GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Supe si ciorbe

+9
shadow
Obi-Wan Kenobi
Amrita
seaman65
oli
daffy_
snow
pitulicea
habibi77
13 participanți

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Ciorba de scaricica cu bors

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:52

Rezumarea primului mesaj :

Ingrediente: o bucata scaricica afumata, bine impanata; legume ( 2 buc ceapa, 2 buc morcovi, 3 cartofi, 1 telina); 1L bors, 1 leg leustean, 1-2 oua, bulion.

Se taie scaricica in bucati potrivite, se spala bine in apa calduta si se pune la fiert. Nu puneti apa decat sa acopere bucatile vreo 5-10 cm. Intre timp taiati morcovii cubulete mici , luati spuma formata de bucati , adaugati morcovii si putina sare ( dar nu exagerati, o potriviti de sare la final ) deoarece legumele fierb mai repede in apa sarata. Taiati apoi ceapa si adaugati , apoi taiati cartofii cubulete potrivite si adaugati, apoi se taie telina. Borsul se pune la fiert separat ( nu se adauga rece peste legume deoarece le intareste) se pune in ciorba si se completeaza cu apa fiarta. Potriviti de sare, adaugati si o lingura de ulei, 1-2 linguri bulion, si cand au fiert toate legumele se bate oul, se pune in ciorba si se mai lasa sa dea in clocot de cateva ori . Se opreste focul si se adauga leusteanul.

Se poate adauga in farfurie o lingura de smantana ....Pofta buna !
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  oli Lun 23 Mai - 18:12

Am facut supa de gulii a pitulicei si a iesit o minunatie .E foarte gustoasa food Am mancat de m-am spart
oli
oli
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Joi 26 Mai - 15:38

Supa de dovleac si portocale

Ingrediente


3 linguri ulei de masline, de calitate
1 ceapa, curatata si tocata
500g dovleac, curatat si taiat cubulete
400g cartofi, curatati si taiati
coaja si sucul de la 2 portocale
2 catei de usturoi, curatati si taiati feliute
1 lingurita coriandru, macinat
900ml supa de legume, fierbinte
sare si piper negru proaspat macinat
60g seminte de dovleac
putina sare grunjoasa
cateva crengute de coriandru proaspat

Mod de preparare

1. Infierbantati 2 linguri de ulei intr-o oala mare. Adaugati ceapa si gatiti usor timp de 5 minute.

2. Adaugati dovleacul si cartofii, zeama si coaja de portocale, usturoiul si coriandrul, apoi turnati supa de legume. Asezonati.

3. Puneti la fiert timp de 25 de minute. Inchideti focul si mixati supa pana devine fina.

4. Incalziti uleiul ramas intr-o tigaie. Adaugati semintele de dovleac si sarea grunjoasa. Gatiti timp de 2-3 minute, miscand tigaia, pana incep sa sare semintele si capata culoarea maronie.

5. Serviti supa in boluri calde, presarand semintele de dovleac si putin coriandru proaspat.


Pe asta cine-o incearca? Laughing O incercati voi, sau o incerc eu? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Joi 26 Mai - 15:39

oli a scris:Am facut supa de gulii a pitulicei si a iesit o minunatie .E foarte gustoasa food Am mancat de m-am spart
Asa-i ca-i buna, oli Smile De cand am descoperit-o, e singura supa de gulii pe care o fac. Nici nu mai incerc alt "model" Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Joi 26 Mai - 18:13

Mi se pare ciudata reteta. Cine a scris-o baga oamenii in ceata. Cred ca o s-o incerc, insa cu modificari personale si reduceri cantitative, ca din ce-i acolo mancam toti 5 minim 5 zile, iar la noi numai 2 si jumatate mananca ciorba/supa in timpul saptamanii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Joi 26 Mai - 21:25

Peste semintele de dovleac cred ca as sari Very Happy
Munca in plus... si nu cred ca-s esentiale Very Happy Nu le vad rostul....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Vin 27 Mai - 14:39

Poti sa le iei gata de mancat si doar le pui in supa.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  oli Sam 4 Iun - 20:33

Ciorba de vara

3 cepe verzi
3 frunze de telina
3 ardei
4-5 rosii
4 morcovi
3 radacini de patrunjel
300 g de fasole verde
500 g de cartofi noi
sare

Mod de preparare:

Se spala legume si se curata de coaja. Cartofii se taie cuburi, morcovii si patrunjelul rondele, ceapa ineluse. Telina se taie marunt, ardeii cubulete, iar fasolea verde se rupe bucatele. Intr-o oala, se pun la fiert ceapa, ardeii, morcovii, telina si patrunjelul radacini. Cand da in clocot se adauga fasolea verde si se lasa iar pana da in clocot si apoi se pun cartofii. Dupa vreo 5 minute se pun rosiile taiate bucatele. Se mai lasa la fiert vreo 10-15 minute. Se potriveste de sare si se serveste cu patrunjel verde tocat si smantana.
oli
oli
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Sam 4 Iun - 20:50

Pare simpla..... si usor de digerat Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  oli Sam 4 Iun - 21:11

Si foarte buna
oli
oli
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Sam 4 Iun - 22:06

O s-o incerc si eu (cu modificarile cantitative de rigoare). De fapt de prin ciorbele mele lipseste fasolea si ardeiul (ba chiar si rosia), dar pun in plus dovlecel, telina radacina (frunze la sfarsit, cu patrunjel si leustean) si pastarnac.
Plus ghimbir si usturoi, ca de astea pun in mai toate.
Am o remarca / intrebare: eu fierb 10 minute la foc mic dupa ce incepe sa fiarba. Nu mi se pare ca este necesar, nici daca fac ciorba de pui. Si pun totul la gramada (cu exceptia cazului ciorbei de vita), doar usturoiul il pun cand mai am maxim 5 min de fiert. Vi se pare prea putin?
Eu stiu ca trebuie fiert cat mai putin posibil, la foc mic, pentru a pastra vitaminele.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Lun 6 Iun - 22:32

Supa-crema de linte, reteta turceasca (repet postarea de pe 22 mai):
Nu va pot spune cantitatile cu precizie, ca eu le fac dupa ureche.
Linte rosie, circa 300 g (cumpar un pachet de 1 kg si-mi ajunge cam de trei ori).
Lintea o iau de la o macelarie musulmana, din Piata Grivitei si are bobul mic, purtin mai mare decat un bob de orez, este rotunjoara si rosie, nu ca cele din supermarket, care-s cu bobul plat, verde sau maron. Dar in lipsa de cea rosie, iese foarte bine si cu linte din supermarket.
Un cartof marisor, un morcov, putina telina (fie radacina de-a noastra, fie "bete" din import), putin pastarnac, putin patrunjel radacina. Verdeata dupa cum vrea bucatarul: patrunjel, leustean, busuioc, cimbru, dar neaparat menta (fie proaspata, fie uscata, fie la plic).
Lintea fierbe in functie de cat scrie pe pachet, de obicei cea rosiede-o folosesc eu fierbe foarte repede, in vreo 10 min, deci merg puse toate gramada si fierte 10 min (la foc mic dupa ce incep sa fiarba). La sfarsit adaug sarea, verdeata si dupa ce s-a mai racit totul eu le bag la blender (scursa zeama intai intr-o strachina) sa se faca pasta si pasez totul ca sa scap de cojile de la linte. Apoi piureul rezultat il ameste cu zeama ramasa si mai adaug putin ulei (de masline, din samburi de struguri, sau de care-o fi). Se serveste cu putina menta (suplimentar fata de cea de la fiert). Aroma este deosebita asa. Cel mai bine este daca se foloseste menta culeasa din natura (proaspata sau uscata). Cea de la plic nu mi-a dat rezultate identice cu cea din casa, chiar daca am folosit menta foarte veche pastrata printre ceaiuri.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Mar 7 Iun - 10:02

N-am mancat niciodata linte.... sau ceva gatit din linte.
Trebuie sa incerc si eu, sa vad cum e. Macar din curiozitate Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Mar 7 Iun - 10:59

Eu sunt pentru mancarurile straineze si daca-mi plac pe unde le-am descoperit, fac si acasa.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Mar 7 Iun - 11:02

Eu le prefer pe astea traditionale, romanesti, dar nu ma dau in laturi nici de la altele Smile
Incerc....si daca-mi place o reteta, o adopt.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Mar 7 Iun - 11:54

Eu am bagat intotdeauna in mancarurile romanesti si ingrediente care le schimbau gustul traditional.
Cum de obicei lucrez cu tot felul de natii, imi bag nasul si-n mancarurile lor si de obicei le gasesc excelente, asa ca mai dau si la altii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 6 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum