GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce sa credem? despre tara noastra?

+22
myrk
itina
tegeusa
oli
habibi77
teardrop
Miraj
mielusica
Ciri0
shadow
Nicole
seaman65
ionutz72
atat de simplu
kitty
dragos
cara.mia26
snow
Luna
Mr Nobody
pitulicea
atomul3
26 participanți

Pagina 9 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Dum 29 Aug - 23:31

Rezumarea primului mesaj :

noi toti...ne chinuim sa tinem piept crizei..... dar sunt multi care traiesc bine merci...

muncim....platim tot ce avem....impozite...taxe...tv...curent...caldura...aparece....apa calda.......incepand la urmatorul nivel....cum ne permitem...mancare {care e scumpa fata de nivelul de trai} masina....aer conditionat...cabana...etc
muncim si platim...ok?

altii fura...violeaza...omoara.....fac trafic cu persoane.....sau mai sunt astia care nu fura...ei fac fraude....si sunt dusi la bine....au aer conditionat...tv mancare... telefoane saptamanal.... au ore de studii timp de divertisment...{ceea ce noi ne permitem abia dupa orele de munca}...si sunt tinuti din banii nostrii
daca au chef,............... mai merg la munca ca li se injumatateste pedeapsa....
TOATE ASTEA PE BANII PLATITI DE NOI....CARE E DREPTATEA? in alte tari sunt pusi la munca cea mai grea ca sa nu mai faca ce au facut
la noi au drepturi....apa calda sa fie informati sa aiba program de studii sa vada filme....
cred ca pot sa pun pariu ca ei traiesc mai bine ca noi.....doar ca nu se pot plimba ca unii dintre noi daca ne permitem....
un caz: a vioalat 2 fete a omorat cu masina o femeie........si a facut 1 an si 6 luni......e liber...ce mai vreti?
sa mai avem incredere in politie?
sau in judecatori?
in ce dracu sa mai avem incredere?
cui putem sa ne plangem?
doar noua sa ne plangem in san...sa tinem capul plecat si sa asteptam sa ne mai inrobeasca si altceva
va doresc numai bine
ganditi si vegheati


atomul3
1
1


Sus In jos


ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Joi 12 Sept - 12:14

Suntem atata de oameni incat ne gandim ca nu merita sa ne ajutam aproapele si sa ne punem in pericol pentru binele altuia.

Numai iubi al meu i-a batut pe doi pe strada, pentru ca o agresau pe una. Laughing  Noroc ca erau puslamale cu cazier si nu si-au permis sa faca plangere la politie, altfel tot iubi o incurca, desi el le spusese cu vorba buna, sa lase fata in pace, dar ei s-au crezut mai viteji si l-au atacat. confused 

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Vizitator Joi 12 Sept - 13:08

Da de asta ce mai ziceti? Nu va puneti cu femeile !!!

O persoană a fost împuşcată, joi, în Piaţa Dorobanţi din Capitală, la numărul de urgenţă 112 fiind primit un apel în care se arăta că o femeie a tras cu un pistol spre un bărbat, informează MEDIAFAX.
Victima a fost transportată la spital. Totul ar fi plecat de la o dispută în trafic.

Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Joi 12 Sept - 13:15

Aia da femeie Cool  Prea se cred barbatii zmei la volan Very Happy Vreau si eu pistol!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Pingu Joi 12 Sept - 14:01

Iti pui viata in pericol sunand la 112? Very Happy
Mai nou centrul Clujului ii plin de camere video deci se poate da linistit daca aia sar pe tine. Razz
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Joi 12 Sept - 22:11

Aici am inceput sa scriu, dar m-am oprit... Duminica trecuta, tocmai ce iesisem de la biserica si ma intorceam spre casa. Cum ajung in dreptul ghenei de gunoi, nea Dorin (ulterior am aflat ca-l cheama asa), un batranel simpatic de vreo 60 de ani, slab, necajit si soios, omul ghenei, tocmai ce lua o ranga in cap, in fata mea! Am strigat imediat la cei doi agresori sa-l lase in pace, erau tot doi oameni ai ghenei, dar tineri si vanjosi, unul din ei inalt si solid, dar tot atat de prost! Il certau pe mos ca i-a batut, si ei acu' se razbunau, cica! S-au uitat la mine, m-au cantarit, dar n-au avut curaj sa se lege de mine, s-au oprit si au plecat, era si lume in jur, dar nimeni nu zicea nimic! Mosul statea be bordura fara sa reactioneze, iar ei ii carau bucati drept in moalele capului! Dupa ce s-au departat, m-am apropiat, mosul sangera, dar era constient, am sunat la 112, intre timp m-am dus si la politie, a venit si-un politai, a venit si salvarea, l-a pansat si l-a dus la spital. Politaiul a zis ca nu poate face nimic, daca statul nu face nimic; eu i-am zis sa-i aiba in vedere pe cei doi derbedei, in caz de recidiva. Mi-am dat seama ca n-am rezolvat nimic. Cum sa nu snopesti in bataie asemenea specimene de agresori? Cred ca maine ma duc si-mi cumpar pistol! Very Happy E trist ce se intampla in tara asta de cacat!
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  itina Joi 12 Sept - 22:19

Normal ca recidiveaza daca stiu ca nu patesc nimic!
itina
itina
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Joi 12 Sept - 22:53

In mod normal, un om normal face plangere si agresorul este arestat! Dar pentru mosu' cine sa faca plangere? Sad  Ca politaiul zicea ca se mai bat astia, ba chiar se si omoara, da' el parca se bucura cand spunea asta, ca scapa de belele! Sad 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  itina Joi 12 Sept - 22:55

Nu face nimeni plangere, n-are chef nimeni sa fie tarat prin procese... Rar sunt cei care se incapataneaza sa-i bage pe infractori la inchisoare. Plus ca multora le e frica de o eventuala razbunare. Asa ca o lasa cum a cazut. confused 
itina
itina
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  myrk Joi 12 Sept - 23:19

Ce vorbesti? Smile Dar is prea obosit acum sa te contrazic, stiu exemple concrete! Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  itina Joi 12 Sept - 23:30

Si eu. confused 
itina
itina
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Vin 13 Sept - 7:33

itina a scris:... Rar sunt cei care se incapataneaza sa-i bage pe infractori la inchisoare.  
Nu-i baga nimeni la inchisoare, de-asta nu se agita nimeni, mai ales NU politia. La inchisoare nu sunt locuri....toate inchisorile sunt pline. Ii inchide pentru vreo 3 zile dupa care le da drumul. Si-n plus, cheltuielile cu haimanalele astea sunt enorme. De-asta sunt lasati in libertate. Smile E mai ieftin...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  itina Vin 13 Sept - 8:03

Nu neaparat. Am o prietena careia ii furase o tipa o caciula de blana, intr-un magazin. A coborat urland dupa ea, nimeni in magazin nu a oprit-o, nici vanzatori, nici clienti, ca de paznici nu mai zic nimic ca doar ei sunt platiti sa se plimbe, nu pentru altceva. Deci dupa astea trei etaje coborate, hoata s-a facut nevazuta. Au chemat politia dar in afara sa-i ia datele prietenei mele nu au facut nimic altceva. A doua zi, insa, s-a trezit amica mea cu un telefon de la politie prin care i se spunea ca i-a fost gasita caciula si sa mearga la sectie. Pe hoata o prinsesera intamplator din cu totul alte motive, ceva legat de droguri, din cate am inteles. Prietena mea si-a recuperat caciula dar nu a vrut sa mai mearga mai departe cu plangerea ca s-o poata inchide, a zis ca nu are timp de umblat prin tribunale, sau la politie sa dea declaratii si in plus ii era si teama, mai stii cu ce drogata avusese de-a face? Daca o pandea careva la colt de strada sa-i dea una in cap? Ca are copii de crescut, etc.etc.

Si exemple sunt destule, multiple, nenumarate. Sad 
itina
itina
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Vin 13 Sept - 12:01

....dar nu a vrut sa mai mearga mai departe cu plangerea ca s-o poata inchide,
Eu am facut plangere si mi s-a explicat procedura. Inculpatul e inchis pentru cateva zile, dupa care i se da drumul, pentru ca nu sunt locuri in puscarie (cel putin la noi la Cluj).
Chiar si cei care vor sa mearga mai departe, pentru ca vor sa-i vada pedepsiti pe vinovati, ajung la concluzia ca nu merita toata bataia de cap si alergatura, pentru 5 zile de arest Smile Iar dupa cele 5 zile, puslamaua e eliberata si vine sa se razbune, pentru ca merita, chiar daca mai primeste 5 zile... dupa 5 zile, va fi eliberat iar Smile
Pana si eu, care-s omul dreptatii, am ajuns la concluzia ca nu merita. De-asta nu se agita nici politia Smile La noi in tara un politist nu e premiat pentru ca prinde un infractor. E "pedepsit", pentru ca aduce oameni cu care sistemul nu are ce sa faca. Totul e putred in tara asta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Pingu Vin 13 Sept - 13:51

Io vreaa ca proprietatea sa fie sfanta ca in multe state din america. Very Happy
Adica imi incalci proprietatea, te gauresc in cap. Razz
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Vin 13 Sept - 14:05

Pe asta si eu as vrea-o Twisted Evil 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 9 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum