GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre nesimtire

+11
Micuta Vrajitoare
mielusica
shadow
fotohobby
pitulicea
bursuc
snow
lynn
kitty
Radu
habibi77
15 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Despre nesimtire Empty Despre nesimtire

Mesaj  habibi77 Mar 2 Mar - 13:47

Eu zilnic intru in contact cu foarte multa lume, oameni normali, cu bun simt, si oameni care n-au auzit de cei 7 ani de acasa. La prima ora a diminetii se gaseste cate unu' sa-ti strice ziua. In microbuz se pot intampla multe. De exemplu: nimeresti langa unu care tot drumul vorbeste la telefon, una care sparge seminte langa tine, una care n-are loc doar pe scaunul ei si te lipeste de geam, unu din spate care te impinge cu genunchii in coaste....si exemple sunt destule.

Intr-o seara in linistea din microbuz se trezeste unu' zicand: " ba, care te-ai descaltat ? ca pute a picioare" Laughing
De atunci, de fiecare data cand soferul nu este in toane bune, il intreb: "imi dai voia sa ma descaltz?" si ii trece supararea instantaneu. Very Happy

Care sunt nemultumirile voastre?
habibi77
habibi77
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  Radu Mar 2 Mar - 13:53

Eu am o problema cu caseritele Laughing . Majoritatea se cred director de banca, te fac sa astepti cat ele vorbesc la telefon, vorbesc prea incet si daca le ceri politicos sa repete, repeta strigand, de parca ai fi surd.
Radu
Radu
5
5


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  habibi77 Mar 16 Mar - 15:38

Sa va spun despre nesimtirea celor  care suna si au impresia ca ai timp de stat la povesti cu ei. Cand le spui sa faca rezumat la rezumat se supara pt ca ei nu sunt capabili  sa sintetizeze o idee, si trebuie sa-ti spuna si tie lucruri care n-au nicio legatura cu treaba pt care apeleaza la tine. Mad

Sa va mai spun despre alti nesimtiti care vin si se baga in sufletul tau sa vada ce ai tu pe monitor, sau despre cei care vin si vorbesc tare la telefon in birou cand tu trebuie sa te concentrezi. Mad
habibi77
habibi77
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  kitty Mar 16 Mar - 15:46

Eu am o problema cu cei care locuiesc la vila, bloc (sau unde or mai fi stand) si scot cainele pe trotuar sa-si faca treburile .... iar eu care trec pe acolo trebuie "sa-mi incant" nasul si privirea cu ce au lasat ei in urma.....
kitty
kitty
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  habibi77 Mar 16 Mar - 15:48

Mai bine de mine ca nu prea ma uit pe unde merg. Intr-o zi am trecut pe strada pe langa mama si n-am vazut-o. Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  lynn Mier 5 Mai - 18:31

dacă tot e pus subiectul la social oare nu ar trebui tratat ca atare? v-aţi gândit unde găsim "nesimţirea" cu precădere? categoriile de vârstă, statut, sex ...cine e mai nesimţit ca cine? Ce răspuns avem la întrebarea "oare de ce?". Cu simpla constatare nu faci mare lucru, dacă ajungi să înţelegi anumite lucruri, chiar dacă nu le poţi schimba, măcar ştii cum să reacţionezi: milă, empatie, toleranţă, dispreţ ...
lynn
lynn
3
3


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  snow Mier 5 Mai - 19:06

Pe undeva pe la jurnalul de bord cred, am incercat sa schitez un raspuns la o intrebare similara Celine.
Sunt de acord cu tine, cu simpla constatare nu rezolvi nimic, o atitudine se impune. Si este evident cred, ca suntem cu totii responsabili de asta.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  lynn Mier 5 Mai - 19:18

snow, da, m-ar interesa opinia ta, poate mă ajuţi cu un citat.
lynn
lynn
3
3


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  snow Mier 5 Mai - 19:22

E ultima postare de pa pagina 2 a jurnalului de bord.
Dar e mai mult o parere nu o opinie, o rabufnire a neputintei contra nepasarii.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Despre Limbaj

Mesaj  bursuc Mar 19 Oct - 0:03

oare injuratul o fi semn de nesimtire?! semn de violentza descarcat verbal?!
sau o fi limbaj specific 'de grup'(sample: se intampla sa tragi o sudalma la volan), haita
Probabil femeile nu prea injura.
Problema mea: sunt oripilat de vedetele astea de carton antiputere ce fura stenogramate public ... oameni de tip chireac - ce vb. cu emfaza sau miliardari gen sov... vorbesc groaznic in pv....

Vinovatii mei: familia si scoala
ele sunt responsabile mai intai, apoi vin mediul, 'viatza' Very Happy

sa traim vorbind bine Evil
bursuc
bursuc
1
1


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  pitulicea Mar 19 Oct - 8:48

Sa traim vorbind bine?
Sa ne invatam copii sa vorbeasca frumos si literar?
Cum? Daca mintile luminate au de gand sa introduca "sudalmele" in dex..... Cartile din ultimii ani sunt deja pline de injuraturi si cuvinte obscene.
Cum sa-i explici copilului tau ca nu e frumos sa folosesti cuvinte din carti? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  fotohobby Mar 19 Oct - 9:41

pitulicea_de_stepa a scris:
Cum sa-i explici copilului tau ca nu e frumos sa folosesti cuvinte din carti? Very Happy

Prin... teroare?Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  pitulicea Mar 19 Oct - 9:58

Ai fi un tata minunat Very Happy Sau....esti? Very Happy


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Mar 19 Oct - 10:18, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  fotohobby Mar 19 Oct - 10:00

un atat de ce anume? Razz
Tata nu sunt!

Si totusi, teroarea are rolul ei in educatie. Doar explicatiile si vorba dulce nu sunt intotdeauna eficace. A nu se intelege prin "teroare" "tortura". Aia e altceva. Avem atatia nesimtiti tocmai pentru ca nu se tem de nimic, nici macar de... ridicol.

fotohobby
5
5


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  pitulicea Mar 19 Oct - 10:24

Laughing Laughing Tata. Am tastat gresit.....scuze.
Bataia e rupta din rai. Sunt de acord cu aplicarea pedepselor si cu cate-o mica bataie, dar sa nu exageram. Copilul nu trebuie sa traiasca si sa creasca in teroare.
Sa-i fie frica de anumite consecinte, dar nu sa fie terorizat si sa traiasca intr-o spaima continua.
Niste parinti ridicoli, nu pot face din copiii lor decat niste viitori ridicoli Very Happy Traiesc in ridicol de mici si asta nu-i mai inspaimanta. E obisnuinta, adica a doua natura Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre nesimtire Empty Re: Despre nesimtire

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum