GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Conserve si Muraturi

+22
myrk
itina
GINUCA
Nirvana
coco114
simplicity
Obi-Wan Kenobi
RALUCA
Ostional
seaman65
oli
shadow
Nana_Duval
Melodia
dragos
atat de simplu
habibi77
Radu
kkarin_a
HAUU_HAUU
aspidistra76
pitulicea
26 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 24 Aug - 11:31

Rezumarea primului mesaj :

Ardei iuti in otet

1 kg ardei iuti
Pentru 1 l otet:
500 ml otet
500 ml apa
1 lingura sare
2 linguri zahar
2 foi de dafin
piper boabe, mustar boabe

Modul de preparare a retetei:
Ardeii iuti se aleg sa fie sanatosi, se spala si se pun in borcan. Otetul se fierbe impreuna cu condimentele si se pune fierbinte peste ardeii iuti din borcane. La gura borcanului se pun crengute de visin pentru a tine ardeii iuti in otet. Se leaga borcanul cu celofan si se depoziteaza in loc rece si intunecos.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Dum 17 Oct - 20:36

Laughing Laughing
De parca n-am mancat azi destul. Am fost la inmormantare... si la pomana Rolling Eyes
Am mancat la sarmale, pana n-am mai putut...... Si erau buneeeeeee. Demult n-am mai mancat asa sarmale bune.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  atat de simplu Dum 17 Oct - 20:38

Cu cat mananci mai mult, cu atat iti vine a manca mai mult. Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Salata de varza rosie

Mesaj  pitulicea Lun 18 Oct - 21:12

Salata de varza rosie

Ingrediente

varza rosie,
otet din vin de 9 grade,
sare grunjoasa,
zahar sau miere,
boabe de mustar,piper,cuisoare,frunze de dafin,
cateva mere,
ulei de masline,optional.
-crenguta de cimbru si marar de pus pe fundul borcanului.

Mod de preparare

Taiati varza fin , fin,cat de subtire puteti.
Eu o amestec (frec) cu sare si zahar dupa gust. Nu cantaresc,dar pun putin mai mult, pentru ca varza mai trage din ele.
Dupa o ora, pun otet, boabe de piper,mustar(cand nu am hrean),foi de dafin,cuisoare care ii dau un gust deosebit si cateva mere parfumate,date pe razatoare.
Pun in fiecare borcan o crenguta de cimbru si una de marar.
O pun (indes) in borcane. E bine sa nu mai complectati cu apa ci numai cu zeama pe care o lasa salata.
Daca totusi trebuie, complectati spatiul ramas cu ulei de masline ar fi bun, pentru ca atunci salata e chiar gata.
Apoi o dau in dunst cam 30 de minute din momentul in care apa fierbe in cratita.
Le scot apoi si le pun in paturi (dunst uscat) pana ce borcanele se racesc complect.
Nu uitati ca nimic nu e cantarit, dar faceti-o un pic mai picanta decat in mod obisnuit.
Iarna, cand scoateti din borcan, ceea ce ramane, se indeasa la loc si se tine in frigider.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Lun 18 Oct - 21:13

Am niste varza rosie. Vreau sa incerc si asta Rolling Eyes
Tare-mi plac iarna muraturile si acriturile Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mier 3 Noi - 18:15

Mii de ani inaintea inventarii frigiderului, omul a folosit fermentarea pentru a conserva legumele si a se putea bucura de calitatile lor nutritive pe timpul sezonului rece.
In Romania traditia conservelor a inceput sa se piarda, cel mai probabil din cauza lipsei de timp, iar gospodinele se bazeaza pe conservele din magazin. Din pacate ele nu au nici pe departe proprietatile conservelor traditionale si sunt pline de conservanti si zahar.
Conservele traditionale, obtinute prin fermentare naturala, nu numai ca pastreaza calitatile nutritive ale legumelor, dar ofera in plus avantajele unui produs probiotic mult mai puternic decat iaurtul din comert, de ex. Miliardele de bacterii prietenoase care fermenteaza legumele vor ajunge in sistemul digestiv, populand intestinul si contribuind la buna functionare a digestiei si a sistemului imunitar.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Melodia Mar 23 Aug - 14:14

fasole verde la borcan

se curata pastaile si se spala bine
se oparesc putin in apa cu sare
se lasa la racit
se aseaza in borcanele spalate si uscate
separat se face o saramura ...la 1 litru apa 1 lingura de sare(se fierbe saramura)
dupa racirea saramurei se toarna peste pastaile din borcane...se capseaza sau se pun bn capacele si se fierb in bain marie 1/2 de ora dupa ce apa a dat in clocot
dupa fierbere se acopera bn cu pleduri...si se lasa sa se raceasca treptat...nu brusc
a doua zi se sterg borcanele si se baga la beci Very Happy
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 23 Aug - 14:20

Multumesc, multumesc Smile

Mai facea mama o reteta, cand eram mica, dar nu si-o mai aminteste.
Fasolea se gatea cu bulion. O punea in borcane, iar iarna, desfacea borcanul, o incalzea si mancarea era gata facuta. Tare buna era.
Daca nu o gasesc pe net, fac simplu, dupa reteta ta.

se aseaza in borcanele spalate si uscate
Eu nu inteleg chestia asta. De ce trebuie sa fie uscate, daca oricum torni apa (saramura) peste fasole? confused


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 23 Aug - 15:11, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Melodia Mar 23 Aug - 14:25

fasole verde in suc de rosii

se respecta etapele de mai sus doar ca pastaile se fierb bine...nu doar se oparesc
se aseaza in borcane cat mai lejer...fara a o inghesui
separat se prepara un suc din rosii...fara coaja sau seminte
sucul clocotit(pregatit cu sare,piper...etc) se toarna in borcane.
la un borcan de 800 ml se pune o aspirina
se capseaza si se fierb la bain marie...la fel ca si in prima reteta.
cand trebuie gatita...se caleste o ceapa...se pune continutul borcanului...se dau in 2-3 clocote...se pune putin usturoi tocat si patrunjel.
in 5 min e gata masa
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 23 Aug - 14:28

cand trebuie gatita...se caleste o ceapa...se pune continutul borcanului...se dau in 2-3 clocote...se pune putin usturoi tocat si patrunjel.
Da' daca fac treaba asta inainte si abia apoi torn in borcan? Ceva de genul asta facea mama.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Melodia Mar 23 Aug - 14:28

pitulicea a scris:Eu nu inteleg chestia asta. De ce trebuie sa fie uscate, daca oricum torni apa (saramura) peste fasole? confused
pentru ca legumele tale sunt sterilizate prin fierbere...in schimb apa de pe borcane poate contine impuritati care sa afecteze conservarea.
la muraturi(castraveti,gogonele)...nici eu nu usuc borcanele...iar cand ma grabesc...sterilizez borcanele cu palinca sau frunte de vodka.

poti face si asa...o mancarica conservata...dar iese mult mai gustoasa mancarea cu ceapa tocata si calita proaspat...si nu-ti ia decat 5-10 min toata operatia.
in plus...usturoiul si patrunjelul fermenteaza de regula...indiferent cat de bn ai conserva mancarica.
si trebuie sa fii foarte atenta si la cant de ulei folosita la calirea cepei.
pt incepatori...e mai simplu sa faca reteta mea Very Happy
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 23 Aug - 14:33

Eu la muraturi si compoturi, peste care torn apa, nu pun niciodata borcanele uscate, oricum le ud iar Very Happy Numai la dulceata, zacusca, sau alte conserve, le usuc uneori (daca am timp). N-am avut niciodata probleme, din moment ce le sterilizez prin fierbere. Nici conservanti nu folosesc.

Merci, Melo Smile M-ai convins. Fac reteta ta, pentru ca, trebuie sa recunosc, sunt inca o incepatoare Smile Acum invat...din mers bounce


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 23 Aug - 15:13, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Melodia Mar 23 Aug - 14:39

spor,vointa si rabdare
parerea mea e ca merita...nici eu nu folosesc conservanti...doar la cele mai "pretentioase"aspirina.
la dulceturi si gemuri...cel mai bun conservant este praful se scortisoara presarat pe deasupra...cei care nu plac scortisoara o pot da la o parte cand desfac borcanul
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Nana_Duval Mar 23 Aug - 14:49

Melodia a scris:iar cand ma grabesc...sterilizez borcanele cu palinca sau frunte de vodka.
CUM, cu votca?
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Melodia Mar 23 Aug - 14:51

dap...orice tarie....doar sa nu aiba miros urat...
palinca,vodka,......whisky cine-si permite sa sterilizeze borcane cu el Very Happy
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  pitulicea Mar 23 Aug - 15:04

atat de simplu a scris:Ai mai facut reteta asta?Si daca da, tine sfecla in borcan?Ca as incerca sa o fac si eu.
Am facut-o. A tinut. Inca mai am din ea Smile Daca o mai las, tine si pana la anul.
Poti pune si tu. E verificata! Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Conserve si Muraturi - Pagina 5 Empty Re: Conserve si Muraturi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum