GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Retete si ....secrete

+40
eledas
aproape aievea
itina
Queensland
Helenne
AlexIulia
Broscotina
RALUCA
Violoncella
simy
curcubitza
coco114
Pingu
Ostional
simplicity
Sturmritter
elis27
Mandarax
Amrita
Melodia
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nicole
Nana_Duval
seaman65
zexe
Tizona
daffy_
atat de simplu
lynn
mrs nobody
oli
aspidistra76
dragos
Neeo_2005
Radu
redsun
snow
pitulicea
habibi77
44 participanți

Pagina 31 din 42 Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 36 ... 42  Urmatorul

In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Retete si ....secrete

Mesaj  habibi77 Mar 16 Feb - 10:32

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vad ca nu se inghesuie lumea sa posteze retete, ma gandesc ca poate sunteti timizi .....asa ca am sa incep eu.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Mar 16 Feb - 11:43, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  atat de simplu Sam 20 Apr - 23:31

Ai dreptate,Radu!Eu, spre exemplu, nu acresc nimic.Nu-mi place.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  shadow Sam 20 Apr - 23:33

Ca e supa , ca e ciorba eu tot ii puneam putina smantana Laughing ... acum nu mai pun , ca n-am facut decat de fasole in ultima vreme Very Happy .
Radu a explicat bine... Smile
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  aproape aievea Sam 20 Apr - 23:35

stiati ca daca atunci cand fierbe fasolea ii adaugati un cartof scad efectele care duc la balonare?Smile

aproape aievea
2
2


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  atat de simplu Sam 20 Apr - 23:42

Am citit asta de curand.E un sfat bun. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Dum 21 Apr - 9:49

Asa stiu si eu, ca-n explicatia data de Radu. Supa e cea in care fierbi carnea si legumele si apoi le strecori. Da' ma incurca ciorba de burta, careia i se spune ciorba, desi se face ca supa (de gaina - de exemplu) Smile

O sa incerc si eu sugestia cu cartoful Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  habibi77 Dum 21 Apr - 12:32

Cand era fi-miu mic si am trecut la alimentele solide, m-a invatat doctora cum sa-i prepar fasolea sa nu se baloneze. Se pune fasolea la umflat cu o seara inainte. Apoi se pune la fiert si cand coaja se curata usor de pe bob, se strecoara, se freaca in palme, apoi se verifica bob cu bob pentru a elimina toate cojile. In continuare se prepara cum doriti. Cojile sunt cele care baloneaza.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Dum 21 Apr - 13:35

In legatura cu supa sau ciorba, am specificat ca in zona mea se foloseste bors, zeama de varza sau zeama de lamaie, sau otet la ciorba de peste si cea de burta.
Eu, fasolea o pun cu cateva ore la muiat in apa rece, apoi o dau in clocot, arunc apa, si tot asa de 3 ori .
Urzicile eu le curat sa ramana decat frunzele, le spal in foarte multe ape, punand apoi apa peste ele, le agit un pic, ele se ridica la suprafata si repet operatiunea de cateva ori, le pun la fiert sa clocoteasca 10 - 15 minute, le scurg bine pastrand si apa in care au fiert si le toc cu stick-blenderul, pana devin o pasta. Calesc o ceapa in putin ulei, adaug urzicile si o cana din zeama in care au fiert si le las sa fiarba inca 10 minute, adaug 2-3 catei de usturoi tocati marunt, sare si piper dupa gust. Mai stiu reteta cu faina(se caleste o lingura de faina in ulei si apoi se adauga urzicile) sau cu smantana care se adauga la sfarsit cu usturoiul, sarea si piperul) dar eu o prepar fara.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  aproape aievea Dum 21 Apr - 14:09

dragilor..incep prin a-mi cere scuze pentru reteta stufoasa pe care o sa o prezint la indemnul pitulicei.am facut ciorba de urzici.e reteta proprie...ca...nu stiu cum sa va explic(nu prea inteleg nici eu)fiecare mancare de-a mea are o reteta proprie..intotdeauna schimb cate ceva.Am procedat in felul urmator:-) (rogu-va aveti rabdare ca e papa bun):am pus apa la fiert cu sare mare(vegeta nu mai folosesc de ceva timp ca te face sa papi mult si sa nu mai simti gustul alimentului)am plecat in sufragerie unde am mai depanat niste povesti...mi-am amintit un pic cam tarziu de apa pusa la fiert..asa ca.am completat....si-am purces la treaba.am tocat o ceapa,un morcovel apoi...in ibricul de cafea am oparit separat vreo patru pumni buni de urzici(urzicata la maxim,bineinteles,ca mi-am pierdut manusa in padure).In timp ce fierbeau legumele(haplea fiind)am pus in trei pahare zeama si-am baut-o cu ceilalti doi prezenti in casuta mea:)no..daca voi nu sunteti haplea puteti pune zeama in ciorbica.Am tocat si un cartofier bucati extrem de marunte pentru ca am vrut sa fie o supa crema..spre final.Am tocat urzicile si le-am pus sa fierba in continuare.Am mai pus sare de vreo cinsi ori..pana am terminat tot ce era in recipient.Apoi..am umplut recipientul cu sare(am varsat jumate ca era gaura prin care trebuia umplut destul de mica si eu is o persoana repezita(vorba mamei care se cacaie la o mancare destul de mult)apoi,am pus borsul separat la fiert...si dupa ce-a dat catava clocote l-am turnat in oala cu ciorba,prietena mea a tocat patrunjel si leustean(cumparat de la niste babute),l-am adaugat peste...am pus capac si-am stopat focul.no...acut toate pareau bune...numai ca uitasem sa sting focul de la ochiul in care am fiert borsul si-am ars ibricul...Smile)))da nu-i bai!azi....o sa fie monotonia meniului...urmeaza urzici cu usturoi,pilaf de urzici...ceai de urzici si cine mai stie....:)ciorba a iesit fenomenala,,sper...ca n-am gustat-o!!!Smile)))))))))o sa papam...apoi..purcedem la celelalte meniuri..daca o sa aveti rabdare sa cititi celelalte retete...incercati-le musai:)ca nu pierdeti nimic.imi cer scuze pentru eventualele greseli..dar..mi-e frica se citesc ce-am scris...daca citesc..renunt..si nu mai postez.va doresc pofta buna!

aproape aievea
2
2


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  aproape aievea Dum 21 Apr - 14:20

Doamne feri!am uitat sa va spun esentialul!am pus si un pumnisor de orez la fiert in acelasi timp cu legumele!

aproape aievea
2
2


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  habibi77 Dum 21 Apr - 14:31

Laughing Laughing Laughing

Tu sigur nu esti din Ardeal? Suspect
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  itina Lun 22 Apr - 8:19

Doamne, ce-mi place fata asta! Razz Si retetele ei! Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  pitulicea Lun 22 Apr - 9:29

Multumesc, dar la cum ai scris-o, cam greu s-o urmaresc cand gatesc Rolling Eyes
O sa raman la reteta mea Smile Eu fac urzicile exact ca spanacul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  seaman65 Lun 22 Apr - 17:44

Pai cred ca daca la un piure de urzici lasam mai multa zeama, iese o supa crema de urzici.
Beleaua e ca nu mi-o mananca puradeii.
Ia ca tot ma intreba sefa ce sa-mi faca de mancare cand vin acasa (de parca nu tot eu gatesc), o sa vad cum ma lipesc de-o inginerie genetica de-asta, ca n-am mai bagat urzici pe sub nas de tare mult timp.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  eledas Joi 9 Mai - 7:06

Clatite cu carne (reteta proprie)

Ingrediente pt 8 clatite, tigaia 22cm Ø;
3 oua de marime medie,
6 linguri de faina,
putina sare
lapte cat cuprinde dar coca sa nu fie f. subtire (dinpacate nu pot da cantitate pt ca lapte pun "dupa ochi")
Se bat ouale neseparate, se adauga sare (dupa gust) apoi faina toata si se amesteca bine pana nu mai sunt cocolosi, se adauga lapte si ...gata!

Pentru umputura de carne
400 g de piept de curcan (am folosit eu ieri) dar puteti folosi si carne de pui, de vita sau porc (dupa preferinte)
O ceapa mare + o ceapa verde - tocate marunt (ceapa verde nu este obligatirie)
3 catei de usturoi (usturoiul nu este obligatoriu)
1/2 ardei rosu -tocat marunt
1/2 lingurita de piper (1 lingurita pt cine vrea mai condimentat)
2 lingurite de boia dulce
alte condimente dupa preferinta - busuioc, oregano sau cimbru.
1 ou intreg

Pentru sos
400 g de rosii decojite din conserva care se paseaza.
Se pune ceapa cu ardeiul intr-o tigaie bine incinsa si cu f.f. putin ulei, se adauca cativa stropi de apa pt a nu se arde. Se ia de pe foc in mom. in care ceapa si-a schimbat putin culoarea si devine sticloasa. Nu trrebuie sa fie f moale ceapa calita pt ca isi pierde din gust. Se lasa la racit si se amesteca cu carnea, usturoiul si condimente dupa gust si oul. Daca vreti sa dati o tenta mediteraniana se poate folosi putin busuioc si oregano sau cimbru (ci ii place gustul) Cu aceasta compozitie se umple clatitele, se ruleaza si se aseaza untr-un vas yena sau intr-o tavita.
Rosiile din conserva le pasez bine adaug putina sare o lingura de amidon, (se poate folosi si faina dar atentie la cocoloase) o cescuta de apa si condimente dupa gust. Se toarna peste clatite si se da la cuptorul incalzit in prealabil la foc potrivit (caa 180° pt cuptoarele electrice) Timpul de tinut la cuptor nu pot sa il apreciez pt ca eu gatesc cu curent si mai depinde si de cuptor dar caa 35min. Este bine sa le acoperiti cu folie sa nu se arda deasupra.
Cand sunt gata se poate rade parmezan peste.
Atentie la carnea de porc pt ca este mai grasa mariti cantitatea (caa 450 g) si dinstuiti-o putin cu ceapa si ardeiul sa lase din grasime. La fel daca folositi carne amestecata vita-porc.
In functie de toane eu le mai fac si cu sos Bechamel in loc de sos de rosii.
Spor la gatit si pofta mare! dinner food
Ok cam asta este reteta pe care o "aplic" eu, (acum insa sunt la dieta si clatitele le-am facut cu tarate de ovaz in loc de faina dar asta este o alta reteta.)

Pentru prajitul clatitelor, chiar si a celor dulci incercati sa folositi unt in loc de ulei, le da un gust mult mai bun.






eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Vizitator Joi 9 Mai - 8:15

Sar-na eledas, o sa incerc si eu. Pup you flower
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Retete si ....secrete - Pagina 31 Empty Re: Retete si ....secrete

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 31 din 42 Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 36 ... 42  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum