GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 27 din 50 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 38 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Indra Lun 19 Iun - 22:58

Anmarie... Pup you
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Lun 19 Iun - 23:25

Indra Pup you
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Indra Lun 19 Iun - 23:55

"...Intr-o zi, intr-un minut de neatentie, te intalnesti cu tine insuti la un colt de suflet, cum te-ai intalni la un colt de strada cu un creditor de care te-ai ferit zadarnic. Dai ochii cu tine si atunci intelegi cat de inutile sunt toate evadarile din aceasta inchisoare fara ziduri, fara porti si fara gratii, din aceasta inchisoare care este insasi viata ta." (Mihail Sebastian)
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mar 20 Iun - 9:18

Superb scris. Este interesanta transpunerea simtirilor in trairi, doar pentru a le putea da drumul.


Candva am fost marcata de Julio Cortazar. El sustine ca obligativitatea de a te intalni cu tine insuti este modul de a deveni intreg. Treci podul interzis ( oricum si Eva a muscat din mar, si ce a patit ), identitatea ta ascunsa asteapta la capat, schingiuita si cersind; schimbati identitatile si viata ajunge sa fie traita in totalitate. Este intregirea, de care o parte a ta are mare nevoie, iar cealalta se straduieste sa nu recunoasca suferinta. Zic " recunoasca" fiindca va cunoasteti oricum.

Poate ca suferinta este cea mai simpla traire omeneasca, tasnita din dualitate. Poate, cand nu vom mai avea de ales, se va opri suferinta, trairea prizonieratului liber-impus Smile Nu il vad eu pe om atat de maret sa fie in stare sa iasa din cusca propriei minti creatoare de iluzii si constructoare de piedestaluri. Si poate nici nu trebuie. Poate minunea se va intampla de la sine, lasand omul butuc, fara vreo sansa de a-si etala cizelarea Laughing

Ce simpla era viata, pana nu a aparut nevoia Smile Nevoia omului de a cunoaste. De atunci incercari de a atinge acel nivel exact, unde nu a nici prea mult, nici prea putin. Wink Masuratori si masuri.
Poate daca uitam sa comparam, poate, daca nu vom avea nevoie sa judecam. Poate atunci ... Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 27 Iun - 20:04

Cu alte cuvinte: de tine nu poti scapa. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Joi 29 Iun - 1:47

Stia ceva Lindbergh Smile

Buna comunicare este la fel de stimulantă ca o cafea neagră şi tot atât ţi-e de greu să dormi după ea.

Anne Morrow Lindbergh
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Sam 1 Iul - 0:34

Diferenţa între oameni se măsoară după rezonanţa afectivă a cuvintelor. Unii se îmbolnăvesc de o sfârşeală extatică ascultând o expresie banală, alţii rămân reci la o probă de zădărnicie.

Emil Cioran

Bunatatea si pacea au rezonanta ridicata si ajuta oamenii. De restul nu ma ocup.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 1 Iul - 19:34

Si unii nu raman reci la o proba de zadarnicie. Ar fi frumos sa nu fie asa. Apoi, eu cred ca diferenta dintre oameni se mai poate masura si altfel. Imi place Cioran, e un pesimist adevarat. Smile Dar pacea n-o putem regasi in gandurile negative. Asa cred eu.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Andy11 Vin 7 Iul - 17:16

Tot la foale ți-i gândul, să le-n-dopi!... (IL Caragiale, Despre cometă – prelegere populară)
Andy11
Andy11
3
3


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Indra Dum 9 Iul - 13:27

,,Trebuie să vă acceptați demonii - pentru că, atunci când vă luptați cu ei, îi întăriți.” (Anthony de Mello - Conștiența și capcanele realității)
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Indra Dum 9 Iul - 13:34

L-am descoperit pe Anthony de Mello mai demult, la un curs de dezvoltare personală. Ideea asta cu acceptarea demonilor mi se pare interesantă, pentru că face trimitere la acea parte întunecată din noi, la refulările care se adună în subconștient, unele dintre ele născând frustrări și acel sentiment de vinovăție că nu suntem 100% lumină. Cred că îți trebuie suficientă maturitate pentru a accepta faptul că și acele părți întunecate fac parte din tine și fără ele n-ai fi întreg.
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 16 Iul - 11:56

De acord. Acum, sa-i accepti nu inseamna sa te si lasi prada lor.  Twisted Evil  Nici sa-i tii la loc de cinste, vorba vine, doar pentru a justifica anumite lucruri. Cred ca primul pas in lupta cu noi este sa ne cunoastem, cu bune si rele. Apoi, bine ar fi sa ne si acceptam asa cum suntem. Pe urma, lucrurile devin mai simple.  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Dum 16 Iul - 13:09

Da. Dupa ce ajungem sa ne cunoastem, devenim buni. Mult mai buni. Laughing

Adica e simplu sa-l scoatem pe dracu' afara din noi. scratch Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 18 Iul - 20:10

Fără a cunoaşte puterea cuvintelor este imposibil să cunoşti oamenii.
Confucius

Nu-s convinsa ca am inteles citatul asta, poate ma lamuriti voi. Oamenii ii cunosti prin cuvinte? Daca nu poti vorbi, nu poti cunoaste oamenii? Sau daca nu poti scrie. Suspect Nu-i poti simti? Si-apoi nu-s convinsa ca toate sentimentele pot fi traduse prin cuvinte. confused
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Andy11 Mar 18 Iul - 20:43

Cred că e ceva gen: „Fiecare pasăre pe limba ei piere” sau „Gura bate curu'”, dar exprimat mai livresc.
Andy11
Andy11
3
3


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 27 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 50 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 38 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum