GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 14 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar 2010 - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  atat de simplu Mier 28 Iun 2017 - 20:16

rolling on the floor rolling on the floor Ce piept?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mier 28 Iun 2017 - 20:19

Laughing Laughing Doar ai citit-o in meniu? Nu ai gustat din morcovul parcalabului?

As gati si eu mancarea asta cu rulourile, dar mi-e lene sa tot rulez la legume Laughing Cand o sa am un iubit, o sa-i sugerez sa ma impresioneze cu cina asta delicioasa Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  atat de simplu Mier 28 Iun 2017 - 20:22

Astia cu articolul nu ne sugerau taman invers? Laughing E posibil sa nu tin eu minte exact, dar nu-i bai. Laughing M-am obisnuit. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  myrk Mier 28 Iun 2017 - 22:09

Indra a scris:Cat despre morcov, Simply... imi amintesc de un fel de mancare pe care l-am citit intr-un meniu la restaurantul unui hotel din statiunea Oglinzi: ,,piept de puicuta, tavalit pe langa morcovul parcalabului Arbore.” Se pare ca m-a impresionat felul de mancare, de mi l-am amintit si acum, dupa 10 ani. Smile

Parerea mea e ca te-a impresionat mai degraba morcovul... parcalabului. Exprimarea, adica. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Indra Mier 28 Iun 2017 - 22:17

M-a impresionat asocierea, ca nu era un morcov obisnuit, ci tocmai de parcalab si nici pieptul nu era oricum, ci tanar, de puicuta. Concluzia: la un piept de puicuta trebuie musai un morcov de parcalab ... si viceversa. Rolling Eyes
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  myrk Mier 28 Iun 2017 - 22:27

De ce ar avea parcalabul un morcov neobisnuit? Asta era un criteriu de punere in functie? Nu, eu cred asa: parcalabul are un morcov normal, obisnuit. Veniturile sunt neobisnuite. In cazul acesta, morcovul e musai sa fie asezonat cu un piept, si nu unul orisicare, ci unul tanar, de puicuta. Singurul element care nu pare a apartine bucatariei autohtone e pieptul tavalit langa morcov. Asta pare de import.

Parerea mea. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Indra Mier 28 Iun 2017 - 22:29

Uite si meniul cu pricina, ca sa nu ziceti ca am eu fantezii.  Smile Desi nu se vede foarte bine de pe imaginea scanata, apare in dreapta titlul Bucate si sorbituri. Acolo sunt si alte feluri interesant aduse din condei, pentru a ,,zădărî” imaginația mai mult sau mai putin gastronomică.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  myrk Mier 28 Iun 2017 - 22:38

Bine. Acum te credem. Ca n-ai fantezii. Laughing Spre deosebire de Simpla. Ea spune ca e satula. De fapt, ii e doar lehamite. Nici n-a inceput sa le guste. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 14 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum