GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 5 din 50 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 22 Mai - 0:08

Cam cred ca ai dreptate, Shadow. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 22 Mai - 12:56

De la Winston Churchill citire : ''cea mai importantă lecţie pe care ţi-o dă viaţa e că şi nebunii au uneori dreptate. ”

atat de simplu a scris:Cam cred ca ai dreptate, Shadow. Very Happy

flower  Gabi  , dupa zambetul tau frumos deduc ca in vorbele stimabilului ex-prim ministru exista mult adevar  Cool  ... Laughing Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Dum 22 Mai - 14:03

Uneori si eu sunt atat de dusa cu pluta(...sa nu spun nebuna Laughing )incat dau dreptate unora,desi stiu ca gresesc Razz Iar citatul de mai jos a lui Dostoievski este atat de adevarat in zilele noastre.Greselile fac parte din noi si nu putem fi intotdeauna perfecti.Dar putem indrepta ceva.Sa recunoastem si sa ne asumam greseala Very Happy
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Lun 23 Mai - 15:06

"Sarpele e odios nu pentru ca musca, ci pentru ca se ascunde ca sa muste."
Nicolae Iorga


Laughing Laughing Fain citatul asta. Spus parca sa intareasca o discutie avuta cu cineva, zilele astea.
E plina lumea de serpi Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 23 Mai - 15:52

Partea proasta e ca serpii astia sunt atat de odiosi, incat isi otravesc propriul corp. E vorba de ganduri... evident nu m-am gandit la cele efemere. Smile

In ceea ce priveste gandurile, e bine deci sa nu avem ganduri ascunse. Luand in considerare si un citat mai sus, riscul e de a parea... nebuni. Chiar daca sinceri! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 23 Mai - 18:10

Mircea, intotdeauna cei neintelesi par nebuni pentru cei incapabili sa-i inteleaga. Laughing Asa-si justifica neputinta si apoi isi vad linistiti de viata.
Da, dreptate are Iorga. Razz Cati nu-si ascund adevarata fata in spatele unor mieroase cuvinte... E greu sa stai cu barda la vedere daca vrei sa-ti maschezi adevaratele intentii. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 23 Mai - 18:31

Mai grav ar fi sa fii nebun si sa-ti gasesti si partener! De nebunii! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 23 Mai - 21:37

"Sarpele e odios nu pentru ca musca, ci pentru ca se ascunde ca sa muste."
Nicolae Iorga

Sarpele nu este odios , este pur si simplu  sarpe , un animal bine adaptat mediului , care sta la panda si ucide ca sa traiasca , ca multe alte specii de carnivore dealtfel  .
Comparatie intre comportamentul acestui animal si caracterul prefacut a unor indivizi nu mi se pare prea reusit , fiindca sarpele nu se preface Very Happy  , el doar actioneaza  , si o face bine , in felul sau  Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Lun 23 Mai - 22:03

Aha... dar sarpele pe care-l incalzesti la san, de ce te musca? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 23 Mai - 22:22

Eu te intreb ce-a fost in capul tau cand ai luat un sarpele la san ? Surprised Vorbim despre un sarpe , ar fi anormal sa nu te muste Laughing Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Mar 24 Mai - 8:17

Sarpele este cel care il face pe Adam si pe Eva(sau pe Eva,mai degraba)sa creada ca"pomul mortii"ar fi"pomul vietii"muscand din"fructul oprit".Asa ca sarpele este un simbol al pacatului,altrufiei,al vicleniei.Si de aici totul trece in viata reala.Te intalnesti zilnic cu oameni vicleni,ascunsi,gata sa te"muste"cand te astepti mai putin.Imi este groaznic frica de serpi si de oameni asemanea lor.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 24 Mai - 11:48

Shadow, ai (oarecum) dreptate:sarpele e sarpe. Laughing Asa putem spune si ca mincinosul e mincinos. Sau prefacutul e prefacut. Si astia s-au adaptat mediului, dorind sa traiasca mai bine (in conceptia lor). Dar, nu pot spune simplu: lasa-i in legea lor, pot spune: nu-mi plac, poate n-or fi chiar odiosi. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 24 Mai - 13:00

Intrebarea e de ce s-au adaptat, daca totul ar fi trebuit sa fie minunat? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 24 Mai - 14:42

Astept sa raspunzi tu la intrebarea asta. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 24 Mai - 15:50

Nu rrăspund provocărrilor! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 5 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 50 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum