GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Supe si ciorbe

+9
shadow
Obi-Wan Kenobi
Amrita
seaman65
oli
daffy_
snow
pitulicea
habibi77
13 participanți

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Ciorba de scaricica cu bors

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:52

Rezumarea primului mesaj :

Ingrediente: o bucata scaricica afumata, bine impanata; legume ( 2 buc ceapa, 2 buc morcovi, 3 cartofi, 1 telina); 1L bors, 1 leg leustean, 1-2 oua, bulion.

Se taie scaricica in bucati potrivite, se spala bine in apa calduta si se pune la fiert. Nu puneti apa decat sa acopere bucatile vreo 5-10 cm. Intre timp taiati morcovii cubulete mici , luati spuma formata de bucati , adaugati morcovii si putina sare ( dar nu exagerati, o potriviti de sare la final ) deoarece legumele fierb mai repede in apa sarata. Taiati apoi ceapa si adaugati , apoi taiati cartofii cubulete potrivite si adaugati, apoi se taie telina. Borsul se pune la fiert separat ( nu se adauga rece peste legume deoarece le intareste) se pune in ciorba si se completeaza cu apa fiarta. Potriviti de sare, adaugati si o lingura de ulei, 1-2 linguri bulion, si cand au fiert toate legumele se bate oul, se pune in ciorba si se mai lasa sa dea in clocot de cateva ori . Se opreste focul si se adauga leusteanul.

Se poate adauga in farfurie o lingura de smantana ....Pofta buna !
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Vin 6 Apr - 13:20

De ciorba mea zici? Suspect Pun pariu ca e mai buna ca a voastra Razz Se face cu zer, dar eu cum n-am zer, pun lapte.
Cand vii la Cluj, iti fac. Sa vad daca mai comentezi ceva, in afara de faptul ca-i o delicatete Razz

Hei, eu am zis doar despre "deosebiri"... nu inseamna ca nu pun smantana si ou.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Vin 6 Apr - 13:25

Zerul este excelent, baut asa. Ca si borsul facut cu apa de fantana, scoasa de la 60 m adancime. Vedem ciorba cum este, o sa incerc si eu.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Vin 6 Apr - 13:33

Deci....la noi se face in felul urmator:

Salata se caleste in putin ulei. Prin calire, iese toata amareala din ea. Se lasa la scurs. Intre timp se pune la fiert zerul.
Intr-o tigaie se prajeste putin slanina, apoi se caleste ceapa si se face un rantas cu o lingura de faina. Se pune peste zer si se adauga si salata. Se lasa sa fiarba cateva clocote, impreuna cu frunzele de usturoi taiate marunt. Apoi se face separat o omleta din 4-5 oua (eu asa fac). Omleta se pune in supa respectiva. Dupa ce a mai dat un clocot si cu omleta, e gata Smile Cine vrea mai pune si smantana, cine nu, nu.
E mai buna decat orice alta ciorba cu zarzavat.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Vin 6 Apr - 13:46

E d-aia cu zdrente. Salata nu-i amara. Pai daca aia-i amara, cum sunt andivele?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Vin 6 Apr - 13:58

E putin amaruie. Dupa ce scurgi zeama pe care o lasa, e mai dulce.
Zdrente ar fi daca ai da drumul la ou fara sa-l faci omleta in prealabil.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Vin 6 Apr - 16:09

Pai omleta tu o prajesti inainte?
E si asta o chestie.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  Amrita Vin 6 Apr - 17:31

Nu e prea sanatos sa mananci prajeli.... clown
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Vin 6 Apr - 18:21

Pai nu-i nevoie s-o prajesti, poti sa folosesti tigaia minune, cu gaura-n... Faci omleta a ulei. Dar tinand cont ca pui grasime de porc, n-are rost sa ne batem capul cu oleaca de ulei prajit la omleta.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Vin 6 Apr - 18:42

Da, seaman, prajesc omleta, nu bat doar ouale Smile Omleta se taie bucatele si se pune in ciorba. Dupa ce fierbe acolo si o gasesti prin zeama, e tare buna Smile

Amrita, eu vreau sa mananc mancare buna, nu sanatoasa Laughing Mananc slanina, mananc untura de porc, mananc prajeli si fripturi, mananc smantana, mananc unt... mananc tot ce e de mancat Smile Si-s foarte sanatoasa. Putin cam grasuta, dar sanatoasa Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  shadow Vin 6 Apr - 19:13

''...Mananc slanina, mananc untura de porc, mananc prajeli si fripturi, mananc smantana, mananc unt... mananc tot ce e de mancat.''

Laughing Asa cugetam si eu pana acum vreo doi ani pana am vazut ca se tot pune dar jos nu mai dau Very Happy ...diferitele cure au dat rezultate pe moment dar cand ''scapam'' uitam si reveneam repejor la kg in plus ...in consecintza am scos din alimentatie carnea de porc , prajelile , diferitele grasimi ( unt , margarina ) in abundentza...n-am dat cine stie ce jos , dar cel putin n-am luat mai mult in greutate ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  pitulicea Vin 6 Apr - 19:15

Suntem offtopic Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Vin 6 Apr - 19:30

Da, da' suntem grasi. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  shadow Vin 6 Apr - 19:35

Seaman ,ciorba de salata e de vina Laughing ...au aparut urzicile ...cat pishate , cat nepishate , sunt mai bune decat salata stropita cu cine stie ce solutie Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  seaman65 Vin 6 Apr - 19:43

Am facut deja o data urzici, dar alea n-au succes acasa, doar eu cu sefa mancam. Batalia mare e pe spanac, ciorba de loboda (ca sa fim in topic) acrita cu iaurt (eu zic iaurt, dar de fapt folosim sana sau kefir, niciodata iaurt). Asta de loboda este foarte gustoasa (ca si cea de fasole) dupa vreo doua-trei zile in frigider.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  shadow Vin 6 Apr - 19:47

Cu cartofi noi si multa loboda imi place si mie , mananc numai ciorba cand fac ...dreasa insa cu smantana sau jintuit - un derivat obtinut la stana din prepararea cashului , seamana la consistentza cu smantana dar are gust specific..
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Supe si ciorbe - Pagina 8 Empty Re: Supe si ciorbe

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum