GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Supe si ciorbe

+9
shadow
Obi-Wan Kenobi
Amrita
seaman65
oli
daffy_
snow
pitulicea
habibi77
13 participanți

Pagina 5 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Ciorba de scaricica cu bors

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:52

Rezumarea primului mesaj :

Ingrediente: o bucata scaricica afumata, bine impanata; legume ( 2 buc ceapa, 2 buc morcovi, 3 cartofi, 1 telina); 1L bors, 1 leg leustean, 1-2 oua, bulion.

Se taie scaricica in bucati potrivite, se spala bine in apa calduta si se pune la fiert. Nu puneti apa decat sa acopere bucatile vreo 5-10 cm. Intre timp taiati morcovii cubulete mici , luati spuma formata de bucati , adaugati morcovii si putina sare ( dar nu exagerati, o potriviti de sare la final ) deoarece legumele fierb mai repede in apa sarata. Taiati apoi ceapa si adaugati , apoi taiati cartofii cubulete potrivite si adaugati, apoi se taie telina. Borsul se pune la fiert separat ( nu se adauga rece peste legume deoarece le intareste) se pune in ciorba si se completeaza cu apa fiarta. Potriviti de sare, adaugati si o lingura de ulei, 1-2 linguri bulion, si cand au fiert toate legumele se bate oul, se pune in ciorba si se mai lasa sa dea in clocot de cateva ori . Se opreste focul si se adauga leusteanul.

Se poate adauga in farfurie o lingura de smantana ....Pofta buna !
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  snow Lun 10 Mai - 20:11

Wink Bun, merge la ciorba..
snow
snow
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  snow Lun 10 Mai - 20:31

Ciorba de ciusti.

Ciorba in sine e similara cu cea de praz facuta de pitu, atata doar ca nu e nevoie sa fie de praz.
Ciorba obisnuita de legume e suficient.
Deosebirea consta in ardei.
Ardeii aceia rosii, mai grosi si uscati, intinsi pe sfoara. Au denumiri diferite in functie de zona tarii.

Se oparesc ardeii.
Umplutura:
Se toaca prazul si se piseaza cu putina sare.
Cu zeama de varza, faina si prazul pisat se face o coca moale care sa poata fi pusa cu lingura.
Se umplu ardeii cu acest amestec si se pune la fiert, cand ciorba este pe jumatate facuta.
Iuteala care se va simti in ciorba este data de cat de iuti au fost ardeii respectivi.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Lun 10 Mai - 20:36

Asta-i mai complicata. Very Happy
La ciorba asta e de lucru.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  snow Lun 10 Mai - 20:37

Da, umplutura, pare complicat dar nu-i, daca ai facut o data, e simplu apoi.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Lun 10 Mai - 20:41

Si sa stau sa umplu ardeiutii aia mici???
Mi se pare ceva meticulos Rolling Eyes
Ciorbele mele-s din alea in care trantesti totul in oala si astepti sa fiarba Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  snow Lun 10 Mai - 20:45

Cum mici? Sunt ardeii aia mari, lungi, ca gogosarii dar lunguieti, capricorn, sau asa ceva.
Doar ca sunt uscati, nu-s deloc mici.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Lun 10 Mai - 20:47

Capricorn? Laughing Laughing
Adica, vrei sa zici, ardei capia?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  snow Lun 10 Mai - 20:49

Very Happy Aia, uscati.
Capiat eu.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Supa de mazare galbena cu broccoli

Mesaj  pitulicea Mier 4 Aug - 21:09

Vreau sa incerc si asta. Imi place cum suna Very Happy

Supa de mazare galbena cu broccoli

Ingrediente:

200 g mazare galbena,
1 frunza de dafin,
1 morcov,
1 ceapa,
2 cartofi,
300 g broccoli,
4 linguri ulei de masline,
2 oua,
sare, patrunjel.

Mazarea se sapal si se pune la inmuiat pentru 2-3 ore. Schimbi apa si fierbi mazarea pentru 10 minute, apoi scurgi din nou apa. In timp ce mazarea fierbe, incalzesti 2 l de apa usor sarata, intr-o oala de 3 l. Cureti, speli si tai dupa preferinta legumele ramase. Adaugi in oala morcovul, ceapa si cartofii, impreuna cu foaia de dafin si mazarea. Le fierbi 15 minute la foc mic, amestecand din cand in cand.

In ultimele 5 minute de fierbere, pui buchetelele de broccoli, torni uleiul, reduci intensitatea focului si sarezi supa cat doresti. Bati ouale cu putina supa si le torni in supa in fir subtire.

Supa se consuma calda, adaugand la fiecare portie smantana si presari patrunjel tocat fin.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Supa-crema de broccoli

Mesaj  pitulicea Dum 21 Noi - 11:55

Supa-crema de broccoli

Ingrediente:
3-4 buchetele de broccoli,
2 cepe,
1 pahar lapte,
3 galbenusuri,
1 cutie smintina,
sare, piper

Mod de preparare:
Se curata broccoli, se rupe in buchetele mici si se opareste cu apa sarata. Intr-o oala se calesc putin doua cepe taiate marunt, se adauga buchetelele de broccoli, se acopera cu apa si se lasa sa fiarba la foc mic. Dupa ce a fiert broccoli, se paseaza prin sita, apoi se adauga in zeama in care a fiert paharul cu lapte, sare, piper si se mai lasa citeva minute. intre timp, se bat trei galbenusuri cu o cutie de smintina, care se adauga in supa.
Se serveste calda, cu crutoane sau saleuri
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Ciorba de Pipotele si Inimioare

Mesaj  pitulicea Vin 26 Noi - 15:02

Ciorba de Pipotele si Inimioare

Ingrediente:
400 grame amestec pipote si inimi
1 ceapa
2 morcovi
1 radacina albitura
1 legatura patrunjel
telina
fidea
1 cutie rosii intregi in suc
bors Maggi
sare

Preparare:

Spalam pipotele si inimile, le curatam bine si le punem la fiert in apa cu putina sare. Avem grija sa adunam spuma pe care o va lasa carnea.

Curatam si taiem in cubulete mici legumele (morcovii, telina, albitura. Tocam si coditele de patrunjel. Adaugam toate legumele in oala cu ciorba. Ceapa o punem intreaga, dar dupa ce a fiert o pasam si o punem in ciorba.

Cand carnea si legumele au fiert adaugam rosiile tocate marunt. Condimentam cu sare dupa gust. Mai lasam sa fiarba vreo 10 minute si apoi adaugam fideaua. La final punem in ciorba 2 linguri bors, pentru a da gust ciorbei.

Servim cu patrunjel proaspat tocat.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Vin 26 Noi - 15:05

pitulicea a scris:Supa-crema de broccoli
Mi-a placut. E usor de facut si buna la gust. O sa mai fac si altadata. yes
Data viitoare, cred ca o imbunatatesc. Pun si cateva bucatele de slaninuta in ea. Am constatat ca bucatelele de slanina dau un gust tare bun supelor si ciorbelor. Mai ales daca-i putin afumata Very Happy chow time
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  daffy_ Sam 29 Ian - 10:31

ciorba radauteana

un pui,5 oua,500 gr smantana,doi cartofi,doi morcovi,sare dupa gust,o ceapa

puiul se taie si se scoate pielita si este pus sa fiarba impreuna cu ceapa intr-o oala de 5 litri,cartofii si morcuvii se taie cubulete si sunt adaugati
cand a fiert puiul se scoate si se dezoseaza cu o furculita merge foarte repede ,se amesteca ouole cu smantana si supa in care a fiert puiul,se adaoga o lingura de otet ,se pune inapoi la fiert inca 5 minute si e gata Very Happy
e alternativa la ciorba de burta pe care unele "dudui" nu o pot suferii Laughing
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty ciorba radauteana

Mesaj  oli Sam 29 Ian - 10:54

E foarte buna ciorba ta . Fiica mea a facut si e buna
oli
oli
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Dum 22 Mai - 17:32

Supa-crema de linte, reteta turceasca:
Nu va pot spune cantitatile cu precizie, ca eu le fac dupa ureche.
Linte rosie, circa 300 g (cumpar un pachet de 1 kg si-mi ajunge cam de trei ori).
Lintea o iau de la o macelarie musulmana, din Piata Grivitei si are bobul mic, purtin mai mare decat un bob de orez, este rotunjoara si rosie, nu ca cele din supermarket, care-s cu bobul plat, verde sau maron. Dar in lipsa de cea rosie, iese foarte bine si cu linte din supermarket.
Un cartof marisor, un morcov, putina telina (fie radacina de-a noastra, fie "bete" din import), putin pastarnac, putin patrunjel radacina. Verdeata dupa cum vrea bucatarul: patrunjel, leustean, busuioc, cimbru, dar neaparat menta (fie proaspata, fie uscata, fie la plic).
Lintea fierbe in functie de cat scrie pe pachet, de obicei cea rosiede-o folosesc eu fierbe foarte repede, in vreo 10 min, deci merg puse toate gramada si fierte 10 min (la foc mic dupa ce incep sa fiarba). La sfarsit adaug sarea, verdeata si dupa ce s-a mai racit totul eu le bag la blender (scursa zeama intai intr-o strachina) sa se faca pasta si pasez totul ca sa scap de cojile de la linte. Apoi piureul rezultat il ameste cu zeama ramasa si mai adaug putin ulei (de masline, din samburi de struguri, sau de care-o fi). Se serveste cu putina menta (suplimentar fata de cea de la fiert). Aroma este deosebita asa. Cel mai bine este daca se foloseste menta culeasa din natura (proaspata sau uscata). Cea de la plic nu mi-a dat rezultate identice cu cea din casa, chiar daca am folosit menta foarte veche pastrata printre ceaiuri.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 5 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum