GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 36 din 50 Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 43 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 1 Mar - 8:56

atat de simplu a scris:Razz Adica veselia nu-i molipsitoare? Neutral
Ba este , daca ceilalti n-au un motiv de tristete Rolling Eyes ... e greu sa te veselesti cand ceva te apasa si e foarte usor sa induci aceasta stare si celor apropiati .
Nu m-am gandit pana acum la asa ceva ; e posibil sa  rezonam mai usor cu o persoana  plina de amaraciune decat cu cineva vesel si exuberant ?
Probabil depinde de firea fiecaruia ...

Cine vrea sa-i ia lui Koku binele ? Surprised
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 1 Mar - 11:55

Cred ca, in general, starile proaste prind mai repede. Smile Un element negativ reuseste mai lesne sa dea peste cap n elemente pozitive decat invers. Razz Nu stiu de ce raul se propaga mai usor. Very Happy E atat de greu sa scoti pe cineva dintr-o pasa proasta, dar sa-i strici cheful in cateva secunde, e atat de simplu... scratch
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  koku41 Joi 1 Mar - 15:44

toti..... Laughing
koku41
koku41
2
2


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 2 Mar - 18:01

atat de simplu a scris:Cred ca, in general, starile proaste prind mai repede......Nu stiu de ce raul se propaga mai usor. Very Happy E atat de greu sa scoti pe cineva dintr-o pasa proasta, dar sa-i strici cheful in cateva secunde, e atat de simplu... scratch

Poate pentru ca atunci   '' cand suntem fericiti suntem buni, dar nu suntem intotdeauna buni cand suntem fericiti '' .
A zis-o nefericitul de serviciu ,  Oscar Wilde Cool  ... dupa parerea sa fericirea nu se tine obligatoriu de mana cu bunatatea si ma vad in imposibilitatea de al contrazice Very Happy  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 2 Mar - 19:59

Si daca nu suntem fericiti? Laughing Eu ma refeream la faptul ca un factor disturbator ajunge mai usor sa afecteze armonia (de exemplu Cocu, desi nu-i cel mai bun exemplu, dar ramane intre noi), pe cand un factor pozitiv trebuie sa munceasca ceva pentru a avea acelasi rezultat, desi e posibil sa nu-l aiba.
Un exemplu: intr-o camera sunt 10 indivizi, unul e nervos. Acesta le transmite mai usor nelinistea celorlalti decat daca ar fi fost bucuros. Razz Pe unii, pana si o stare de exaltare ii enerveaza. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 2 Mar - 23:25

Da. Asta se numeste ciufutism. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 3 Mar - 8:35

atat de simplu a scris:
Un exemplu: intr-o camera sunt 10 indivizi, unul e nervos. Acesta le transmite mai usor nelinistea celorlalti decat daca ar fi fost bucuros. Razz Pe unii, pana si o stare de exaltare ii enerveaza. Laughing
Probabil este in firea lucrurilor : o petricica mica aruncata pe un luciu de apa linistit  e de ajuns pentru a undui o suprafata intinsa  ... japonezii in cultura veche vorbeau despre o armonie a grupului  care  tulburata de un neavenit era grav pedepsita chiar pana la pedeapsa capitala ... bine nu e cazul aici , noi suntem mai toleranti Very Happy Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 3 Mar - 10:03

Laughing Nu va dura mult pana ce pitu va taia capul olandezului zburator. Laughing

Eu cred intr-un bine universal, ontologic. Cand faci bine, un bine, atunci vine si multumirea personala, intima, interioara, care poate fi o mica stare de fericire. Cand te simti bine, poate fi doar o iluzie ca esti fericit, poate fi doar un moment exterior sinelui tau. Astfel, desi ai impresia ca esti fericit, poti fi si foarte egoist, nepasator la cei din jurul tau, adica nu esti bun (desi poate nu realizezi acest lucru). Asta iti da o stare de multumire trecatoare, ai doar impresia ca esti fericit, dar e o stare care nu-ti hraneste decat orgoliul si egoismul interior.

Nu poti fi fericit cand cei din jurul tau sufera. Cumva, fericirea e si egoista, e si altruista. Sa ma dumireasca si pe mine cineva. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 3 Mar - 21:27

Te lamuresc eu: macar unul din jurul tau sufera. Tu cum esti?  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 9 Mar - 11:46

Am gasit si eu un citat care mi-a placut.  Evil

Feminismul nu este despre a face femeile puternice. Femeile sunt deja puternice. Este despre a schimba modul in care lumea percepe acea putere. G.D. Anderson

Feminismul este despre femei, dar li se aplica barbatilor Laughing  Le deschide ochii si mintea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 9 Mar - 11:58

Apai feminismul asta-i o prostie. Daca vrei sa simti, sa percepi puterea femeii, ia pune mana si te insoara.  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 9 Mar - 12:10

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor Hai ca ai fost tare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 9 Mar - 12:29

Tare am fost cand am avut curaj sa spun DA. Acum sunt foarte moale.  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 10 Mar - 20:49

pitulicea a scris:
Feminismul este despre femei, dar li se aplica barbatilor Laughing  Le deschide ochii si mintea.

Adica noi am fost niste incuiati cateva milenii bune si noroc cu miscarea initiata de sexul frumos ( si fara drepturi  pana atunci  ) de ne-a desteptat ?! Surprised
Vai si amar de capul nostru Very Happy ... noroc ca nu este asa Laughing Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Joi 15 Mar - 19:26

In ce le priveste pe femei, DA, ati fost niste incuiati. Unii dintre voi continua sa fie la fel si-n ziua de azi.
Noi stim de ce suntem capabile, dar trebuia sa le deschidem ochii si barbatilor, pentru ca traim intr-o lume a lor Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 36 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 36 din 50 Înapoi  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 43 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum