GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stiati ca?

+39
myrk
itina
pauletz
freda white
elis27
Obi-Wan Kenobi
Davidova
Violoncella
teardrop
soryn
Melodia
Nana_Duval
ionutz72
tegeusa
shadow
ghost
tano carridi
Tizona
seaman65
fotohobby
valeria
zexe
oli
Demostene
elly
dragos
moonstone
Mr Nobody
atat de simplu
sarmanul_dionis
mrs nobody
lynn
monika217
sahara
kitty
Radu
snow
pitulicea
habibi77
43 participanți

Pagina 1 din 33 1, 2, 3 ... 17 ... 33  Urmatorul

In jos

Stiati ca? Empty Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 21:00

In Anglia pe la 1500, pentru baut rachiu erau folosite cesti din plumb. Combinatia alcool-plumb fiind atat de toxica ii scotea pe multi din uz pentru cateva zile. Chefliii gasiti intinsi pe marginea drumului erau considerati morti si pregatiti pentru inmormintare. Inainte insa de a fi ingropati li se mai dadea o sansa - erau asezati pe masa din bucatarie timp de cateva zile. Asteptind ca "mortul" sa-si revina - ceea ce se intampla de multe ori - rudele si prietenii mancau si beau in jurul mesei. Asa a aparut obiceiul priveghiului
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 21:04

Teritoriul Angliei este locuit de multi ani, asa ca la inceputul secolului al XVI-lea a inceput sa fie criza de locuri de veci. Solutia a fost scoaterea sicrielor mai vechi, depunerea osemintelor in niste depozite si refolosirea spatiului pentru un mort "proaspat". La deschiderea vechilor sicrie s-a constatat ca unul din 25 era zgariat de unghii pe interior. Dandu-si seama ca unii semeni de-ai lor au fost ingropati de vii, englezii au inventat un mecanism de salvare a celor ingropati de vii. De mana "mortului" era legata o sfoara, care, printr-o gaura in sicriu, era legata la un clopotel, montat langa mormant.
Patrulele din cimitir supravegheau clopoteii. De aici vine vorba "saved by the bell" ("salvat de clopotel")
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Mar - 21:07

Ce tare-i chestia cu priveghiul Laughing
De asta, chiar n-am mai auzit pana acum.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Mar - 21:10

Brrrr.... nu vreau sa mai citesc despre chestia asta cu trezirea in sicriu..... si asa-s terifiata Very Happy
Ma ingrozeste gandul ca ar putea sa mi se intample.....
Se povestea pe vremuri despre Ileana Sararoiu.... ca ar fi "patit" o chestie de genul asta. Povestea ei m-a impresionat profund, desi, am citit recent ca au fost doar povesti....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 21:17

Am auzit si eu povesti de genul asta. Cred ca se poate intampla.......doamne fere' nail biting
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 21:22

Ciocolata contine anumite ingrediente (si feniletilamina), care consumate, determina organismul sa elibereze endorfine, hormonii fericirii... aceia pe care organismul ii produce si in prezenta luminii puternice, sau in timpul exercitiilor fizice, sau atunci cand radem, sau in timpul unui act sexual, etc. Endorfinele au un efect similar cu medicamente precum morfina si codeina.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Mar - 21:28

In ultimul timp, cred ca-s preafericita.... d'aia nu mai am pofte de ciocolata Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 21:30

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Ar trebui sa ti se ofere un loc in sanul bisericii......poate asa iti trece I don\\'t know
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Mar - 21:35

Laughing Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 22:20

Cat de destept este piciorul tau drept? Incearca urmatoarea chestie! Iti va pune mintea in incurcatura si vei continua sa incerci din nou si din nou, pentru a vedea daca esti mai destept decat piciorul tau. Dar... nu vei reusi!
1. In timp ce stai la birou in fata calculatorului, ridica piciorul drept de pe podea si fa cu el cercuri in sensul acelor de ceasornic.
2. Acum, in timp ce faci asta, deseneaza cifra "6" in aer cu mana dreapta. Piciorul isi va schimba sensul de rotatie.

De ce se intampla acest lucru?
Membrele de pe aceeasi parte a corpului sunt comandate de aceeasi emisfera a creierului - emisfera dreapta a creierului comanda membrele de pe partea stanga a corpului si emisfera stanga a creierului comanda membrele de pe partea dreapta a corpului.

Cred ca putem fi un pic mai destepti (sau mai smecheri) decât piciorul nostru drept în felul urmator:
1. In timp ce stai la birou in fata calculatorului, ridica piciorul drept de pe podea si fa cu el cercuri in sensul acelor de ceasornic.
2. Acum, in timp ce faci asta, deseneaza cifra "6" in aer cu mana dreapta, dar începând din mijloc, deci sensul de rotatie este acelasi cu cel al piciorului. Piciorul NU isi va mai schimba sensul de rotatie.
Aceasta smecherie este valabila, din moment ce nicaieri nu se mentioneaza cum sa desenezi cifra "6" - adica sensul de desenare nu este precizat.


Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Mar - 22:25

Laughing Laughing Laughing
Eu asa am incercat sa fac de la inceput, sa incep 6-le din centru, dar n-am reusit... imi iese tot un cerc, ca si cel descris cu piciorul.
Ce enervant e Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 22:27

Mai era unu : cu mana stanga te bati in cap si cu mana dreapta te freci pe burta in sensul acelor de ceasornic...stii cat te chinui? Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Vin 26 Mar - 22:31

Stiu Laughing
Si cu ala m-am chinuit candva...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Sam 27 Mar - 16:50

Gravitatia Lunii este de 6 ori mai mica decat a Pamantului. De exemplu daca pe Pamant ai 60 de kg, pe Luna ai 10 kg.


Inseamna ca daca merg pe luna canteresc cat marul pe care-l va da guvernul scolarilor. Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Sam 27 Mar - 16:52

Laughing Laughing
......cum ar zice poetul.... "Acolo vreau eu sa traiesc"
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 33 1, 2, 3 ... 17 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum