GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fragmente literare care ne-au plăcut

+30
ssdd
myrk
bcdcdag
mercur
Pingu
magda17m
Queensland
seaman65
Amrita
Asgard
deea24
Violoncella
Melodia
Stepa Claudia
shadow
Nana_Duval
dominik
tegeusa
atat de simplu
valeria
odadrian
oli
mrs nobody
Forever_08
kkarin_a
kitty
habibi77
snow
pitulicea
lynn
34 participanți

Pagina 12 din 16 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul

In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  lynn Sam 27 Mar - 16:26

Rezumarea primului mesaj :

Voit, obligaţi (sper că nu!) sau provocaţi, citim; aici lansăm porovocarea. De ce? Pentru că cititul poate avea (eu cred că are) un mare aport în ceea ce suntem sau am putea deveni. Citind completezi ceea ce trăieşti, îţi deschizi orizonturi, înţelegi diferit lucrurile trăite şi priveşti altfel spre cele viitoare.
Nu ştiu ce vă place vouă să citiţi dar eu savurez aproape orice are ceva nou şi interesant să-mi spună.
Achiziţionarea unei cărţi reprezintă ceva plăcut pentru mine, sunt ca un copil care primeşte o jucărie nouă.

Aici e locul fragmentelor care ne-au plăcut; menţionăm autorul şi cartea aferentă.
E un mod de a recomanda şi altora ceea ce a reuşit să ne marcheze.


încep eu:

Ar trebui să se pună un grătar la intrarea în orice suflet. Ca să nu se bage nimeni în el cu cuţitul

Dacă aş avea mijloace, n-aş face nimic altceva decât o bancă de lemn în mijlocul mării. Construcţie grandioasă de stejar geluit, să respire pe ea, în timpul furtunii, pescăruşii mai laşi. E destul de istovitor să tot împingi din spate valul, dându-i oarecare nebunie; vântul, el, mai degrabă, s-ar putea aşeza acolo din când în când. Şi să zică aşa, gândindu-se la mine: "N-a făcut nimic bun în viaţa lui, decât această bancă de lemn, punându-i de jur-împrejur marea." M-am gândit bine, lucrul ăsta l-aş face cu dragă inimă.

Ar fi ca un lăcaş de stat cu capul în mâini în mijlocul sufletului.

Iona - Marin Sorescu
lynn
lynn
3
3


Sus In jos


Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  seaman65 Mier 30 Mai - 14:02

Eu cred ca dimpotriva, emana optimism: despartirea nu-i sfarsitul lumii, ci un nou inceput, cu noi provocari si aventuri.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  shadow Mier 11 Iul - 20:53

'' - Mai baiete , mi-a spus poetul , vad ca ai o figura de calugar si o credintza ca manuscrisul tau e bun . O fi , dar eu sunt ministru si imi pare rau , nu am timp si nici pasiune pentru debutanti . Cauta-ti un obscur descoperitor de talente , tine-te de el pana te lanseaza si dupa aia da-i un picior in cur si urmeaza-ti destinul .Eu stiu , voi veniti in urma noastra , esti sau nu unul care sa ne contemple sfarsitul , putin imi pasa , dar eu ma hranesc acum din rodul credintei mele si dupa pofta pe care o am , ar trebui sa domnesc un veac ! Arunca-te in viatza ! Defineste-ti credintza ! Si poate ne vom intalni si ma vei sfida : in acele clipe , dusmanindu-ne , vom avea amandoi certitudinea permanentzei noastre pe pamant ...''

Marin Preda - Viatza ca o prada
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Joi 12 Iul - 9:26

Asa gandesc cei care au puterea Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  shadow Joi 12 Iul - 20:21

Nimic nou , ba as spune ca este ceva in legea firii sa fie asa : cei tineri nerabdatori sa ajunga sus , cei de sus mereu gata sa-i tempereze si poate nu numai din egoism si rautate ci fiindca avantul tineretii trebuie totusi modelat , cizelat , chiar daca pare extrem de atragator in forma sa bruta ...
Gandurile mele nu se refera strict la fragmentul din romanul lui Preda , am generalizat un pic , in acel context se potriveste bine ce-a scris Pitu Smile .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Vin 13 Iul - 20:04

"O singura rugaciune am sa rostesc, si o s-o repet pana mi s-o intepeni limba. Catherine Earnshaw, sa n-ai parte de odihna cat timp voi trai eu! Ai zis ca eu te-am omorat - prea bine, atunci bantuie-ma! Asa fac victimele, isi bantuie ucigasii. Cred in asta - stiu ca spiritele au mai umblat pe fata pamantului. Ramai mereu cu mine - sub orice forma vrei - fa-ma sa-mi pierd mintile! Fa orice, numai nu ma lasa in abisul asta in care nu te pot gasi!"

Emily Bronte - La rascruce de vanturi

Mi-a placut mult cartea asta. O iubire pe care nu multi sunt in stare s-o traiasca si pe care nu multi pot sa o inteleaga.
Poate unora nu le spune nimic fragmentul asta... Pentru mine, o declaratie mai frumoasa de iubire nu exista Smile Il inteleg perfect pe Heathcliff.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Queensland Vin 13 Iul - 20:07

Da, am citit si eu cartea si m-a emotionat pana la lacrimi... E ca si acea replica din ''City of angels'' pe care mi l-a recomandat Obi, in care el, indurerat, afirma ca si-ar mai dori sa-i mai poata simti atingerea, mirosi pielea, simti buzele dulci si toate astea in schimbul unei nemuriri in lipsa ei...
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Vin 13 Iul - 20:09

Asa ar trebui sa fie iubirea Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  shadow Vin 13 Iul - 23:25

Am citit cartea cu multi ani in urma ( peste 20 ), am uitat multe din amanunte , nici nu o am in biblioteca sa o recitesc Smile ...stiu totusi ca mi-a lasat o stare , hai sa-i spun nedefinita ...iubirea , cat mai este o mica sperantza sa se poata implini isi duce jugul , dar cand moartea iti ia ce-ti este mai drag , ramai fara nici o sperantza , esti la randu-ti un om mort ...il inteleg prea bine pe Heathcliff Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Queensland Mier 15 Aug - 19:47

„Cunosti o femeie, o vezi, o auzi, constatand o serie de calitati si defecte, distrat si in treacat, sau atent si cu dinadins, te deprinzi sa ramai „tu” in prezenta ei, adica spectator mai mult sau mai putin atras de spectacolul feminitatii ei, o critici mintal, o apreciezi uneori si o accepti treptat, afland cum e frumoasa, cum e desteapta sau cum e mediocra, avand surprize agreabile si dezamagiri suparatoare, pana cand intr-o zi, simti ca mai presus de aprecierea ta, femeia aceea a devenit un fel de secret intim, pe care-l stii numai tu. Bataia de inima pe care ti-o da acest secret te face sa respiri adanc propriul tau suflet in care au aparut arome mai misterioase decat cele aduse de sevele pamantului. Intinzi bratele spre primavara lor. Iubesti. Si femeia de mult cunoscuta iti pare noua, din clipa in care ai intalnit-o. Te miri ca n-ai vazut de atunci ceea ce abia acum descoperi intr-o evidenta edenica. E o mirare intensa ca geniul, oricat ar fi de plat ceea ce ii urmeaza. Secunda acestei mirari hraneste cu luciferi pe poeti si cu cea mai virulenta toxina pe oamenii obisnuiti.” - Ionel Teodoreanu ''La Medeleni'' sau copilarie cu parfum de primi fiori ai iubirii... day dreaming
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  shadow Mier 15 Aug - 20:46

Queensland a scris:... Secunda acestei mirari hraneste cu luciferi pe poeti si cu cea mai virulenta toxina pe oamenii obisnuiti.” -

De ce i-o fi spus ''virulenta toxina'' ? ...suna a mare dezamagire ... nu-mi dau seama exact din ce context este rupt fragmentul thinking .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Lun 19 Noi - 20:40

shadow a scris:Invat sa las sa plece - Lelia Mossora

''...Învăţ să las să plece pe cei care nu mai vor să mai rămână, învăţ că iubirea adevărată se întoarce de una singură, umilită, şchioapă, diformă şi rănită, dar fericită că a revenit acasă. Jur că aş primi-o dacă ar simţi că aici este acasă, casa lui cald şi bine........''
Abia acum am descoperit fragmentul postat de shadow. Mi-a placut mult Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  shadow Lun 19 Noi - 20:46

... si eram apoape sigur ca tie n-are sa-ti placa Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  pitulicea Lun 19 Noi - 20:51

Poate ca altadata nu mi-ar fi placut Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  magda17m Joi 11 Apr - 14:05

Pe mine ma amuza teribil si imi place in acelasi timp aceasta parte din "Cel mai iubit dintre pamanteni" , parca-i aud vocea ironica:

Cristos credea ca cifra asta (saptezeci de ori cate sapte) masoara puterea radarii umane. Eu am depasit aceasta cifra si nu numai eu, nu sunt singurul tampit care a facut-o din dragoste pentru o muiere. Daca ar fi trait cu una, Rastignitul ar fi exceptat femeile din cifra lui si ar fi facut semnul opt culcat...infinitul. Infinite sunt greselile pe care un indragostit le iarta iubitei lui, dracul le numara, cate o mie pe zi, in miscarea privirii, in intorsul capului, in miscarea degetelor, in melancolia glasului..
magda17m
magda17m
3
3


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Pingu Joi 11 Apr - 14:46

Very Happy ... cu alte cuvinte mai zic si io asta Razz
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Fragmente literare care ne-au plăcut - Pagina 12 Empty Re: Fragmente literare care ne-au plăcut

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 16 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum