GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 43 din 50 Înapoi  1 ... 23 ... 42, 43, 44 ... 46 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 29 Iul - 23:23

Laughing Poate visatorul e cel mai aproape de realitate. Om muri si-om vedea. Laughing

Cine e cel mai mare poet atunci? Sau toti sunt mari? Laughing Parca daca zic eu ca e mare sau e mic, ar conta. Conteaza doar orgoliul deranjat. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 29 Iul - 23:33

Laughing Laughing Mircea, ma omori... incet.

Shadow, nu cred ca citatul facea referire la noaptea eterna. Ci la acea noapte care se termina cu o noua zi, o noapte normala. Ca viata ne ofera astfel de nopti. Razz Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 30 Iul - 0:05

O noapte normala? Ce e aia? Poate, la o anumita varsta, ce e normal pentru altul, tie sa ti se para anormal. Adica, dupa o noapte de dragoste, de-abia astepti sa se faca dimineata. Si sa scapi- la lumina. Laughing

Asta inseamna sa fii optimist: sa speri toata noaptea. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 1 Aug - 10:43

"Femeia este o fereastra prin care poti arunca o privire in paradis."

Nu stiu autorul original. Si nu mai stiu daca femeia e chiar paradisul sau doar o interfață. Laughing

Nu stiu ce-o fi barbatul. N-am gasit cuvinte frumoase despre barbati, vreodata. Pamantul se invarte in jurul soarelui, nu invers. Laughing De fapt, sunt (cuvinte), dar putine.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Joi 1 Aug - 13:48

shadow a scris:Noaptea este eterna , lumina-i efemera ... 
Noaptea e eterna doar pentru cei care nu vor sa vada Lumina Smile Dupa ce ai descoperit-o, o vezi si in cea mai neagra bezna Smile Si nicio bezna nu mai e bezna.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 1 Aug - 21:22

Doar bezna din tine. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 26 Aug - 21:11

Nu lăsă pe nimeni să fie prioritatea ta, în timp ce tu devii opţiunea lor. 
— Albert Camus
Eu as zice ca are dreptate omul. Doar ca e greu de sesizat unde se schimba lucrurile.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 26 Aug - 21:17

Mda. Adica sa nu profite altii de tine. Cam greu de pus in practica. Iar voi folosi cuvinte mari, dar cand tii la cineva nu-i poti face anumite lucruri. Chestia e ca la un moment dat s-ar putea sa nu mai fii nici macar o optiune. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 26 Aug - 21:21

Ai dreptate.  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 26 Aug - 21:22

Imi pare rau. Laughing Pup you
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Lun 26 Aug - 21:27

Mda, dar eu nu-s de acord cu ce zice omul Very Happy Laughing Sunt prea influentata de cuvintele Apostolului Pavel, ca sa-l iau in seama pe Camus Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 26 Aug - 21:31

Laughing Tu traiesti intr-o alta lume acum. Si ma bucur pentru tine.  Pup you
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 26 Aug - 21:36

La ce te referi, pitu? Apostolul Pavel a spus ca cel tare are obligatia sa poarte slabiciunile celui neputincios. Adica cel tare sa iubeasca neconditionat pe cel slab, sa fie mereu o optiune pentru acesta. Arhetip divin.

Dar are si Camus dreptate: cumva, iti sugereaza sa nu fii prost. Asta vine in acord si cu cuvintele "fiti isteti ca serpii si blanzi precum porumbeii". Cu ce spun eu ai fi de acord? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Lun 26 Aug - 21:47

La asta ma refeream:
Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.
Nu iubesti pe cineva pentru ceea ce iti ofera, ci pentru ceea ce este. Asta e parerea mea. Ca nu o aplic in practica, e alta poveste Laughing Mi se pare firesc sa-i pui pe cei pe care ii iubesti inaintea ta. Daca te-ai pune pe tine, n-ai fi decat un egoist, lipsit de iubire.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 26 Aug - 21:53

Practica ne omoara.  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 43 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 43 din 50 Înapoi  1 ... 23 ... 42, 43, 44 ... 46 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum