e importanta nucsoara.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Joi 8 Ian - 21:49

si lamaia Wink
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Vin 9 Ian - 14:23

Salata Adunare generala:
o salata verde
10 ridichi rosii
2 - 3 legaturi de ceapa verde
2 cepe mijlocii rosii
1 ardei kapia
1 ardei gras galben
1 ardei gras verde
1 cutie de porumb
1 conserva de ton in ulei, eu folosesc bucati nu din acela maruntit
2 - 3 castraveti proaspeti
100 gr masline fara samburi de care va place dar mai nesarate
bucatele de branza tare, eu folosesc branza veche de oaie

Dressing
3 linguri otet de mere, linguri ulei de masline, 1/2 cana cu apa, sare, piper macinat proaspat, busuioc
Se face dressing-ul amestecand toate si apoi se adauga salata rupta, nu prea o tai eu, ceapa verde taiata mai mare, cam de 1 cm, ceapa rosie o tai fideluta, ardei la fel, fideluta dar mai mari, nu ca ceapa, , castravetii se taie rondele, se pune tonul, porumbul boabe, branza si maslinele, se amesteca toate si gata. Eu o mananc si goala. Uneori inlocuiesc otetul de mere cu lamaie sau chiar cu felite fine de lamaie.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Vin 9 Ian - 14:28

reteta arata minunat, multumesc Aella Pup you Exact asta voi face maine, trebuie sa cumpar masline, salata si ridichiile, iar in loc de branza tare de care nu am, o sa folosesc parmezan, cred ca merge. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Vizitator Vin 9 Ian - 14:42

Sigur merge, Doro, ideea e sa folosesti ce-ti place si care sa nu se sfarame. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  itina Vin 9 Ian - 17:34

Chiar ca mi-e dor de-o salata de acest gen! chow time
itina
itina
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mier 28 Iun - 20:01

Azi v-am servit o poza frumoasa la cina Laughing
In caz ca vreti sa aflati despre ce este vorba, va dau si reteta. Se numeste "Caserola de legume" Smile
Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca o incearca cineva, astept sa ne spuna cat de buna e Wink


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  atat de simplu Mier 28 Iun - 20:03

Da, nu ma asteptam. Eu n-as fi facut rondele din morcovii aia. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Indra Mier 28 Iun - 20:14

O sa incerc si eu zilele viitoare acest fel de legume. Si va voi spune daca e chiar asa gustos cum pare.
Cat despre morcov, Simply... imi amintesc de un fel de mancare pe care l-am citit intr-un meniu la restaurantul unui hotel din statiunea Oglinzi: ,,piept de puicuta, tavalit pe langa morcovul parcalabului Arbore.” Se pare ca m-a impresionat felul de mancare, de mi l-am amintit si acum, dupa 10 ani. Smile
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 13 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum