GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fragmente literare care ne-au plăcut

+30
ssdd
myrk
bcdcdag
mercur
Pingu
magda17m
Queensland
seaman65
Amrita
Asgard
deea24
Violoncella
Melodia
Stepa Claudia
shadow
Nana_Duval
dominik
tegeusa
atat de simplu
valeria
odadrian
oli
mrs nobody
Forever_08
kkarin_a
kitty
habibi77
snow
pitulicea
lynn
34 participanți

Pagina 8 din 16 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Urmatorul

In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  lynn Sam 27 Mar - 16:26

Rezumarea primului mesaj :

Voit, obligaţi (sper că nu!) sau provocaţi, citim; aici lansăm porovocarea. De ce? Pentru că cititul poate avea (eu cred că are) un mare aport în ceea ce suntem sau am putea deveni. Citind completezi ceea ce trăieşti, îţi deschizi orizonturi, înţelegi diferit lucrurile trăite şi priveşti altfel spre cele viitoare.
Nu ştiu ce vă place vouă să citiţi dar eu savurez aproape orice are ceva nou şi interesant să-mi spună.
Achiziţionarea unei cărţi reprezintă ceva plăcut pentru mine, sunt ca un copil care primeşte o jucărie nouă.

Aici e locul fragmentelor care ne-au plăcut; menţionăm autorul şi cartea aferentă.
E un mod de a recomanda şi altora ceea ce a reuşit să ne marcheze.


încep eu:

Ar trebui să se pună un grătar la intrarea în orice suflet. Ca să nu se bage nimeni în el cu cuţitul

Dacă aş avea mijloace, n-aş face nimic altceva decât o bancă de lemn în mijlocul mării. Construcţie grandioasă de stejar geluit, să respire pe ea, în timpul furtunii, pescăruşii mai laşi. E destul de istovitor să tot împingi din spate valul, dându-i oarecare nebunie; vântul, el, mai degrabă, s-ar putea aşeza acolo din când în când. Şi să zică aşa, gândindu-se la mine: "N-a făcut nimic bun în viaţa lui, decât această bancă de lemn, punându-i de jur-împrejur marea." M-am gândit bine, lucrul ăsta l-aş face cu dragă inimă.

Ar fi ca un lăcaş de stat cu capul în mâini în mijlocul sufletului.

Iona - Marin Sorescu
lynn
lynn
3
3


Sus In jos


Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  mrs nobody Joi 31 Mar - 16:55

ce tanti rea Very Happy
dar scrie cursiv si cuceritor
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  valeria Joi 31 Mar - 17:04

Rea?
Mrs, crede-ma, am si ''replica'' masculina, dar nu o pot posta ca citat pentru ca nu e nici scriitor, nici publicist, nici jurnalist... nici...
Dar bate la '' rautate'' orice tentativa feminina de atac!
Da, cu adevarat e cuceritor stilul ei. Pe cat de benigna e in realitate, ea, ca femeie, pe atat condeiul ei e de vibrant si caustic!
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  mrs nobody Joi 31 Mar - 17:12

cred ca trebuie sa razbata pe undeva si gandurile mai putin benigne Smile
as citi si varianta masculina, trebuie gasit un loc si pentru asta
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Joi 31 Mar - 19:20

Am citit inceputul si m-am lasat pagubasa. Oribila scriere Very Happy
N-as citi asa ceva nici constransa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  valeria Joi 31 Mar - 20:32


Stiu, Pitulice, e greu de rezistat... Aceasta jurnalista mi-a fost ''antrenoare'' Very Happy
S.Catrina mi-a fost un fel de terapie “imunosupresiva”(am avut si o scurta corespondenta inofensiva ); de la ea am invatat sa-mi raspund mie insami. Nimic din toata cosmetizarea pe care o afiseaza “lumea literata” si de bun gust, nu ramane la demachierea finala.
Am avut( sau mai am?) cel mai copilaresc si politicos mod de abordare a unei scrieri, corespondente, conversatii, epistole...Am fost atat de agresata, incat instinctul meu de conservare s-a manifestat prin cautarea unui mentor feminin, care sa imi alunge angoasa/nedumerire/certitudine ca discretia si delicatetea intotdeauna vor fi pedepsite exemplar!
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  mrs nobody Joi 31 Mar - 20:46

eu am ras cu lacrimi, si nu de adevarul sau minciuna continute de ceea ce a scris, dar pentru tema aleasa nu prea avea cum scrie altfel
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  atat de simplu Joi 31 Mar - 21:08

Valeria...tu incerci doar sa apartii unei anumite categorii sau te vezi facand parte uneia anume?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  valeria Joi 31 Mar - 21:32

Nu stiu cum e cu aceste categorii, Simpla.
Nu pot sa ma incadrez la categorii, sau tipologii umane... incadrarea mea la un anumit tip de personalitate sau temperament nu cred ca e cazul sa o fac eu, aici.
Daca te referi la ce tagma sau casta as dori sa ader, inca sunt nedefinite optiunile. Am descoperit ca senzitivitatea mea nu se potriveste cu ''mediul inconjurator''. Nu ma ''vad'' facand parte dintr-o forma anume organizata, prestructurata (si premeditata) de alaturare umana.
Incerc sa imi gasesc un mediu placut, in care sa ma simt confortabil, si sa uit un trecut care nu m-a valorificat.
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  tegeusa Joi 14 Apr - 22:05

Când i-a privit ochii negri, buzele nehotărâte între zâmbet şi tăcere, a înţeles că cea mai importantă şi mai înţeleaptă parte a Limbajului pe care-l vorbea lumea era aceea care făcea ca toţi pământenii să-şi înţeleagă inimile. Si asta se chema Iubire, un lucru mai vechi decât oamenii şi decât însuşi deşertul, care totuşi răsărea mereu cu aceeaşi forţă oriunde două perechi de ochi se întâlneau cum se întâlniseră acelea două în faţa fântânii.

Paulo Coelho - Alchimistul
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Sam 23 Apr - 9:24

“Caci tot ce-a fost virtute, cu sfiiciune tainuita in sufletul doamnelor de odinioara, azi se preface la noi in gateala si podoaba; iar cea care-si atarna pe ea vesminte mai baltate si mai inzorzonate se socoteste mai vrednica de pretuirea si cinstirea semenilor ei, fara a cumpani ca si-un magar, de s-ar gasi cine sa-l impopotoneze, ar rabda pe el mai multe gateli, decat oricare femeie, si ca, deci, nu-s nici ele mai vrednice de cinste decat urecheatul.”

Boccaccio - Decameronul

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Bine v-am gasit, sunt nou , incerc sa ma dumiresc ...ce si cum

Mesaj  dominik Dum 1 Mai - 19:35

"Viata nu se sfarseste nici cu cea mai disperata dintre casnicii,dimpotriva, se prelungeste sinistru.Noi prilejuri de cruzime, o viata de crime."
Iris Murdoch - Vlastarul cuvintelor

"Nimic nu-i mai al dracu' pe lumea asta decat norocul altuia" (Chiriachita)
Tudor Musatescu -Titanic vals
dominik
dominik
2
2


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Dum 1 Mai - 19:44

Frumos spus.
Astea cred ca mergeau mai bine la citatul zilei Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  dominik Dum 1 Mai - 20:19

Scuze! Inca nu-s familiarizat.Ma straduiesc in continuare.Merci pentru intelegere!!

"Traiti ba, traiti, ca de murit nu-i nici o scofala" Marin Preda



dominik
dominik
2
2


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Fragmente care ne-au placut

Mesaj  oli Joi 7 Iul - 20:52

Am citit aceste randuri intr-o carte si mi-ai placut mult.

Dincolo de orice punct de sosire e unul de plecare,dincolo de orice reusita e o alta incercare....cat timp traiesti simte-te viu,mergi mai departe atunci cand toti se asteapta sa renunti... nu lasa sa se toceasca taria pe care o ai in tine...fa astfel ca in loc de mila sa impui respect...cand nu mai poti sa alergi,ia-o la pas,insa nu te opri niciodata!!!
oli
oli
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Nana_Duval Sam 16 Iul - 12:15

Si pentru ca tot ati vorbit de Marin Preda, iata un fragment:

"Simteam teama, apropierea primejdiei? Da,trecutul reinvia si ma intrebam daca un om poate fi in viata lui de doua ori fericit...Vreau sa spun daca se poate lasa de doua sau de mai multe ori dus de puterea iluziei. Spinoza ar raspunde ca numai daca noua fiinta care ne repune in miscare fortele sufletesti e contradictorie celei precedente si mai puternica decat ea,si desigur si noile puteri ale sufletului reinvie din alte surse neatinse inca ale fiintei noastre. Desigur, fiindca s-a dovedit ca forta unui om de a indura suferinta e imensa si n-ar fi daca noi resurse de speranta, care nasc in sufletul umanca un val indata ce valurile precedente s-au sfaramat de tarm,n-ar tasni din adancuri si nu ne-ar face iarasi puternici. Ar ramane de stiut daca experienta fericirii e mai nimicitoare decat a suferintei. Fiindca adesea ,aici, esuarea poate sa semene cu un naufragiu, urmat nu de suferinta, din care se naste o noua speranta, ci de singuratate pustie si moarte...."-MARIN PREDA- CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI


Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 8 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 16 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum