GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Supe si ciorbe

+9
shadow
Obi-Wan Kenobi
Amrita
seaman65
oli
daffy_
snow
pitulicea
habibi77
13 participanți

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Ciorba de scaricica cu bors

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:52

Rezumarea primului mesaj :

Ingrediente: o bucata scaricica afumata, bine impanata; legume ( 2 buc ceapa, 2 buc morcovi, 3 cartofi, 1 telina); 1L bors, 1 leg leustean, 1-2 oua, bulion.

Se taie scaricica in bucati potrivite, se spala bine in apa calduta si se pune la fiert. Nu puneti apa decat sa acopere bucatile vreo 5-10 cm. Intre timp taiati morcovii cubulete mici , luati spuma formata de bucati , adaugati morcovii si putina sare ( dar nu exagerati, o potriviti de sare la final ) deoarece legumele fierb mai repede in apa sarata. Taiati apoi ceapa si adaugati , apoi taiati cartofii cubulete potrivite si adaugati, apoi se taie telina. Borsul se pune la fiert separat ( nu se adauga rece peste legume deoarece le intareste) se pune in ciorba si se completeaza cu apa fiarta. Potriviti de sare, adaugati si o lingura de ulei, 1-2 linguri bulion, si cand au fiert toate legumele se bate oul, se pune in ciorba si se mai lasa sa dea in clocot de cateva ori . Se opreste focul si se adauga leusteanul.

Se poate adauga in farfurie o lingura de smantana ....Pofta buna !
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Mier 17 Oct - 22:31

Asa este..ai dreptate,sincer nu am cronometrat..le tot incerc si cand consider ca este gata,,e gata
nu am respectat niciodata timpul din retete luate dupa net sau de oriunde,adevarul ca nici nu prea am facut de acolo,eu m-am tot bagat asa pe unde mergeam si intrebam...mai bine zis furam mai mult...
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Mier 17 Oct - 22:44

Eu imi pun in cap sa fac ceva si ma uit la cateva retete, sa vad care-i opinia generala, insa de gatit o fac dupa ureche si in special pun buruieni multe. Cu timpul de fierbere si temperatura-s mai pretentios, ca sa pastrez cat mai mult din substantele nutritive, ca altfel tot ce fac e degeaba. Interesul meu este sa bag cat mai multe vitamine in copii.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Mier 17 Oct - 22:55

corect..bucatarul trebuie sa tina sanatatea familiei...asta incerc si tot incerc pt ai mei,cat mai sanatos
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  RALUCA Joi 18 Oct - 8:38

Dupa cum am citit reteta asta de ciorba de perisoare dupa mine este prea multa ceapa. Eu nu suport ceapa in supe si ciorbe doar daca o tai super marunt. Dar de ceapa in perisoare nu am auzit niciodata
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Joi 18 Oct - 9:28

Poti sa faci treaba cu ceapa calita, apoi calesti si carnea putin cu ceapa. Alte retete spun sa dai carnea de doua ori prin masina de tocat, impreuna cu ceapa tocata.
Eu unul aleg intotdeauna la gatit varianta mai usoara, ca timpul zboara. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  RALUCA Joi 18 Oct - 9:30

Sa calesc carnea pentru perisoare? Sau care carne?
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Joi 18 Oct - 12:04

Da.. la carnea pt perisoare se refera.,..sunt mai multe variante de a face o mancare
La mine in familie..de ex.se mananca bine ceapa,usturoi,ciusca...eu una cat mai mult.....cat imi permite stomacul..de ce nu..e sanatos Wink
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Joi 18 Oct - 12:44

Raluca, orice mancare pe care o faci cu carne tocata poti s-o faci fie carnea "pre-preparata" in felul asta, fie cu carnea cruda. Daca nu vrei sa folosesti ulei (prajire), poti folosi apa (inabusire).
Eu unul prefer sa pregatesc putin carnea inainte de a o baga la utilizare, pentru ca la inabusire mai pun niste buruieni (cimbru, busuioc, rozmarin...), care ii dau un gust mai bun.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  RALUCA Joi 18 Oct - 13:39

Nu cales carnea pentru perisoare pentru nimic in lume dar nici ceapa nu pun in ea. Dupa gustul meu nu se potriveste nici una nici alta. O pot condimenta si cruda asa cum este. Sunt gusturi si gusturi
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Joi 18 Oct - 14:00

Normal...gustul nu se discuta.. Wink
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Joi 18 Oct - 15:19

Raluca, nu trebuie sa faci ca altii, daca deja ai ceva ce stii ca-ti place, ala-i modul tau de a gati. Fiecare cum stie si cum ii place.
Ca in comunism: fiecaruia dupa nevoi, fiecare dupa posibilitati. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Joi 18 Oct - 20:30

Corect..seaman... Wink ..si pe deasupra fiecare face cum crede si considera..dupa reguli sau ca asa trebuie facut cum am intalnit..n persoane in viata mea nu ma iau....daca majoritatea populatiei face intr-un fel anume.. asta nu inseamna ca tr sa fac la fel eu sau altul...eu accept fiecare gust si parere Wink
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  simy Mier 24 Oct - 17:31

Ciorba de gaina[de casa]
Punem aripile,gaturile,spinarile.[.adica maruntaiele]toate la fiert timp de 35 min in oala minune
Avem nevoie intre timp de;2 cepe normale.,un morcov,o telina,zarzavat[cel facut pt.iarna din rosii, ardei,patrunjel]
Dupa ce s-a terminat timpul de fierbere in oala minune ,adaugam tot ce am tocat si zarzavatul
Aproape de sfarsit dupa ce a fiert totul,adaugam taieteii de casa[2 oua si faina cat cupride cu putina sare,se intinde subtire aluatul format presarind tot timpul faina sa nu se lipeasca,se ruleaza si se taie fasiute subtiri]in ploaie
La sfarsit se adauga borsul[bineinteles sa fie natural din tarate,asta asa ca sa fie totul traditional]
Dupa doua,trei clocote stingem si adaugam verdeata,[eu prefer leusteanul],dupa ce se racoreste se poate adauga si un ou batut
POFTA BUNA Wink
simy
simy
2
2


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Mier 24 Oct - 17:52

Iami-iami. chow time
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Supe si ciorbe

Mesaj  GINUCA Mier 19 Iun - 17:51

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ciorba de salata verde de sezon



Salata verde 1 bucata
Loboda 2-3 legaturi
Stevie o legatura
O ceapa
Un morcov

Telina o bucata
O bucata bacon sau afumatura (optional)
200 g smantana
1 ou
1 legatura marar
O lingura ulei
Sare, piper
Dafin

Se toaca marunt legumele radacinoase.
Optional, se calesc impreuna cu baconul, intr-o lingura de ulei.
Cand s-au calit radacinoasele se adauga ceapa si se mai calesc inca 5-6 minute, se adauga sare, piper, dafin, se stinge cu apa si se fierb legumele.
Cand toate legumele sunt fierte putem adauga salatele (adica verdeturile cu exceptia mararului), in ordinea in care fierb mai greu (stevia si loboda primele, salata ultima).
Se ia de pe foc si se adauga un ou batut cu smantana. In acest ou se adauga treptat cate putina ciorba amestecand continuu si apoi turnati peste ciorba.
La sfarsit, adaugati mararul proaspat tocat si serviti.POFTA BUNA
GINUCA
GINUCA
1
1


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 10 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum