GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 1 din 50 1, 2, 3 ... 25 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:47

Incep cu un citat pe care l-am citit azi si care m-a pus pe ganduri:

"Daca fericirea ta depinde de ceea ce face altcineva, atunci chiar ai o problema."
Richard Bach


Prin urmare, eu chiar am o problema. Fericirea mea depinde si de ce fac altii Neutral Mai ales ca dragostea ocupa un procent foarte mare din spatiul acesta vast care se numeste fericire. Daca cei pe care ii iubesc fac tot lucruri care-mi produc neplaceri, cum pot sa fiu fericita? confused As putea spune ca sunt - ca sa nu par un om cu probleme - dar m-as minti Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Vin 6 Mai - 20:02

Nu poti lasa fericirea ta sa depinda de alti.Parerea mea thinking Cu cat lupti pentru ea este mai pretioasa.Dar cred ca exista acea fericire care ti-o provoaca persoanele dragi din viata ta atunci cand vezi pe chipul lor fericire.Daca despre asta vorbim aici,atunci sigur nu este nici o problema confused .Am citit si eu undeva un citat si atunci credeam ca ma caracterizeaza,il voi cauta si-l voi scrie aici.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 21:46

Asa e, nu poti lasa fericirea ta sa depinda de altii. Dar daca i-ai ignora pe altii si ai trai singur cuc, ai fi fericit? Laughing
Pentru mine, fericirea e, asa cum am mai spus, un tot unitar. Nu pot fi fericita daca ceva lipseste. Am bucurii, am impliniri, sunt vesela, sunt fericita pentru moment, dar nu-s FERICITA!
Daca, sa zicem, barbatul pe care il iubesc ma inseala, eu sunt nefericita....cel putin pentru o vreme confused  Deci, fericirea/nefericirea mea depinde si de altii, in perioada respectiva.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  itina Sam 7 Mai - 8:00

Nu stiu daca e cazul sa vorbim chiar despre fericire, suna prea nu stiu cum dar starea ta psihica dintr-un anume moment poate fi lesne influentata de ceea ce fac altii sau de ceea ce li se intampla altora.
itina
itina
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Sam 7 Mai - 9:12

Tocmai....dintr-un anume moment. Numai ca unele intamplari prelungesc momentul acesta la mai mult de un moment (zile, saptamani, luni). In cazul acesta eu nu pot sa vad fericirea ca fiind completa. O vad ca pe un navod: o plasa plina de gauri Laughing  Esti fericit cu dese momente de nefericire Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 7 Mai - 12:04

Pai, voi aveti impresia ca fericirea e o stare permanenta? Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Sam 7 Mai - 17:48

Din ce scriu unii, asa reiese Laughing
Sa lasam fericirea si sa trecem la dragoste, ca asta nu-i la fel de complicata Laughing

"Orice dragoste care nu are la baza prietenia este ca un castel construit pe nisip."
Ella Wheeler-Wilcox


Cu asta sunt de acord... dar ma intreb, ce dragoste e aceea care nu are la baza prietenia? Daca nu-i prietenie, ce e? Ura, dusmanie, neintelegere, minciuna, ipocrizie, interese? In cazul asta, sigur vorbim de dragoste? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Sam 7 Mai - 20:41

Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima.
                                                    Marcel Proust.

La inceput totul incepe cu prietenie.Apoi in multe cazuri ea se transforma in dragoste.Banuiesc ca prietenia ramane,desi imi este greu s-o asimilez cu dragostea.Eu cand sunt intrebata"Esti prietena sau iubita?",reactia mea imediata este sa spun iubita Wink Poate gresesc,poate multi considera ca poti oferi unei persoane si dragoste si prietenie,un amestec de sentimente care pe mine una ma ingreuneaza.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 7 Mai - 22:58

Deci, am putea spune: daca prietenie nu e, nici dragoste nu-i. Razz Laughing Merge si invers, conform citatului.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Sam 7 Mai - 23:10

Ba nu simpla Surprised Exista si dragoste si prietenie,dar nu la"pachet"...pentru mine una Wink ,vorbind aici de dragostea jumatatii mele.Accept aceasta dragoste gandind la mama mea pentru ca noi suntem si prietene.Altfel o exclud!
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 8 Mai - 11:38

Vica, eu extrageam ideea principala din citat. Laughing Si daca e sa o spun pe cea dreapta, acolo unde este prietenie este si nitica dragoste. Razz Si dragostea poate fi de diferite tipuri. In sens invers, acolo unde este dragoste, exista si ceva prietenesc in relatie, de orice tip ar fi relatia. Ca doat n-o fi dragoste sentimentul nutrit pentru un dusman pe care numai prieteneste nu-l vad. Laughing
Deci, de acord cu citatul. Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 8 Mai - 11:46

Poti sa te indragostesti de un om si sa ajungi sa-ti dai seama, cunoscandu-l mai bine, ca nu ai nimic in comun cu el. Dragostea aceea e castelul construit pe nisip. In schimb, daca acel om ajunge sa-ti fie si iubit si prieten in acelasi timp, relatia are o temelie solida si nu se va narui usor. Simplu Smile

In schimb, citatul Vicai il inteleg prea putin. Adica il inteleg, dar mi-e greu sa-i dau un sens simplu Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 8 Mai - 11:53

Ei, acolo este o chestie de-a lui Einstein. Laughing Cand iubesti, timpul e relativ. Daca dragostea e mare, timpul petrecut impreuna cu amicul pare scurt. Razz Si spatiul poate parea prea stramt. Very Happy Deci, dragostea vine cu propriul ei sistem de masura, care nu e mereu conform cu realitatea vazuta de ceilalti.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 8 Mai - 11:58

Mda, dar in acelasi timp, daca timpul sau spatiul acela nu e petrecut cu cel drag, te poate umple de frustrari....si de la prea multe frustrari, te poate face sa-ti fie lehamite de "dragoste" Laughing
Are propriul ei sistem de masurare, dar multi de minus dau un minus mare de tot Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 50 1, 2, 3 ... 25 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum