GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 38 din 50 Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39 ... 44 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 26 Mar - 21:55

Ne invartim in jurul cozii , barbatul si femeia formeaza un cuplu tocmai pentru ca sunt diferiti si puternici , fiecare cauta sa-l domine pe celalalt  Laughing ... pentru ambitie  e nevoie  de dorinta si putinta : ultima e la mare cautare  Very Happy .

''Doamne, fa sa doresc intotdeauna putin mai mult decat pot realiza'' , spunea Michelangelo  si bine mai spunea ... Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Sam 31 Mar - 19:02

Hehe.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 19 Mai - 22:32

Hehe .... adica ?Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 20 Mai - 20:17

Laughing Laughing Eu mi-as dori putin mai putin decat pot realiza. Asa as putea fi surprinsa ca am realizat mai mult decat ma credeam in stare. In caz contrar, as fi fost doar dezamagita. Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 20 Mai - 20:27

La fel si eu Very Happy (si probabil toti Racii Laughing )
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mar 22 Mai - 21:54

Dorindu-mi mai putin decat as putea realiza nu inseamna  sa ma culc nitzel pe coada ?  Rolling Eyes   ... la o adica aveti dreptate , e coada fiecaruia ,ce treaba au altii cu ea ! Laughing Laughing

Ca n-am realizat doar putin din cat mi-am propus mi se pare foarte rezonabil , chiar e o motivatie  sa continui.... in schimb nu sunt deloc sigur ca asa gandesc majoritatea fecioarelor Very Happy rolling on the floor .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Mai - 21:51

Nu asta ar insemna, pentru ca mi-as da tot interesul ca putinul ala sa fie cat mai mult.  Razz
Cat priveste partea a 2-a, de aia racii nu-s fecioare.  Idea Ma rog, poate doar unele racoaice. Laughing Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 24 Mai - 7:33

De aia zice: intinde-te cat ti-e plapuma. Ca ies piciorusele afara.  Laughing Ma rog, in termeni moderni, asta s-ar numi autodepasire.  Laughing

Da' exista patul lui Procust.  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 24 Mai - 11:20

Laughing Laughing Unde dai si unde crapa. Sau de unde pleci si unde ajungi. Sau ce-i trece lui Mircea prin cap... Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 26 Mai - 23:40

Un citat inspirat din sondajul ''Ce fel de femeie te atrage '' :

'' Frumuseţea adevărată ia sfârşit acolo unde începe expresia intelectualizată '' , spunea Oscar Wilde in  romanul Portretul lui Dorian Gray ...

O fi avand dreptate , n-o fi avand ? ... e o ora prea tarzie pentru astfel de cugetari  Very Happy  Laughing  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 4 Iun - 11:47

Nici eu nu prea inteleg. Frumusetea ar trebui sa fie tampa? Sau doar femeia? Wink Asta-n caz ca e frumoasa. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 4 Iun - 11:50

Dar cum lui Oscar nu ii placeau femeile, pe el il inteleg. Very Happy Ma intreb daca citatul se refera si la altfel de frumusete. Suspect La frumusetea lui Dorian, de exemplu, ca ala era clar narcisist. Laughing Nu, cred ca pe el l-a exclus autorul. Rolling Eyes
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Lun 4 Iun - 14:37

Fumusetea ramane frumusete. Zic eu. Doar ca ajungi sa nu-ti mai placa... sa nu te mai atraga, in anumite conditii. Rolling Eyes
O frumusete, daca-i adevarata, nu ia sfarsit Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 5 Iun - 14:22

Ba chiar expresia aia intelectualizata ar putea s-o accentueze. Depinde de privitor. Very Happy Oricum, eu n-am prea inteles ce-a vrut sa spuna Wilde aici, poate ca m-ar ajuta contextul din care face parte citatul. Nu stiu daca se refera la expresia inteligenta de pe fata frumuselului, in sensul ca i-ar putea-o stirbi sau daca se refera la faptul ca, in aprecierea frumosului, inteligenta n-are ce cauta. confused
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 5 Iun - 14:32

Eu inteleg ca e de preferat o frumusete simpla. Cand e prea multa inteligenta in jurul frumusetii, devine greu de inteles... deci inaccesibila Smile
Simplific intelesurile dupa mintea mea simplista Laughing
Ciudat citat a ales shadow. Greu de inteles, daca-i rupt din context.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 38 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 38 din 50 Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39 ... 44 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum