GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce sa credem? despre tara noastra?

+22
myrk
itina
tegeusa
oli
habibi77
teardrop
Miraj
mielusica
Ciri0
shadow
Nicole
seaman65
ionutz72
atat de simplu
kitty
dragos
cara.mia26
snow
Luna
Mr Nobody
pitulicea
atomul3
26 participanți

Pagina 10 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Dum 29 Aug - 23:31

Rezumarea primului mesaj :

noi toti...ne chinuim sa tinem piept crizei..... dar sunt multi care traiesc bine merci...

muncim....platim tot ce avem....impozite...taxe...tv...curent...caldura...aparece....apa calda.......incepand la urmatorul nivel....cum ne permitem...mancare {care e scumpa fata de nivelul de trai} masina....aer conditionat...cabana...etc
muncim si platim...ok?

altii fura...violeaza...omoara.....fac trafic cu persoane.....sau mai sunt astia care nu fura...ei fac fraude....si sunt dusi la bine....au aer conditionat...tv mancare... telefoane saptamanal.... au ore de studii timp de divertisment...{ceea ce noi ne permitem abia dupa orele de munca}...si sunt tinuti din banii nostrii
daca au chef,............... mai merg la munca ca li se injumatateste pedeapsa....
TOATE ASTEA PE BANII PLATITI DE NOI....CARE E DREPTATEA? in alte tari sunt pusi la munca cea mai grea ca sa nu mai faca ce au facut
la noi au drepturi....apa calda sa fie informati sa aiba program de studii sa vada filme....
cred ca pot sa pun pariu ca ei traiesc mai bine ca noi.....doar ca nu se pot plimba ca unii dintre noi daca ne permitem....
un caz: a vioalat 2 fete a omorat cu masina o femeie........si a facut 1 an si 6 luni......e liber...ce mai vreti?
sa mai avem incredere in politie?
sau in judecatori?
in ce dracu sa mai avem incredere?
cui putem sa ne plangem?
doar noua sa ne plangem in san...sa tinem capul plecat si sa asteptam sa ne mai inrobeasca si altceva
va doresc numai bine
ganditi si vegheati


atomul3
1
1


Sus In jos


ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Sam 5 Apr - 18:45

Ieri am fost la cmj. Pe instiintare scria: trebuie sa te prezinti cu cartea de identitate, livretul militar, acte medicale si documente ce atesta pregatirea profesionala. Am prezentat si eu biletul de iesire din spital de la Iasi, unde am avut o interventie pe cord si tipul care reprezenta armata romana  Smile mi-a spus ca el nu e doctor, ca hartia n-are nici o valoare si ca trebuie sa merg la spitalul militar la Iasi, pentru evaluare!  Surprised  Am cerut audienta la comandant si i-am cerut explicatii. A dat in balbaiala, mi-a spus ca in baza de date figurez apt si ca trebuie sa merg la Iasi cand am timp Smile !  Surprised Eu ma intreb urmatoarele: asta e armata de profesionisti a Romaniei? De ce imi ceri acte medicale daca tu, institutie a statului, nu ai o comisie de medici care sa te evalueze din punct de vedere medical (local vorbind, iar daca actele trebuiau aduse de la Iasi, de ce nu specifici?)? De ce trebuie sa merg eu la Iasi pe cheltuiala mea? Ce comisie se intruneste la Iasi pentru evaluarea unei singure persoane? Statul roman a scos armata obligatorie, si acum se caca pe el ca nu are efectiv in caz de conflict militar? Unde e armata de profesionisti? Si de ce statul roman isi bate joc de proprii cetateni, punandu-i pe drumuri? Pe cine se bazeaza statul roman , pe un efectiv de oameni care au terminat armata acum un secol, burtosi, cheliosi si eventual bolnavi?  Smile Mi se pare o mare mizerie!  confused Au trecut atatia ani de la revolutie si nu se vrea cu nici un chip sa se schimbe nimic in tara asta!  confused Aceeasi mentalitate pacatoasa, doar ca acum n-au ce face si le e putin frica banditilor astora Smile , ca le tataie curul ca stau astia din Europa cu ochii pe noi si pe justitie! Asta e Romania: institutii de fatada si spoiala pe exterior!  confused 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Vizitator Sam 5 Apr - 18:57

Inca te mai mira ceva in tara asta? Pe mine nu.  Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  itina Sam 5 Apr - 22:04

Trist... Sad 
itina
itina
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atat de simplu Sam 5 Apr - 22:33

Aella, pe mine m-ar mira daca ceva ar functiona asa cum trebuie. Ii inteleg lui Mircea frustrarea.Ii inteleg si intrebarile.Din pacate, inca nu am gasit niste raspunsuri si nici nu cred ca le voi gasi prea curand. Very Happy 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  ssdd Dum 6 Apr - 1:04

Lasa, prietene mir, ca vezi si tu pe banii tai desigur capitala moldovei  Laughing 
Si nu-ti fa griji, cand vin rusii pe la voi n-or sa fie toti zvelti si supli, eventual mahmuri, la aia merge si cate un burtos  Laughing Laughing Laughing 
Am auzit ca armata romana are pusti destule, gloante nu mai sunt dar sigur rusii se vor speria de mutrele incremenite ale soldatilor romani  Laughing Laughing Laughing 
ssdd
ssdd
3
3


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Dum 6 Apr - 13:58

Ma gandeam ca ii dau pe spate cu biletul meu de la Iasi, iar pe ei i-a durut in spate!  Smile Laughing Nu stiu daca le-as numi frustrari, e vorba de atitudine!  Smile Si intr-un sens, si in celalalt!  Smile De fapt, e o problema veche la noi in tara: ne place sa ne umilim unii pe altii, la toate nivelurile si de regula cel mai puternic pe cel slab, iar cei care gresesc nu platesc niciodata!  confused Smile Pe scurt: abuz de putere si coruptie!  Smile Eu n-am sa merg la nici un spital militar!  Smile Daca voi avea drum prin Iasi, voi merge, altfel nu (nu cred, de fapt!  Laughing )! Pai daca vin rusii la noi, nu vin si la voi?  Surprised scratch E, sa vina, trag bine cu pusca!  Very Happy Laughing Numa' nu pot fugi repede!  scratch Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  ssdd Dum 6 Apr - 18:17

abuz de putere si coruptie, pai aceste lucruri nu sunt decat "naturale" prin patria asta, or vedea rusii daca vin pe aici ca se poate si mai rau  Laughing 
Pe la noi nu vin, ca gasesc tot ce le trebuie pe la voi, in plus le este lene sa treaca Carpatii...se modifica putin granita dar nu-i bai, sunt convins ca va descurcati voi si cu limba rusa Smile
ssdd
ssdd
3
3


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Dum 6 Apr - 22:57

Acu' sa nu-mi spui ca vrei si tu autonomia Ardealului!  Very Happy Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  ssdd Dum 6 Apr - 23:53

O sa ne sanctioneze Pitu pentru off topic, dar "nu-i bai" ca suntem baieti mari si vom rezista  Smile 
Eu, autonomie, nuuuu...de ce? Nu observi ca fiecare in tara asta face ce vrea? tot o forma de autonomie se numeste... Laughing 
Pe de alta parte, la cata vodka si gaze are Putin mi-e teama sa "nu aveti voi interese" ascunse la iarna  Laughing Laughing Laughing 
ssdd
ssdd
3
3


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Vizitator Mar 10 Iun - 11:05

Cat de trist si nefericit poate fi omul - fenomenul nesimtit, Radu Banciu? Cred ca omul asta nu se suporta nici pe el, dar sa se bucure pentru altii. La inceputul anului spunea despre Simona Halep ca nu este o jucatoare iesit din comun, acum, nu poate spune decat ca e ” o ţărăncuţă, nu aţi văzut cum vorbeşte engleza? Aia, Şarapova, e o lady“
Asta conteaza sa faci performanta in sport? Sa fii o lady? Sa ai pedigree?
Imi vine in minte ce spunea Grigore Vieru despre el:
”La mine în sat era un cioban care se lăuda că-i cel mai puternic, că-i poate pune pe toți la pământ. Și într-adevăr, nimeni nu îndrăznea să se trântească cu el. Fiți atenți, însă: nu fiindcă ar fi fost cu adevărat cel mai puternic, ci pentru că nu se spăla și de la el puțea îngrozitor, atât de îngrozitor încât nimeni nu se încumeta să se apropie și să se pună cu el. Așa e și cu acest „frate” Banciu. Lăsați-l în pace, căci pute rău de la el.”
Ai grija sa nu-ti musti limba, domnule Banciu, ai putea muri otravit !
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Mar 10 Iun - 13:54

N-am vazut ce a spus Banciu, probabil vede lucrurile deformat sau nu le vede deloc. Acuma daca ar fi sa ma laud eu, as putea spune ca am remarcat-o pe Halep cand nu era atat de in varful piramidei (am facut-o si aici, pe forum). Mie mi-a placut si imi place Halep, imi place si simplitatea si inocenta ei, mai degraba decat artificialul rafinat al Sharapovei si smecheriile ei ce tin mai degraba de o curvasareala interioara (adevarul e- dar sa nu mai spuneti la nimeni- ca nu o suport pe Sharapova! Very Happy Laughing ). Desigur, unde cineva vede inocenta, altul vede taranie; insa unor tipi ca genul celor de teapa lui Banciu  Smile , care se cred mai destepti decat sunt, trebuie sa le dai peste bot (chiar la propriu  Laughing - ba nu, asta nu!  Smile ) cand trebuie, iar alteori sa-i tratezi cu indiferenta!  Smile Prea ne crede prosti Banciu pe toti! Are si momentele lui bune, desigur- dar cred ca uneori sare calul si asta se pedepseste: peste botic!  Laughing Smile (Am o presimtire: o s-o ia cat de curand!  Laughing )
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Vizitator Mar 10 Iun - 14:07

https://www.youtube.com/watch?v=3D9UfNnRz7g
Poti vedea aici, daca ai timp ce-a spus Banciu, da dovada de o crasa nesimtire si trebuie sa fii un om foarte rau sa nu te emotioneze performanta unui roman de-al tau, faptul ca iti face tara cunoscuta si prin lucruri bune, ca destul rau ne-am facut singuri denigrandu-ne singuri in toate partile. Revoltator este ca Banciu are grija celor 86% din romanii care nu reusesc sa stranga un ban din salariu lunar, afirmand ca din cauza asta el nu se simte mandru ca e roman, de parca Simona Halep ar fi vinovata de asta.
Daca va lua bataie, desi nu as dori asta nimanui, a cautat-o singur foarte insistent.  Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Mar 10 Iun - 14:12

Aa, asta am spus-o asa... ca experienta de viata!  Laughing Smile E inevitabil(a)!  confused 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Mar 10 Iun - 14:36

Da, l-am urmarit pe jumatate. Eu inteleg ce vrea sa spuna. Numai ca nu inteleg de ce se leaga de Halep. Probabil ca uraste Romania si pe romani. El zice ca se pricepe la sport, dar eu, care n-am nici o treaba cu sportul, vad lucrurile mult mai bine ca musiu Banciu. Asta e!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Vizitator Lun 30 Iun - 12:41

Camera Deputatilor a organizat recent o dezbatere publica pe tema proiectului de lege privind securitatea cibernetica
Ce spune aceasta lege? Pe scurt, in interpretarea Asociatiei pentru Apararea Drepturilor Omului in Romania (APADOR - CH), perchezitia informatica se poate efectua chiar daca persoana vizata nu a comis nicio fapta penala / infractiune si fara sa mai fie nevoie de autorizatia unui judecator.
http://www.cdep.ro/proiecte/2014/200/60/3/pl263.pdf

Se pare ca proprietatea privata va dispare cu desavarsire.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 10 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum