GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 3 din 50 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 26 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shu Mier 11 Mai - 12:47

...adica te-ai saturat de fericire si acum ai trecut la nivelul superior ? Razz Rolling Eyes

era pentru Simplutza...
shu
shu
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 11 Mai - 21:39

Eu incep intotdeauna cu ce-i mai greu.  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Joi 12 Mai - 11:41

Iata un citat adevarat!

"Cateodata oamenii se impiedica de adevar, dar de cele mai multe ori se ridica si merg mai departe"
Emil Cioran


Adesea il ignoram. Ignoram adevarul si ignoram simplitatea Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 12 Mai - 11:47

Adica adevaru-i crunt? Razz De aia se zice ca doare cel mai tare. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Joi 12 Mai - 13:54

Da,ma regasesc in acest citat.Nu o singura data am aflat un adevar care mi-a provocat durere,dar m-am ridicat,am injurat Embarassed Laughing ...si am mers mai departe.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Lun 16 Mai - 12:07

"Numai Dumnezeu are privilegiul sa ne abandoneze. Oamenii nu pot decat sa-ti intoarca spatele."
Emil Cioran


Frumos citat. Intr-adevar... nu suntem decat ai lui Dumnezeu Smile Dintre oameni, nimeni nu ne detine. Suntem proprii nostri stapani.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 18 Mai - 17:27

Cu partea a 2-a sunt perfect de acord. Si cu prima, intr-un fel. Dar, Dumnezeu, in cazul in care exista, nu ar trebui sa nu ne abandoneze? Si apoi, termenul privilegiu... ceva nu-mi place. E o onoare sa ramanem singuri, adica fara Dumnezeu? Pentru care din parti?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mier 18 Mai - 19:30

Dar noi de ce-L abandonam? Smile
Privilegiul e doar al lui Dumnezeu - pentru ca El ne-a creat. El e stapanul. Daca El ne intoarce spatele, noi suntem cei care suferim (chiar daca nu constientizam). Daca noi Ii intoarcem spatele... tot noi suferim Laughing Prin urmare, cine-i privilegiatul ? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 18 Mai - 19:31

Eu as spune ca, de obicei, noi ii intoarcem spatele si asa e si firesc. Nu invers. Asta-i doar parerea mea. Razz
Am inteles cine ar trebui sa fie privilegiat. Dar mi se pare o rautate ca cineva sa se bucure de o astfell de intoarcere de spate, mai ales cand e vorba de Dumnezeu. Partea asta nu-mi convine.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mier 18 Mai - 19:40

Am inceput sa citesc si eu Biblia si Dumnezeu chiar ne intoarce uneori spatele Laughing
E un fel de-a spune, pentru ca sta cu fata la noi cand ne pedepseste Laughing Da' ne da pe cocoasa, sa simtim ce-nseamna mania lui.
Noi il putem pedepsi? Nu. Putem doar sa-l suparam Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 18 Mai - 19:43

Si noi nu ne putem supara? Neutral Ba da, dar nu putem face mare lucru. Laughing Prin intors spatele eu inteleg mai mult decat datul pe cocoasa. Deja isi ia mana de pe noi, chiar daca sta tot cu fata. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Joi 19 Mai - 12:12

"Cu cat sunt mai numeroase problemele la care te gandesti, cu atat creste riscul de a nu intelege niciuna."
John Amos Comenius


Prin urmare, sa ne gandim tot la cate una, pe rand Laughing Pana n-o rumegam bine pe una, sa nu trecem la urmatoarea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 19 Mai - 21:09

Cu asta sunt perfect de acord. Fac asta frecvent si sfarsesc prin a ignora complet toate problemele, ca ma obosesc. Razz  Dar exista mereu o data viitoare. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Joi 19 Mai - 21:11

Ba eu sar de la una la alta si ma las coplesita de probleme. Laughing Nu stiu sa ma organizez!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 19 Mai - 21:15

Sa nu crezi ca nu ma las si eu coplesita in prima faza. Twisted Evil Cand nu mai pot, le ignor.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 3 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 50 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 26 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum