GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 2 din 50 Înapoi  1, 2, 3 ... 26 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 8 Mai - 12:01

Minus cu minus da plus. Razz Asa ca se poate construi si ceva pozitiv din doua intamplari negative. A 3-a va da iar un minus, iar a4-a va veni iar cu un plus. Lucrurile se echilibreaza pe parcurs. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 8 Mai - 12:12

Minus cu minus se aduna, dar nu dau plus Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 8 Mai - 12:15

Ba da. Laughing Si matematica se aplica peste tot. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 8 Mai - 12:24

No, la orele de matematica la care am fost eu, minus plus minus dadea minus. Asa da si in viata de zi cu zi Laughing

Am mai primit un citat azi pe mail si chiar mi s-a parut bun:

"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost"
Nicolae Iorga


Daca nu ai puterea sa faci cuiva un rau, nu inseamna ca i-ai facut un bine Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 8 Mai - 12:35

Nu, dar ti-ai facut tie un bine. Razz
Desi, sunt si oameni care se chinuie sa nu faca un rau atunci cand pot. Asta nu inseamna ca-s buni. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 8 Mai - 12:47

Eu cred ca daca poti sa faci rau si nu faci, esti bun. Mai bun decat atunci cand poti sa faci bine si-l faci... pentru ca ti-e la indemana Very Happy  De exemplu, sa cumperi medicamente unei batranici care te roaga  Laughing  Dupa mine, asta nu e bunatate. E un fapt banal.

Daca omul acela se chinuie sa nu faca rau, inseamna ca bunatatea din el a invins raul care salasluia tot acolo Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Dum 8 Mai - 17:46

Din citatul lui pitu eu am inteles ca atunci cand inteligenta si intelepciunea isi dau mana nu este loc de rautate.Bunatatea este o virtute dar din pacate putini se pot lauda ca o au Wink
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 8 Mai - 21:37

Eu inteleg altceva din citat: ca bun nu e acela care simte nevoia sa fie bun, ci cel care simte nevoia sa fie rau, dar alege sa fie bun... contrar firii lui. Si nu e vorba doar de-o fapta izolata.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 10 Mai - 11:21

Eu nu inteleg ca e vorba de cel "care simte nevoia" sa fie rau, ci de cel care "poate sa fie rau"... adica ii sta in putere sa faca rau, dar nu face.
Unii nu fac rau pentru ca nu au suficienta putere sa faca, nu pentru ca a fi buni.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 10 Mai - 11:27

Pai, n-ar fi putut fi rau daca ar fi simtit nevoia? Rolling Eyes
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 10 Mai - 12:29

Nu neaparat. Asta imi aminteste de un fost membru de pe forum, care ameninta intruna ca imi face rau, pentru ca are puterea s-o faca. Ei bine se lauda cu o putere pe care n-o avea decat in mintea lui. Very Happy Daca nu mi-a facut niciodata rau, nu a fost din bunatate Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 10 Mai - 15:08

Da, aici ai dreptate. Omul ala chiar n-a putut. rolling on the floor Sunt cazuri si cazuri. Apoi, chestia asta cu amenintarile e mai mult de fatada. Ori actionezi, ori vorbesti. De multe ori, vorbele raman doar vorbe. thinking
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mier 11 Mai - 10:59

Sa lasam bunatatea si sa revenim la fericire. Oricum, e mai simplu sa fii fericit decat sa fii bun Laughing

"Este foarte simplu sa fii fericit, dar este foarte greu sa fii simplu."
Rabindranath Tagore


Cat de adevarat. Daca nu ne-am complica atat si ne-am bucura de lucrurile simple, am reusi sa fim fericiti.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 11 Mai - 11:28

Acum intelegi de ce tind eu spre simplitate? Laughing Laughing Desi, asteptari mari n-am. Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Mier 11 Mai - 12:46

Eu intotdeauna aleg calea simpla spre fericire Wink Nu ma complic si nici nu incerc sa despic firul in patru.Este atat de usor Twisted Evil
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 2 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 50 Înapoi  1, 2, 3 ... 26 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum