GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 5 din 14 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Lun 23 Mai - 22:59

pitulicea a scris:Pana stau sa cumpar toate alea..... mai bine fac o iahnie de fasole cu ciolan afumat Very Happy

La mine sunt mai tot timpul prin frigider, insa nu-i nevoie sa le pui pe toate. Poti sa faci doar broccoli fiert la abur (tigaia minune cu gaura-n mijloc), poti sa faci doar dovlecei la microunde, poti sa faci doar ciuperci la tigaia minune, daca vrei sa iasa simplu si repede.
Pana fierbi fasolea si in trei ape si lasata de cu seara la muiat, mai bine fac linte ca fierb toate la gramada in 10 min (lintea plus restul legumelor pentru supa).
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mar 24 Mai - 8:52

Ce mare bucatar esti Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Mar 24 Mai - 12:49

Imi si place sa fac mancare buna, in felul asta o ajut si pe sefa, nu stau nici parazit acasa cat sunt in concediu si in plus ma bucur ca mananca bine baietii, care-s la fel de grasi in talie ca si fata care-i mai mica bine.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mar 24 Mai - 15:42

Tocanita de legume de primavara

Ingrediente

1 lingura ulei de masline
4 salote
1 catel de usturoi, zdrobit
100 ml vin alb sec
900 ml zeama de legume calda
400 g cartofi noi
500 g mix de legume (chimen dulce, morcovi, praz, mazare)
1 lingura mustar boabe, la borcan
1 lingurita mustar Dijon
o mana de arpagic, tarhon si patrunjel, tocate

Mod de preparare

1. Incalziti uleiul intr-o oala si caliti salotele pentru 5 minute. Adaugati usturoiul si caliti inca 5 minute. Turnati vinul si lasati sa fiarba pana se evapora la jumatate.

2. Turnati zeama de legume. Adaugati cartofii apoi, dupa 5 minute, puneti legumele, mai putin mazarea.

3. Dupa inca 5 minute, adaugati si mazarea, fierbeti pentru inca vreo 5 minute, apoi puneti mustarul si ierburile tocate. Asezonati dupa gust.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mar 24 Mai - 15:46

Am gasit-o acum pe net .... si am pus-o aici, pentru ca m-a amuzat.
Am nevoie de 4 salote Neutral

Salote.... N-am auzit in viata mea de asa ceva! Offf... cat de inculta sunt Very Happy
Daca le-as fi vazut, as fi jurat ca-i vorba de ceapa Very Happy


Salota (numita si esalot, hasma sau ceapa mica) este o planta cu frunze cilindrice, cavitare, care formeaza o tufa cu inaltimea de 20-30 cm. Semintele sunt mici si negre. Bulbii de sub pamant cuprind catei asemanatori cu usturoiul.
Gustul iute este asemanator cu al cepei, dar aduce si cu usturoiul. Este specifica bucatariei franceze (echallote).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Mar 24 Mai - 16:45

Asta-i o mancare cu ceapa si cu ceapa (salota si arpagic).
Intrebare: 900 ml zeama de legume din cele 500 g de legume, sau alte legume?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mar 24 Mai - 19:13

Sper ca nu ma intrebi pe mine Laughing Nu eu sunt bucatareasa...
Eu am doar tentative de a gati...din care 80% nereusite. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Mar 24 Mai - 20:45

Pai tu ce mananci?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mar 24 Mai - 20:46

Tentative Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Mar 24 Mai - 21:47

Nasol momentu'. Si totusi e bine, ca nu te-ngrasi. Dar ce te faci de vitamine?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Salata de cuscus, dovleac si branza feta

Mesaj  pitulicea Vin 1 Iul - 9:19

Salata de cuscus, dovleac si branza feta

Ingrediente
Cuscus:
450 ml apa
5 g sare
15 ml ulei de masline
500 g cuscus
15 g unt
Dovleac si branza feta:
600 g dovleac, taiat
1 ceapa mare, taiata
sare si piper negru proaspat macinat
15 g rozmarin proaspat, taiat
60 ml ulei de masline
100 g branza feta, cubulete
rucola

Mod de preparare

Preincalziti cuptorul la 200 de grade si ungeti cu unt o tava maricica.
Cuscus: Aduceti apa, sarea si uleiul la fierbere intr-o oala mai mare si adaugati cuscusul. Acoperiti si fierbeti la foc mic pana este aproape gata. Adaugati untul si amestecati cu o furculita, ca sa se umfle intreaga compozitie. Inchideti focul si lasati oala acoperita.
Dovleacul si branza feta: Intre timp, puneti dovleacul si ceapa in tava pregatita la inceput. Asezonati cu sare, piper, rozmarin si ulei si dati la cuptor pentru 20 de minute sau pana cand se rumeneste dovleacul.
Adaugati dovleacul, ceapa si branza feta peste cuscus, amestecati si potriviti de sare si piper. Mai adaugati ulei de masline, daca este nevoie. Serviti cu rucola.


Hmmm.... Mi-a facut pofta Very Happy Trebuie s-o incerc intr-o zi Very Happy chow time
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Melodia Sam 9 Iul - 9:08

DOVLECEI UMPLUTI


se taie dovleceii cam la 7-8 cm(daca nu sunt prea grosi),se scobesc in interior,se dau cu sare si se lasa 1/2 de ora la scurs
separat se prepara carne ca pentru sarmale,se umplu dovleceii cu carne si se capacesc cu rondele de rosii
se caleste un pic de ceapa,se adauga suc de rosii,condimente..si se fierbe sosul 15 min
se adauga fierbinte peste dovleceii umpluti cat sa-i acopere cam de 2 degete
se dau la cuptor cca 30 de minute,apoi se adauga marar si patrunjel tocate fin
se servesc cu smantana sau iaurt ...dupa gust.
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Dovlecei

Mesaj  Melodia Sam 9 Iul - 9:11


CHFTELUTZE DIN DOVLECEI
dovlecei dati pe razatoarea mica(1kg sa zicem)
branza rasa 300 gr
2 oua
patrunjel,marar,piper ,usturoi,ceapa, sare
faina
ulei pt prajit
dovleceii rasi se presara cu sare si se lasa cca 1/2 ora
apoi se storc si se amesteca cu cele enumerate mai sus
se formeaza chiftelute , se dau prin faina si se prajesc in baie de ulei incins.
sunt foarte bune ca garnitura dar si mancate ca atare in caz de foame agresiva
Melodia
Melodia
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 9 Iul - 9:16

Chiftelute am mai facut.
Dovleceii umpluti suna tare bine, dar n-am carne tocata Neutral
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Joi 8 Sept - 15:24

Musaca de dovleac cu branza

Ingrediente
500g cartofi, curatati si taiati rondele subtiri
sare si piper negru proaspat macinat
2 cepe rosii, curatate si taiate rondele subtiri
60g unt
500g dovleac, curatat, fara seminte si taiat rondele subtiri
2 catei de usturoi, curatati si striviti
150g felii de branza
200ml zeama de legume, fierbinte
2 linguri patrunjel proaspat, tocat
tava pentru copt, unsa

Mod de preparare
1. Setati cuptorul la 180 grade C. Aranjati un strat de cartofi in tava, asezonati si puneti o parte din ceapa peste, apoi cateva bucatele de unt.
2. Acoperiti cu un strat de dovleac, asezonati, presarati putin usturoi si repetati apoi cu stratul de cartofi.
3. Puneti deasupra un strat de dovleac, intercaland branza, apoi ceapa si unt.
4. Turnati zeama de legume. Acoperiti si coaceti timp de 1 ora, descoperiti si mai coaceti inca 30 de minute.
5. Presarati patrunjel inainte de servire.



Trebuie s-o incerc si eu Smile
N-am ceapa rosie Neutral
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 5 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 14 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum