GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce sa credem? despre tara noastra?

+22
myrk
itina
tegeusa
oli
habibi77
teardrop
Miraj
mielusica
Ciri0
shadow
Nicole
seaman65
ionutz72
atat de simplu
kitty
dragos
cara.mia26
snow
Luna
Mr Nobody
pitulicea
atomul3
26 participanți

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Dum 29 Aug - 23:31

Rezumarea primului mesaj :

noi toti...ne chinuim sa tinem piept crizei..... dar sunt multi care traiesc bine merci...

muncim....platim tot ce avem....impozite...taxe...tv...curent...caldura...aparece....apa calda.......incepand la urmatorul nivel....cum ne permitem...mancare {care e scumpa fata de nivelul de trai} masina....aer conditionat...cabana...etc
muncim si platim...ok?

altii fura...violeaza...omoara.....fac trafic cu persoane.....sau mai sunt astia care nu fura...ei fac fraude....si sunt dusi la bine....au aer conditionat...tv mancare... telefoane saptamanal.... au ore de studii timp de divertisment...{ceea ce noi ne permitem abia dupa orele de munca}...si sunt tinuti din banii nostrii
daca au chef,............... mai merg la munca ca li se injumatateste pedeapsa....
TOATE ASTEA PE BANII PLATITI DE NOI....CARE E DREPTATEA? in alte tari sunt pusi la munca cea mai grea ca sa nu mai faca ce au facut
la noi au drepturi....apa calda sa fie informati sa aiba program de studii sa vada filme....
cred ca pot sa pun pariu ca ei traiesc mai bine ca noi.....doar ca nu se pot plimba ca unii dintre noi daca ne permitem....
un caz: a vioalat 2 fete a omorat cu masina o femeie........si a facut 1 an si 6 luni......e liber...ce mai vreti?
sa mai avem incredere in politie?
sau in judecatori?
in ce dracu sa mai avem incredere?
cui putem sa ne plangem?
doar noua sa ne plangem in san...sa tinem capul plecat si sa asteptam sa ne mai inrobeasca si altceva
va doresc numai bine
ganditi si vegheati


atomul3
1
1


Sus In jos


ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  cara.mia26 Lun 30 Aug - 15:25

Lotzi Tokes ???!!! Very Happy
Ar fi o eroare!
Ne face mult bine, tre sa-l incurajam.Apoi, stii, si inainte se intamplau accidente! Very Happy
Ramane cum am stabilit camarade !
cara.mia26
cara.mia26
3
3


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Lun 30 Aug - 15:27

Dap!
Numai ca am cam uitat, ce spui ca am stabilit?
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  cara.mia26 Lun 30 Aug - 15:32

Mr Nobody a scris:Dap!
Numai ca am cam uitat, ce spui ca am stabilit?

Ne intalnim la cuib si reluam... Very Happy
cara.mia26
cara.mia26
3
3


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  dragos Joi 16 Sept - 8:48

ventura FC Basel in Liga Campionilor incepe nu in Londra sau Madrid, ci in Transilvania

"Strazile sunt pline de hopuri. Gropile sunt cat vanile de baie. Tot timpul, soferul trebuie sa le ocoleasca pentru a evite ruperea osiilor. Pe mijlocul asfaltului gaurit se plimba un batran cu o vaca. Putini metrii mai departe, magari cara alimente si covoare inspre "Pata Rat".

Bine Ati Venit in Cluj (a se citi Klusch), al patrulea oras ca marime al Romaniei. Aici isi incepe astazi FCB, cea de-a treia aventura in Liga Campionilor. insa Transilvania aminteste prea putin de Clasa Regala, chiar daca cel putin Orasul Vechi are un caracter vesteuropean.

Insa pe masura ce omul se indeparteaza de Centru, cu atat mai mare va fi saracia. In fata blocurilor saracacioase, pe strada, zace un caine mort, gunoiul se inalta de statura unui om. Copii se joaca de-a v-ati-ascunselea printre masini rablagite, gonind fluturi de-ici colo.

Doua fetite, curata un covor pe care vor sa-l vanda. "Mexico City" e poreclita aceasta parte a Clujului, unde nimeni nu are de lucru. Aici traiesc oamenii pe strada sau in colibe de tabla ondulata ori lemn, similare cu cele din Townships-urile sudafricane (n. red. in Africa de Sud, termenul de township se refera la zonele urbane, indeosebi subdezvoltate. care, in timpul apartheidului, erau rezervate non-albilor, persoane de culoare din Africa, dar si muncitori indieni. Townships-urile erau construite la periferia oraselor.Wikipedia n.t.) Apa curenta si electricitatea sunt un lux.

Cluj (sau Klausenburg ) este situat chiar la mijlocul drumului intre Budapesta si Bucuresti, fiecare aflindu-se la o departare de aproximativ 450 km. Cine are aici un serviciu, munceste de obicei in industria de cale ferata sau auto. Miezul orasului are colturi frumoase, circa 100 000 de studenti populeaza Clujul pe durata semestrelor.

Oras al contrastelor

Prapastia dintre sarac si bogat merge insa foarte departe. In timp ce in "Pata Rat" dependentii de droguri, alcoolicii, somerii si copii subnutriti, lupta zilnic impotriva foamei si setei, banii nu joaca nici un rol la adversarul Baselului din Liga Championilor, CFR Cluj. Patronul clubului se numeste Arp?d Paskany si este un om de afaceri de success. In ultimii ani el a pompat in Club peste 100 de milioane de franci. Fanul Ferrari si Iron Maiden, vrea ca dupa Triplul National (n. red. cele trei trofee obtinute de CFR Cluj) din ultimul an, sa faca furori acum si in Europa.

Pe oamenii din "Pata Rat" asta ii intereseaza prea putin. Un bilet costand intre 7 si 75 de franci oricum nu isi pot permite."
oare chiar asa sa fie ?
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Joi 16 Sept - 9:16

"Mexico City" e poreclita aceasta parte a Clujului, unde nimeni nu are de lucru. Aici traiesc oamenii pe strada sau in colibe de tabla ondulata ori lemn, similare cu cele din Townships-urile sudafricane ....Apa curenta si electricitatea sunt un lux.
Eu nu inteleg despre ce vorbeste omul asta. La ce zona a orasului se refera? Ce cartier e poreclit "Mexico City" si cine foloseste porecla asta???? Eu n-am auzit-o niciodata.
Nici un cartier nu-i atat de sarac cum il descrie individul. In plus, periferiile sunt pline de case noi si vile... Case frumoase, masini scumpe, oameni care nu duc lipsa de nimic.
Ce cretin ordinar!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  dragos Joi 16 Sept - 9:18

Pata Rat , in Someseni , dar nici acolo nu e chiar asa ,
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  snow Joi 16 Sept - 9:23

[img]ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 77059533[/img]

La asa ceva te referi?
Si este una blanda totusi...
snow
snow
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Joi 16 Sept - 9:24

Pai Pata Rat e groapa de gunoi a orasului, nu e cartier.
Acolo merg tiganii sa caute prin gunoaie.... Oameni de genul asta, care nu vor sa munceasca si se multumesc cu ce arunca altii, exista in orice oras mare.....
Nu inteleg ce cauta trimisul tocmai la groapa in care se colecteaza gunoiul. Ca si cum cineva care-ti intra in casa, se duce direct la wc si-si baga nasul in conducta de evacuare a fecalelor Very Happy
Respectivul a descris Pata Rat, care, inca o data precizez, nu-i cartier al Clujului.
Jurnalisti de doi bani..... dornici de senzatie si atentie.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  dragos Joi 16 Sept - 9:26

uni chiar locuiesc acolo e chiar un mic cartier , exista deci asta e
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  kitty Joi 16 Sept - 10:50

Pacat e ca inca sunt oameni care traiesc in conditii mizere si nu se cauta/gasesc solutii pentru a le schimba situatia (ma gandesc mai ales la copiii, care sunt nevoiti sa creasca in astfel de medii, dar nu numai...)
kitty
kitty
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Joi 16 Sept - 11:13

Sa se caute solutii din banii mei? Very Happy Adica, ai nostri, ai celor ce muncim ? Very Happy
Mie mi se pare mai corect sa li se dea de lucru.....fara a fi intrebati daca vor sa munceasca sau nu.
Oamenii aia, primesc ajutoare sociale..... Sunt deja ajutati, dar ar trebui sa se mai ajute si singuri!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  dragos Joi 16 Sept - 20:04





credeti sau nu e facuta in Cluj ! Azi ! [img]ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Digicluj Uploaded with ImageShack.us[/img]
nu stiu ce nu fac bine dar nu o pune pe toata
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  pitulicea Joi 16 Sept - 20:05

Pai e urisasa........... nu incape. Fa-o si tu mai mica...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  snow Joi 16 Sept - 20:07

Trebuie transformata, sau ceva de genul asta, si eu probleme asemanatoare cu unele, ies chiar mai mari.
snow
snow
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  dragos Joi 16 Sept - 20:09

e destul pt o idee , cladirea continua cam inca tot atat si mai are inca vreo 16 parabole si nu am reusit sa le prind pe toate Smile
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 3 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum