GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MUZICA SI TIMPUL

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 5 Aug - 21:40

Ma gandeam sa fac un topic, un gen de my music, dar ar fi insemnat sa postez doar eu si nu ar fi avut farmec. Ar fi aceeasi muzica ce s-a postat peste tot prin muzica.
Asa ca m-am gandit sa fie liber la discutii pentru toata lumea, sa va aduceti aminte, cand si in ce conditii ati auzit prima data, o melodie, un interpret, ce amintiri va leaga de o melodie.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 5 Aug - 21:43


hai sa incep eu.
tin minte ca prin ceatza,ar fi peste 40 de ani de atunci ,pfffff o gramada de timp.tin minte un magnetofon ,micutz tesla cu lampi si pe mama dansand cu mine in brate.nu mai stiu sigur daca e o amintire de-a mea sau ce tin minte din spusele maica-mii ,ca tipam din toti plamanii obladi ...obladaaaaaaaaa Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 5 Aug - 21:57

urmatoarea amintire ar fi de pe la gradinita.asta o tin bine minte.aveam o educatoare care semana cu avatarul lui tege.era serbarea de sfarsit de an .ultimul an de gradinita.si cum toata odrasla trebuia sa zica ceva ,sa-l vada a lui ce copil talentat este, pe mine m-a pus sa cant: la marginea padurii a lui mihai constantinescu.eram un copilas zburdalnic rau si neastamparat ,nu mai putea lua nimeni bataie de raul meu prin clasa dar ca prin minune daca ma puneai sa recit sau sa cant ceva in fata unui oarece public ,ma cuminteam subit.mai mult muteam.
si asa pot sa va spun ca am tacut foarte frumos urmatoarea melodie.si cat o urasc pentru cat omor mi-am luat din cauza ei Laughing Laughing


Ultima editare efectuata de catre Obi-Wan Kenobi in Dum 26 Aug - 23:34, editata de 1 ori
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  pitulicea Dum 5 Aug - 22:00



Snap... cu al lor "The Power". Mi-a placut tare mult melodia asta si inca-mi mai place. Era in voga exact cand terminasem eu liceul si cand am mers pentru prima data singura la mare (fara mamica si taticu' Very Happy).
Singura la mare, tanara, nelinistita... cred ca va dati seama ca n-am scapat fara o flama la inimioara mea inocenta Very Happy
Era un baiat asa frumos day dreaming Intr-o seara, m-a luat de mana, m-a dus in discoteca hotelului, (tatalui lui era DJ acolo) si am dansat. La un moment dat, s-a oprit muzica si-am auzit: "Aceasta melodie va canta special pentru Nicoleta,....dedicatie de la iubitul ei, Laurentiu".
Uuuuuu..... melodia mea preferata....de la baiatul meu preferat... si numai pentru mine Embarassed love Era prima data cand mi se facea o dedicatie "in public".
Au trecut de atunci ani, dar de fiecare data cand o aud, imi amintesc de baiatul acela...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Lun 6 Aug - 2:20

Eu vara nu dorm......
N-o sa va povestesc de conect-r acum.Pe sub geamul meu s-a apucat o gasca de caini sa faca dragoste si m-au trezit.Si unde as putea sa vin sa mai scriu ceva pana ma ia somnul.
Boon...era prin 1977 banchetul de sfarsit de clasa a patra.prima data cand vedeam un casetofon.tin minte si acum era un casetofon SANYO ,cu doua difuzoare si cu niste beculete care sclipeau ca o orga de lumini.sotul invatatoarei ne punea muzica iar noi baietii stateam in jurul casetofonului si ne uitam la el ca la un ozn.la un moment dat simt cum sunt prins de mana iar o fetita mica negricioasa si cu ochelari imi zice: te rog frumos vreau sa dansez cu tine ...numai te rog sa nu ma mai tragi de codite. Sad dupa cum vi-am spus eram un copilas obraznic ,obraznic rau de tot,dar de data aceea parca s-a dus toata rautatea aia copilareasca si am dansat cu ea.am ramas prieteni amandoi pana la sfarsitul clasei a unsprezecea cand s-a mutat din oras.melodia era a formatiei ABBA.
thank you for the music, dana


Ultima editare efectuata de catre Obi-Wan Kenobi in Vin 24 Aug - 21:58, editata de 1 ori
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  pitulicea Lun 6 Aug - 8:31

Ce frumos, ce romantic....si cat de copilaresc day dreaming
Mi-au placut toate amintirile tale si-mi place cum le povestesti. Era timpul sa-ti mai dezlegi limba, ca prea ai stat tacut Razz

Imi place topicul asta Aplauze
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Krissunu Lun 6 Aug - 19:00

....vara lui 1990 ,...preferate erau melodiile dansante . Acelea in care,... parca iti "inodai" picioarele,...si executai tot felul de giumbuslucuri.
....Intr-o dimineata de sambata plecai in talcioc la oras. (...talcioc=..targ de haine expuse pe tarabe,...garduri,...masini,..etc...) ... Cu scopul de a-mi cumpara cate ceva de imbracat . Marfa era ,..asa ca nu mi-a luat mult timp sa-mi aleg . Pe langa toate cele cumparate ,...mi-am luat si o pereche de espadrile marca "LACOSTE" de culoare verde fosforescent (... mi-au placut ,..se asortau perfect ...)
....Seara ...!!!! chef mare la un vecin ,....distractie ,...veselie !!!... Jocuri,...dansuri ,...!!! Si am tinut-o asa pana la ziua ,...dar espadrilele mele nu au rezistat si li s-au rupt talpile (...off !!!....marfa turceasca de unica folosinta Smile ...) ...Sa ascultam acum si melodia cu pricina Very Happy

Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  pitulicea Lun 6 Aug - 19:10

Laughing Laughing Mi-ai amintit de targurile alea de dupa revolutie, cu marfa multa si proasta. Gaseai acolo orice.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Aug - 22:03

anul 1985 toamna.exact cand se numara bobocii. prima zi de armata,nestiutor ,boboc amarat nimerit in viata cazona,dupa o vara de vis.
prima zi patru gafe.i-am zis la un colonel ,nene.m-au prins fumand in baie,cu mancare in valiza,si cu sapun si prosop sub perna.in 5 minute eram tuns complet.ajuns in pat cu 5 minute inainte de stigere,cu capul sub perna si bocind de ma rupeam in doua aud in difuzoarele dormitorului ,melodia de mai jos.

Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  pitulicea Vin 24 Aug - 22:12

Aveati difuzoare? Aveati si DJ? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Aug - 22:14

aveam.ala care punea muzica era nepotul la nush ce contraamiral de la marina graniceri Very Happy
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  pitulicea Dum 26 Aug - 23:50

Una din melodiile pe care as dansa oricand cu placere. Smile



Melodia asta imi aminteste de mare Smile  Una din noptile nebune de la malul marii.
Eram tanara, eram plina de viata si de energie… Dupa o lunga zi de plaja si baie, conform ritualului zilnic, am poposit in discoteca.
Dans, atmosfera, antren, Martini… si dintr-o data l-am vazut pe el, iar el pe mine  love  In jocul de lumini si umbre, parea asa de frumos, ca nu-mi mai puteam desprinde privirile de la el. Probabil, la fel de frumoasa paream si eu, ca nici el nu si le mai desprindea de mine  Laughing
Si-a venit urmatoarea melodie: Madonna - La Isla Bonita.
M-a invitat la dans.  Am dansat. Si-am dansat... dansa atat de bine... iar eu dansam la fel de bine in bratele lui. Ma pierdusem in ochii lui, nici nu mai vedeam ce se intampla in jur. Cand mi-am amintit de prietenii mei si am aruncat o privire fugara spre ei... surpriza  Surprised  Nu mai era nimeni pe ringul de dans. Toata lumea din discoteca se retrasese pe margine facand un cerc in jurul nostru si ne privea. Doar noi doi, in mijlocul ringului, dansam si toti ochii atintiti asupra noastra  Laughing   Cand s-a terminat melodia, ne-au aplaudat.  A fost asa fumos.  day dreaming
Pana a doua zi dimineata, cand l-am vazut la lumina zilei...si era atat de urat  rolling on the floor  rolling on the floor


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 2 Mar - 10:30, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  atat de simplu Mar 28 Ian - 21:29

N-am vazut pana acum topicul.Interesant.Iar mi-am rascolit niste amintiri.  Neutral 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  pitulicea Mar 28 Ian - 21:34

Povesteste-ni-le si noua Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Vizitator Mar 28 Ian - 21:45



am si amintiri legate de melodia asta, amintiri frumoase si dragi mie, ca de aceea mi-a venit Engelbert in cap cu ''lonely table just for one'',  doar ca nu am citi cu atentie ce trebuie scris aici, scuze.
Melodia asta s-a transformat in ''Lonely table just for two'', cu mult timp in urma, pe cand eram foarte indragostita de un tanar la fel de indragostit ca si mine. Mergeam intr-un barulet unde puteai comanda ness, pepsi cu gheata, culmea rafinamentului pe atunci si cine era mai curajos primea chiar rom Havana Club, pe langa acel pepsi, sau invers  Laughing 
Dupa ce plecam din barul care la 10 (22)  inchidea, ne plimbam inca vreo 2 ore care pareau cateva minute, si ne desparteam cu greu in fata blocului in care locuiam, dupa ce ne pupam cu foc, si cu grija sa nu apara tata, desi eram majora.  Laughing Dupa o vara de dragoste platonica, a cunoscut-o pe prietena mea de pe atunci care avea un usor handicap la unul dintre picioare, si a tot compatimit-o pana s-a culcat cu ea. Eu am ramas cu inima plangand, ei s-au despartit imediat dupa aceea, si s-a ales praful de tot...n-a fost sa fie  Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

MUZICA SI TIMPUL Empty Re: MUZICA SI TIMPUL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum