GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 6 din 14 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  oli Joi 8 Sept - 15:36

Hai la mine ca iti dau! Laughing Laughing Laughing
oli
oli
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Joi 8 Sept - 15:39

Laughing E mai aproape piata .
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Drob de vinete

Mesaj  pitulicea Dum 23 Oct - 15:20

Zilele trecute am mai incercat o reteta luata de pe net: "Drob de vinete".
Am facut si poze, ca-mi place grozav sa pozez Laughing Photo

Drob de vinete


Ingrediente:
3 vinete mai mici
2 cepe taiate marunt
2 ardei grasi taiati cuburi
3 oua
2 linguri ulei
4 linguri pesmet
2 linguri faina
un varf de cutit praf de copt
marar, patrunjel , sare,piper

Preparare:

Curatam vinetele, le taiem cubulete si le punem la fiert in apa cu sare, pentru 20 min. Le scurgem apoi bine, intr-o strecuratoare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Intr-o tigaie, calim ceapa si ardeiul 3-4min. Dam deoparte, si lasam sa se raceasca putin.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Batem spuma ouale cu putina sare. Oprim putin din ele pentru uns drobul pe deasupra.

Intr-un vas punem vinetele (scurse bine), ceapa si ardeii caliti, verdeata taiata marunt, pesmetul, faina amestecata cu praful de copt, ouale, sare piper. Omogenizam bine.

Intr-o forma de cozonac (sau alt vas care merge la cuptor), punem hartie de copt si turnam compozitia de drob.
Ungem cu oul oprit, si dam la cuptor 45min. la foc potrivit.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se lasa sa se raceasca bine, si apoi se portioneaza dupa dorinta.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe langa reteta "originala", am mai pus si putin ardei iute. Cred ca am scapat ceva mai mult decat era necesar, pentru ca a iesit putin cam picanta. Evil Numai buna pentru cei carora le place sa le ia gura foc! Mad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Dum 23 Oct - 15:43

Suna apetisant, daca v-a placut merita incercata.
E un fel de zacusca. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 23 Oct - 15:50

Totusi....undeva cred ca s-a gresit la reteta asta. Sau cei care au pus-o pe forum, sau eu cand am gatit-o Very Happy
Batem spuma ouale cu putina sare. Oprim putin din ele pentru uns drobul pe deasupra.
Ouale batute spuma, dupa putina mea stiinta sunt atunci cand separi albusurile si le bati spuma. Asa fac la budinci, care trebuie sa creasca.
Pentru ca n-au specificat asta si pentru ca din acelasi ou trebuia pastrat pentru uns "tarta", am dedus ca se bat ca la omleta (albusul si galbenusul impreuna) si asa am facut.
Cred ca asta e motivul pentru care nu mi-a crescut. scratch Daca nu ar fi trebuit sa creasca, ce rost avea praful de copt in compozitie? Very Happy
Poate ma lamureste vreo bucatareasa mai priceputa....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 23 Oct - 15:51

seaman65 a scris:E un fel de zacusca. Laughing
E ca un fel de tarta ... ca are faina si pesmet...si praf de copt Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Dum 23 Oct - 16:20

Pai eu unul n-as fi pus praf de copt, iar ouale cred ca trebuiau batute asa cum ai facut, ca pentru omleta, pentru ca rolul lor este sa lege compozitia, de crescut n-avea cum sa creasca la cate sunt acolo.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Dum 23 Oct - 16:39

NU? Rolling Eyes Pai nici n-a crescut Laughing
Da' atunci care era rolul prafului de copt? confused Putea coace si fara....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  TISENIE Vin 6 Ian - 1:09

In primul rand este o reteta ,ori putin experimentata.ori copiata gresit! Pt a fi drob trebuia niste ustoroi si la cantitatea aia trebuiau pe putin 6 oua!Apoi trebuia procurat un bazarau si impachetat totul in el,sau tapetata toata forma cu felii de slanina groase cat un chibrit si tot asa deasupra.Praf de copt sau bicarbonat de sodiu era nesesar ca sa mentina compozitia aerata pana se legau ouale si sa nu fie totul ca placa de PAL!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Vin 6 Ian - 8:38

Ce bucatar experimentat esti Wink De unde stii tu toate astea?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  TISENIE Vin 6 Ian - 16:18

Parintii mei au fost dresori.Mama ma lua cu ea in turnee si aveam in jurul meu o gramada se boni si bone care stiau fiecare cate ceva.Asa ca de la 2 ani am tot invatat cate ceva de la multi si multe pt ca trebuia sa stau cuminte in rulota!.Daca ma intrebi cand si unde si cam de la cine e greu sa spun.Pur si simplu constat cu uimire ca stiu multe chestii!Oricum cand am crescut in turnee particulare prin Rasia am avut rulota proprie si imi faceam mancare singur!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Mandarax Joi 26 Ian - 18:56

Mancare de praz (una din ele)


Ingrediente:
1 kg praz
2 cepe potrivite
400 gr pulpa vitel (eu pun piept de pui)
3 linguri pasta de rosii
sare, piper, delikat (sau orice baza tip vegeta)

Preparare:

Se spala prazul si se taie in bucati de 1 cm – 1,5 cm grosime. Acestea se oparesc in apa fiarta cu sare timp de 2 minute. Intre timp se toaca ceapa solzisori si se caleste impreuna cu delikatul si carnea portionata pana ce ceapa devine sticloasa. Punem un pahar cu apa si se lasa sa fiarba carnea inabusit la foc potrivit. Se adauga si pasta de rosii. Se lasa sa fiarba impreuna 10 minute. Adaugam prazul si mai punem apa cat sa il acopere cca 2 degete. Lasam totul sa fiarba la foc mic pana scade cele 2 degete de apa. La sfarsit adaugam sare si piper dupa gust.

Acum o incerc si eu pentru prima data.
Mandarax
Mandarax
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Joi 26 Ian - 19:23

Nu-i greu de facut. Sa-mi spui cum iese. Daca-i buna, o incerc si eu. Smile
Si cum se mananca? Doar asa.....goala? Sau pot sa fac niste paste panga ea? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Mandarax Joi 26 Ian - 19:57

Miroase fain. Mie mi se pare buna. Am pus o portie in farfurie si astept sa se raceasca un pic. Iese ca o tocana. Poate ca ar fi buna si langa paste, reteta nu specifica si inca nu am experienta de a improviza.
Mandarax
Mandarax
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Nana_Duval Joi 26 Ian - 20:22

Eu stiu ca se pun si masline oparite.
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 6 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 14 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum