GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 37 din 50 Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38 ... 43 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 16 Mar - 21:14

Nu mai este o lume a barbatilor  , e sigur , cum la fel de sigur e faptul ca barbatii n-au fost niste incuiati timp de milenii Rolling Eyes  , doar si-au conservat pozitia sociala transmisa din fiu in fiu incepand cu   Adam  Twisted Evil ...insa  pe la inceputul secolului 19 ,  incetul cu incetul au tot cedat  Very Happy , pana n-au mai avut ce  Laughing  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 16 Mar - 21:20

Majoritatea femeilor o sa-ti spuna ca e (inca) o lume a barbatilor Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 16 Mar - 21:43

Acea majoritate de care vorbesti probabil inca se complace in postura de outsider : n-o deranjeaza insa se victimizeaza Twisted Evil .
Astfel privind lucrurile da , este o lume a barbatilor  Very Happy  ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 16 Mar - 21:57

Cate femei presedinte sunt si cati barbati? Cate femei in politica in pozitii cheie si cati barbati? Cate femei sunt in functii de conducere si cati barbati? Sa nu mai vorbim de salarii... si sa nu mai vorbim de alte lucruri, care undeva departe, la tara, nu se simt Smile  Acolo barbatul stie ca femeia trebuie sa-i puna in blid si sa taca, daca nu vrea s-o ia peste bot  Very Happy  Cate femei isi bat barbatii?
Tu tine-o pe a ta, eu o tin pe a mea si nu pentru ca m-as victimiza, ci pentru ca vad cum functioneaza lumea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 18 Mar - 18:01

Ok , ok , nu te aprinde doar din atat ! Laughing

Nu poti sa pui semnul egal intre femei si barbati cand vine vorba de functii administrative sau de orice alta natura , nu sexul ci cunostintele si aptitudinile ar trebui sa primeze  ... democratia  se exercita prin vot iar femeile statistic  detin jumatate plus unul din numarul acestora  , ori constatam ca nu se prea inghesuie sa-si voteze propriul sex Very Happy , ceea ce e un lucru bun as zice ...

Nu numai la tara sunt indivizi care cred ca femeia este un bun al lor , aici iti dau dreptate , dar tot ele sunt cele care pot indrepta lucrurile , trist este ca in cele mai multe cazuri nu o fac , nu au curajul ,nu cer ajutor , nu au posibilitati materiale sau pur si simplu s-au obisnuit cu acest  mod de viatza pe care l-au trait si alaturi de parinti copile fiind ... poate m-am exprimat gresit cu victimizarea  , dar daca tu nu incerci sa iesi din aceasta situatie e putin probabil sa o faca cineva asa , neinvitat ...

E mult de discutat pe acest subiect si cred ca nu e tocmai topicul potrivit Rolling Eyes ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 19 Mar - 11:25

shadow a scris:ori constatam ca nu se prea inghesuie sa-si voteze propriul sex Very Happy , ceea ce e un lucru bun as zice ...
Esti cumva misogin sau doar te-ai exprimat prost? Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 19 Mar - 11:50

Eu nu as spune ca este chiar o lume a barbatilor. Femeile au unele trasaturi care le avantajeaza, barbatii altele. Unele munci se preteaza mai bine femeilor, altele barbatilor. Cum zicea si Shadow, la presedintie se voteaza. Acum cat de corect o fi votul, cine stie? Probabil ca femeile au mai putin timp pe care sa vrea sa-l aloce unei slujbe. Dar asta nu inseamna ca, daca vor cu adevarat ceva, n-au sanse reale sa aplice la ceva anume. In general, barbatul este privit ca ceva mai rezistent, ceva care asigura o protectie, probabil ca asta da impresia unei garantii. Dar sunt si femei puternice si nimeni nu le opreste sa fie. Smile Eu asa cred. Doar ca barbatii, as zice eu, au ambitii mai mari, ca-s plini de hormonul ala care-i face sa se lupte, sa se lupte si sa se lupte. Laughing Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 19 Mar - 15:36

Mai fetelor, daca ati fi fost maritate, ati fi stiut ca de fapt femeile conduc lumea, din umbra. Barbatul detine forta fizica (e capul, cum se spune. Capul fizic Laughing ), dar lumea nu se conduce cu forta, ci cu... capul (spiritual)- intelighentia, adica. Iar femeia (gatul) e capul gatului si gatul capului. Clanul Butoane: il misca pe cap incotro vrea. Mars de-aici! Sezi, seizi! Aport! Laughing

Ia nu-mi mai vorbiti voi din carti si din experiente extraconjugale! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 19 Mar - 18:33

F:lol: Care carti? Ca doar am trait si noi ceva. Si inca mult.  Razz  Si-apoi, decat cramponat intr-o relatie, mai bine deschis spre multe alte posibilitati.  Twisted Evil Doar nu vrei sa spui ca experienta vietii o dobandesti intr-o casnicie unica.  Laughing Vezi? De aia nu stii nimic.  rolling on the floor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 19 Mar - 18:40

atat de simplu a scris:
Esti cumva misogin sau doar te-ai exprimat prost? Wink

Imi asum cele spuse , unde vezi misoginism ?
A vota o femeie doar pentru ca la randu-mi sunt femeie nu mi se pare un criteriu  prea intelept , lucru valabil si in cazul barbatilor , e un lucru bun daca nu se intampla asa :  cum spuneam  anterior  ''nu sexul ci cunostintele si aptitudinile ar trebui sa primeze''  in ocuparea unei functii de conducere sau al oricarui alt post de raspundere   ...

Romania are un prim ministru femeie , primul din istorie , regret sa o spun dar dna Dancila e depasita complet  , e o gluma proasta pentru noi toti Rolling Eyes  ... sa nu-mi spui iar ca sunt misogin ! Very Happy ... poate devin si incep cu tine Razz Laughing Laughing

...ati fi stiut ca de fapt femeile conduc lumea,...
Astea sunt doar basme , la fel de bine un barbat poate influentza fast sau nefast o femeie  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 19 Mar - 18:51

''Femeia care isi poate crea propriul job este o femeie care va avea faima si avere.'' spunea o doamna care a stiut ce vrea de la viatza si a luptat enorm  pentru visul ei : Amelia Earhart , un simbol ,  o persoana  care nu are nevoie de prezentare Smile  , vorbele ei sunt cat se poate de adevarate si astazi , nu conteaza ca esti femeie , trebuie numai sa vrei ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Lun 19 Mar - 19:49

Raman la parerea mea. Nu ajunge doar sa vrei, cand esti o femeie intre 10 barbati. Nu conteaza cat de capabila esti, conteaza ca orgoliul lor niciodata n-o sa accepte ca o femeie poate fi mai buna decat ei  Laughing
Mediul in care traim si profesam isi lasa amprenta asupra noastra Smile Eu vad altceva decat vedeti voi...
Daca iti creezi propriul job, fara sa depinzi de altii, in special de barbati, ai toate sansele sa devii cineva Smile Daca trebuie sa treci printr-o ierarhie, sunt sanse mari sa nu ajungi sus, pentru ca sus trebuie sa fie un barbat Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 20 Mar - 10:25

Eu nu vorbeam musai despre mine, ci (si) despre ceea ce vad in jurul meu, aproximativ 99, 9% din "cazuri". Laughing Adica femeia conduce lumea.

Acum, Simpla, te inteleg. Tu faci parte din procentul ala de 0,1%. Laughing De aceea ai fi de dorit. Razz Laughing

Pitu, o femeie puternica nu se cramponeaza de 10 barbatei. Nici de un mapamond intreg de jigodii orgolioase masculine. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 20 Mar - 10:29

Da, femeile puternice si ambitioase sunt greu de oprit....datorita lor am castigat noi, toate celelalte, niste drepturi Smile Nicidecum datorita barbatilor Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 20 Mar - 11:16

Mda. Prima puternica si ambitioasa a fost doamna Eva. Laughing Iar domnul Adam un nataflet. confused

De-atunci tot dam vina unii pe altii. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 37 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 37 din 50 Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38 ... 43 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum