GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 10 din 14 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mier 7 Mar - 20:13

Eu cred ca untura de porc e cea mai sanatoasa Smile Eu gatesc numai cu untura de porc, facuta in casa.
Sunt cat se poate de sanatoasa Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Amrita Mier 7 Mar - 20:16

Smile Fiecare cu adevarul sau ! clown
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 16 Mar - 23:03

Musaca de cartofi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente
Carne tocata ( amestec sau vita) – 1 kg
Ceapa – 100 g
Morcovi – 100 g
Usturoi – 5, 6 catei
Cartofi - 1 kg
Foi de dafin – 3 ,4 buc
Cimbru
Sare
Piper
Cascaval – 200 g
Suc de rosii - 200 ml
Pentru béchamel:
Unt – 100 g
Faina – 100 g
Lapte – 300 ml
Curatam cartofii si ii taiem felii cu o grosime de 1 cm. Intr-o oala punem apa si o lasam sa dea in clocot. Apoi adaugam cartofii si ii lasam aproximativ 15 minute.

Intre timp tocam marunt morcovii, ceapa si usturoiul si ii punem la calit in putin ulei, pana isi schimba culoarea.

Carnea o punem intr-o tigaie cu ulei incins si o lasam sa scada. Cand si-a schimbat culoarea si a ramas bucatele mici, adaugam pasta de morcovi, ceapa, usturoiul si amestecam. Dupa ce s-a incorporat pasta cu carnea, adaugam sucul de rosii. Ii dam gustul specific adaugand foile de dafin, sare, piper si cimbru, apoi luam de pe foc continutul astfel obtinut.

Luam o tava si o tapetam cu unt si suc de rosii. Asezam cartofii intr-un strat, pe urma carnea, si repetam aceasta operatiune pana cand se termina carnea. Dupa ce am asezat ultimul strat de cartofi, facem besamelul. Intr-o cratita topim untul si adaugam faina, amestecand cu un tel pentru a nu face cocoloase. Dupa ce s-a incorporat faina cu untul, adaugam laptele si amestecam pana cand continutul incepe sa se ingroase. Adaugam sare, piper si nucsoara. Luam de pe foc si il punem peste cartofi. Radem cascavalul si il presaram peste béchamel. Bagam la cuptor pentru aproximativ 25-30 minute, la foc mediu sau 180 de grade.

Dupa cele 25 de minute, scoatem tava din cuptor si lasam sa se raceasca, apoi taiem in portii egale.

Pofta buna!
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 17 Mar - 0:20

Ai gatit tu asta? Rolling Eyes Sau ai luat poza de pe net? Arata grozav. Pare foarte bun.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 17 Mar - 0:21

poza e de pe net.reteta am facut-o de mai multe ori si este foarte gustoasa
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 17 Mar - 0:33

chow time Cine mi-o face si mie? Poate intr-o zi, cand n-o sa-mi fie lene sa curat si sa tai atatia cartofi, o fac si eu Smile E mult de lucru la ea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Mandarax Sam 17 Mar - 9:16

Mi-ar fi placut sa o fac, dar intr-o bucatarie 2m/1m, cu un spatiu de gatit de doar 50 cmp, e imposibil. Eu incerc o reteta noua de mancare chinezeasca.
Mandarax
Mandarax
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 17 Mar - 12:01

asta voi gati eu azi.am terminat curatenia ,iar fii-miu a zis ca vrea un gulas,iute.adica si foarte repede si foarte codimentat Laughing
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente
1 kg carne de porc
2 linguri de untura
500-800 kg de cartofi,
5 cepe mici
1 morcov,
0,5 l bulion,
2 lingurite boia dulce si/sau iute
sare,
piper,
1 ramurica de cimbru,
1 lingurita chimion zdrobit,
2 foi de dafin,
patrunjel si frunze de ceapa verde
Mod de preparare
Untura se pune intr-o tigaie la topit si cand s-a incins se perpeleste carnea taiata cubulete. Ceapa si morcovul se toaca marunt. Cand e prajita pe toate partile, carnea se scoate intr-o cratita, iar in zeama lasata se pune ceapa si dupa 2 minute si morcovul. Cand ceapa e calita se da focul incet si se pune si boiaua, se amesteca bine si se lasa pe foc 1 minut apoi se stinge cu bulionul si 3 cani de apa si se toarna peste carne. Se adauga ramurica de cimbru, foile de dafin si chimionul si se pune la fiert, la foc mic, acoperit cam 50 minute, apoi se ia capacul si se lasa sa fiarba descoperit inca 30 minute, amestecand din cand in cand. Intre timp se curata cartofii si se taie cuburi. Cand carnea e fiarta si adauga cartofii si se mai lasa 15-20 minute la foc mic, pana cand cartofii sunt moi. Inainte de a se lua de pe foc se adauga, daca se doreste, patrunjelul si ceapa verde tocata.
Se serveste in farfurii adanci, alaturi de paine proaspata,cu muraturi gogosari,sau salata de varza
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 17 Mar - 12:51

Arata bine si pare gustos Very Happy Iar cartofi? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 28 Mar - 18:40

am dat peste reteta asta acum si arata extraordinar de bine,dar o voi pregati deabia maine.
salata greceasca
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ingrediente pentru 2 portii

8 rosii cherry, 1 castravete, 1 ceapa rosie, 6 masline verzi, 200 gr branza Feta, 25 ml ulei de masline, oregano, salata verde.

Preparare

Rosiile se spala, se taie in patru. Castravetele se spala si se taie dupa preferinta: rondele, cuburi .
Branza se taie cuburi, salata se spala bine, ceapa rosie se curata si se spala.
Intr-un bol se pune salata verde ( frunze ), se adauga rosii taiate si castravete cuburi.
Peste legume se adauga rondele se masline, branza feta cuburi si rondele de ceapa rosie.
Se adauga uleiul de masline si presaram oregano dupa preferinta.

Se serveste rece, dupa preferinta cu paine prajita. eu nu folosesc branza feta,pun in schimb telemea.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Mier 28 Mar - 20:06

Eu nu m-am gandit sa fac si poze, nu fac salata sa fie estetica, asa ca ne rezumam la gust.
In ultimul timp am facut in fiecare dimineata cate o salata cu ce-am avut:
- fie frunze de spanac
- fie salata verde
- fie andive + ardei rosu + rosii (sau cherry) + morcov + dovlecel + kiwi + mar + avocado + telemea + otet balsamic + ulei de samburi de struguri.

Nu intotdeauna toate ingredientele, dupa cum le am prin frigider, iar otetul balsamic l-am mai inlocuit fie cu lamaie, fie cu portocala.
Am mai vrut sa pun busuioc, dar cum astea le pregatesc de obicei in fuga, am uitat de fiecare data.

Uratii astia mici nu mananca, sa completeze sandwich-ul cald, asa ca ma sacrific eu cu sefa la ditamai castronul, care de obicei ajunge si pentru masa mea de pranz.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 14 Apr - 16:44

Obi-Wan Kenobi a scris:vorbind de bucatarie ,am dat de o reteta super buna de mutabbal,sau salata de vinete,si cum am niste vinete prin congelator chiar am s-o fac.
MUTABBAL, GENIALA SALATA ORIENTALA DE VINETE
Neutral Am facut-o. Mi se pare oribila.
Am stricat bunatate de vinete Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Sam 14 Apr - 17:45

Ai facut-o cu rodie? Very Happy
Din punctul meu de vedere, in momentul in care ai pus in vinete condimente, ceapa, usturoi, ai stricat tot.
Sunt deschis la nou, insa pana acum, din tot ce-am gustat, singura salata de vinete care-mi place este aia dupa reteta mea.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 14 Apr - 19:16

mutabalul e dea dreptul geniala.mncata cu lipie calda te da pe spate.ceva a gresit pitu acolo altfel e imposibil sa nu-ti placa.vinetele daca nu au ceapa,sau usturoi nu au nici un gust.secretul ca ceapa sa se simta putin in combinatie e sa o taiem marunt,sa o oparim cu apa fierbinte si apoi sa o tocam odata cu vinetele.iar la prepararea vinetelor mai e un secret.vinetele trebuie sa ajunga cat mai putin in contact cu metalul sau chiar deloc.eu folosesc traditionalul satar de lemn iar la servit lingura de lemn.in contact cu metalul vinetele oxideaza si isi accentueaza gustul iute amarui.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 14 Apr - 20:47

Da' in reteta asta nu este ceapa, doar usturoi. Si se cam simte lipsa cepei Neutral
Seaman, eu zic ca vinetele fara ceapa nu-s vinete Very Happy Un pic, acolo, cat sa le accentueze gustul....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 10 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 14 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum