GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Retete si ....secrete

+40
eledas
aproape aievea
itina
Queensland
Helenne
AlexIulia
Broscotina
RALUCA
Violoncella
simy
curcubitza
coco114
Pingu
Ostional
simplicity
Sturmritter
elis27
Mandarax
Amrita
Melodia
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nicole
Nana_Duval
seaman65
zexe
Tizona
daffy_
atat de simplu
lynn
mrs nobody
oli
aspidistra76
dragos
Neeo_2005
Radu
redsun
snow
pitulicea
habibi77
44 participanți

Pagina 19 din 42 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 30 ... 42  Urmatorul

In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Retete si ....secrete

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:32

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vad ca nu se inghesuie lumea sa posteze retete, ma gandesc ca poate sunteti timizi .....asa ca am sa incep eu.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Mar 16 Feb - 11:43, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Mar 8 Mai - 13:04

Salata de ton

Ingredinte:
1 conserva de ton in ulei,
1 conserva de porumb boabe, dulce,
1 telina mijlocie,
2-3 morcovi potriviti,
1 sfecla rosie coapta,
3-4 castraveciori murati mijlocii,
150 g masline feliate,
maioneza dupa gust,
optional curry marar, patrunjel,
sare, piper, dupa gust

Mod de preparare
Se rad pe razatoarea mare morcovul, telina si sfecla rosie coapta. Se amesteca tonul din conserva cu porumbul, maslinele feliate, castraveciorii taiati cubulete, maioneza si verdeata tocata cat mai marunt. Se adauga legumele rase, se mai amesteca pentru omogenizare, se asezoneaza cu sare si piper, iar cine doreste poate adauga si curry.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  seaman65 Mar 8 Mai - 14:05

Ai papat, e buna?
Merita incercata.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Mar 8 Mai - 14:10

N-am papat inca. Am pus-o acolo ca s-o incerc Smile Va spun dupa ....
La sfecla rosie s-ar putea sa renunt Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  seaman65 Mar 8 Mai - 14:17

Ajuta la detoxifierea ficatului.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Sturmritter Mier 9 Mai - 11:07

Deja cand vad scris undeva conserva.....ma gandesc la bietul ficatul meu.....prefer somonul crud in salate...il cumpar congelat sau proaspat, il tai cubulete ( bineinteles dupa ce l-am jupuit de piele si scos oasele, cand e luat sub forma de medalion) si il las 30 min in o lamaie stoarsa, dupa il mananc ori asa simplu cu paine ori fac o combinatie cu ceva verdeturi proaspete din piata, salata, ceapa verde,untisor, leurda, spanac verde, loboda. Salata de spanac verde crud sau loboda e un deliciu. Eu personal nu mananc conserve de nici un fel si nici mezeluri si branzeturi "europenizate". Am un nenea de la Sibiu cu branza, smantana, carnatzi de aia ardelenesti cu boia iute, piept crud afumat, etc...iar lapte iau de la dozatoarele cu lapte de ferma proaspat. Si evit painea feliata ambalata in plastic...stiati ca toata painea asta "europenizata" contine praf de celuloza cristalizata, pentru a mentine umiditatea si "prospetimea"? Iar painea "neagra" din aceiasi categorie e cu colorant caramel.....
Sunt 3 alimente care prelungesc viata si dau tonus si sanatate si minte limpede.....pestele, morcovii si strugurii, care trebuiesc consumate de preferinta crude. Toate acestea contin aur monomolecular care e un superconductor si ajuta la formarea de conexiuni in creier si la regenerare rapida
Sturmritter
Sturmritter
2
2


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Mier 9 Mai - 11:10

O sa trec pe morcovi, peste si struguri, cu toate ca nu vreau sa traiesc mult Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  seaman65 Mier 9 Mai - 11:40

Sturm vrea sa traiasca vesnic. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  elis27 Lun 14 Mai - 9:24

Salata de untisor ( nu-mi cereti cantitati pentru ca nu stiu sa va spun eu pun cat vreau sau cat am)

-rosii
-ardei gras rosu sau capia
- patrunjel
-ulei de masline
-1 lamaie
-untisor

Dupa ce spalam bine untisorul il lasam la scurs, taiem ardeiul fasii subtiri.Rosiile le taiem ca si pentru salata de rosii iar patrunjelul il tocam marunt.
Punem totul intr-un bol pentru salata si adaugam uleiul de masline ,putina sare si zeama de la o lamaie,apoi amestecam bine.Ca sa aiba un gust mai bun nu se consuma imediat ci trebuie lasata cam jumatate de ora dupa ce a fost preparata.
Eu cateodata mai pun si branza taiata cubulete,daca am prin casa si e foarte buna si asa.


Salata asa cum am scris aici o prepar eu de ceva timp,insa cand eram mici mama nu folosea ulei de masline sau zeama de lamaie ci ulei de floarea soarelui si otet,deasemenea in zona noastra apare untisorul la sfarsitul lui martie ,inceputul lui aprilie si rosiile de la magazin erau prea scumpe pentru bugetul nostru asa ca folosea ridichii si ceapa in loc de ardei si rosii.
Oricum untisorul se poate prepara in multe feluri ,mai facea si o salata de cartofi cu maioneza si un tip de ciuperci carora la noi li se spune ciuciuleti si era deasemenea foarte buna,insa daca untisorul poate fi luat si de la supermaket gata ambalat ,bureti nu am gasit pe aici sa cumpar .
Poate gasiti voi pe la padure arata asa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


O

elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Lun 14 Mai - 9:27

O sa incerc si eu o salata dupa reteta ta Smile
Eu nu prea mananc salate, pentru ca nu ma satur cu ele Very Happy Astea-s doar "desert" Very Happy
Ciupercile astea, din poza, nu le-am vazut niciodata prin padure scratch
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  seaman65 Lun 14 Mai - 9:44

Am gatit ieri pentru copii niste ciorba de perisoare (prima data). M-am uitat putin pe net dupa retete si am constatat cu stupoare ca oamenii astia fierb la ciorba aia mai ceva ca pe aia de vita. 30 de minute sau 45 de minute numai vegetalele si apoi inca 10 pentru perisoare.
O fi bine, n-o fi bine, eu am pus zarzavaturile la fiert si cand au inceput sa fiarba am adaugat si perisoarele si am fiert totul 10 minute la foc mic.
Copiii au mancat (dreasa cu smantana si acrita cu sana) si au declarat-o buna. Pana si fi-mea, care face mofturi la orice, a papat tot.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  elis27 Lun 14 Mai - 9:47

La noi ,la Ialomita nu aici,sunt destule.Si sunt si foarte gustoase ,acum ar cam fi perioada lor ,daca nu aveti padure de plop sau salcam nu prea cred ca o le vezi,ca nici la noi nu erau in toata padurea ,doar in anumite zone.
Sunt multe ciuperci bune de mancat pe care unii le considera otravitoare doar pentru ca nu stiu ce sunt.
Noi aveam multe soiuri si nici cei din zona nu le cunosteau,mie in schimb imi placea sa merg sa le adun si ma tineam dupa o baba care stia locurile si secretele Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Lun 14 Mai - 9:50

N-am facut niciodata ciorba de perisoare. Am impresia (poate gresita) ca e foarte complicat de facut. Nu mai vorbesc de cea de ardei umpluti, care mi se pare o adevarata arta Very Happy

Si mie-mi place sa culeg ciuperci. Ador asta! Imi pare rau ca n-am cu cine merge la cules. Cineva care sa le cunoasca bine Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Mandarax Lun 14 Mai - 9:54

Simt un deget spre mine, dar nici eu nu cunosc bine ciupercile. Nu cumpar nici macar din piata, cumpar doar conservate.
Mandarax
Mandarax
4
4


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  seaman65 Lun 14 Mai - 9:58

Ciorba de perisoare se face foarte repede, poate 5 minute mai mult decat la cea de zarzavat, loboda, stevie... Cumpar carnea gata tocata (in fata mea), iar prepararea carnii pentru perisoare se face extrem de repede. De obicei intr-o ora termin de facut doua feluri de mancare, cu preparare cu tot. le fac pe toate simultan, adica nu las timpi morti si-mi iese totul repede.

Dupa ciuperci mergeam cand eram in liceu, pe dealurile din jurul Orsovei, ca acolo am facut liceul. la mancam si crude, asa erau de bune. Acum se uita la mine ca la extraterestru, cand vad ca mananc multe vegetale crude (ciuperci, bureti, dovlecel, dovleac, broccoli, conopida). Tot pe dealuri gaseam si capsuni salbatici, extraordinari de gustosi, iar cei mai dulci ii gaseam pe langa vreo balega. Nu gasim la piata capsuni asa de buni.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  elis27 Lun 14 Mai - 10:16

Eu stiu ca se mananca crude ciupercile champignon sau mai pe romaneste ciuperca de camp,celelalte nu au gust bun crude dar sunt destule retete si moduri de preparare.
Nici eu nu cunosc toate soiurile de ciuperci ,doar pe cele avute in zona,dar daca merg sa adun stiu ce sa iau si ce nu.

Eu fac rar ciorba de perisoare dar nici eu nu o las mult sa fiarba
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 19 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 19 din 42 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 30 ... 42  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum