GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 22 din 29 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 25 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 28 Feb - 0:42

Laughing Laughing Laughing Pe mine ma distreaza povestea asta. Sper ca si Mircea sa aiba ceva de invatat din ea. Sa pui la colt e bine, dar sa fii pus la colt nu prea place. Se invata pe propria piele.  Razz Si (pentru a fi in tema) as spune ca eu nu am nevoie de indrumator spiritual. Daca as avea nevoie ar insemna ca nu stiu ce vreau si as pune pe-un altul sa-mi deschida ochii. Eu aleg sa mi-i deschid singura. Nu eu mi-am ales religia ortodoxa. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Sam 28 Feb - 0:51

Mie mi-a ajuns Simply, asta e un topic la care se putea scrie mult si frumos, si cred ca s-a si scris, dar cand ti se indeasa cu forta ceva pe gat, ce faci? vomiti confused
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vax Populi Sam 28 Feb - 0:58

myrk a scris: Semeni destul de mult la stil cu shadow.

Sunt un stilat Smile

Mirculici ...esti un om atat de mic Smile esti chiar imbucurator de mic Smile Acum inteleg de ce esti atat de religios ...ca altceva nu ai Smile Si tu ti-ai gasit sa stai la discutii cu fetele de aici ? Pai sunt 10000000 de clase peste tine omule . Dar...mai ai timp ..esti tanar Smile
Vax Populi
Vax Populi
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Sam 28 Feb - 1:06

Da, am intors un obraz, l-am intors si pe celalalt... dar n-am decat doi obraji! Very Happy Laughing Al treilea s-ar putea sa-l gasesc in alta parte! Very Happy Aella, pana la urma tre' sa ne asumam libertatea! Si asta pana la corectia fizica, adica s-o iei peste bot atunci cand calci prea mult pe bataturi pe cineva! Smile La asta te-ai gandit, domnu' vax? Aa, la modul general vorbesc! Desigur, asta e si riscul meu! Laughing Doro, parca am zis ca ne ignoram. Asa incat te rog sa-ti vezi de treaba ta. Scuza-ma, eu te-am bagat primul in seama, la acest topic. Postarile tale nu debordeaza de afectiune cand, timid sau nu Very Happy , indraznesc cumva sa emit vreo parere care nu e de acord cu tine. Ba sari in sus de-un km si ma jignesti gratuit (vezi alegerile prezidentiale, cand am indraznit sa-l injur pe Ponta). Deci daca afectuoase nu-s, neutre nu-s, inseamna ca-s pline de dragoste (postariel tale). Probabil ca ma iubesti foarte mult. Asa incat scuteste-ma, te rog. Recunosc, si-am recunoscut, si-mi cer scuze pentru asta: sunt ironic si uneori am jignit, constient sau fara sa-mi dau seama. Dar asta nu inseamna c-am sa stau drepti in fata oricarui dobitoc care ma ataca la nesfarsit. Care are placerea sa ma atace. Ai inteles, dobitocule sau viitor dobitoc? Uite, ca vorbesc din Biblie: ca un dobitoc eram inaintea Ta, Doamne! Deci folosesc cuvinte sfinte! Very Happy Simpla, e alegerea ta. Uite inca un citat din Biblie: cei fara sfatuitori cad ca frunzele! Smile Sau: mantuirea sta in mult sfat! Smile Acuma daca accepti ca Biblia e cuvantul lui Dumnezeu, bine, daca nu, nu. Doro, nu vomita aici, vomita in alta parte! Te rog frumos! Very Happy Tema esentiala in crestinim este Invierea si iti propune o solutie, ca antidot impotriva mortii. Ca pana la urma, toti murim, oricat de avansati spiritual ne consideram noi a fi. Si asta implica biserica, cler, mireni etc. Nu poti face abstractie in crestinism de astea. Daca nu le accepti (vorbesc la persoana a doua, dar se subintelege ca vorbesc la general, pentru a nu fi acuzat iar de cretini, pardon, crestini Very Happy ), atunci nu se poate vorbi de crestinism, ci de orice altceva. Am fost clar? Tre' sa pup in fund pe cineva? Vax... tu esti mare! Un mare idiot! Eu nu sunt un stilat! Sunt mai din topor! Dar nu arunc cu barda-n Dumnezeu, ca tine! Pai, boule, daca-l ai pe Dumnezeu, ai totul! Dar tu ai stil! Very Happy
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 28 Feb - 1:13

Mircea, asa cum tu ai ales un drum, asa si eu am ales unul. Nu ziceai ca e libera alegerea? Ce-oi primi in viata de apoi nu se stie... sau o stii tu?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vax Populi Sam 28 Feb - 1:19

Mirc sunt de acord cu tot ce ai zis tu Smile si ca sa iti demonstrez ...uite 78.97.120.32 Smile deja suntem mai aproape unul de celalalt Smile Btw ...mai incet cu site-urile alea pe care le vizitezi ca nu e de bine Smile astia de la UPC au TOS stufos Wink
Vax Populi
Vax Populi
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Sam 28 Feb - 1:27

Inclin sa cred, Myrk ca nu ai inteles despre ce e vorba in topic si ca un bun samaritean ce esti, faci bine oamenilor cu forta, chiar adresandu-le jigniri din belsug ca oricum sunt gratuite. Ateu versus credincios. Adica esti credincios si ne vorbesti despre credinta ta, ceea ce eu inteleg ca ne povestesti despre relatia ta cu Dumnezeu. Daca tu ai ales ca relatia ta cu Dumnezeu sa fie prin intermediul unui preot este alegerea ta libera si personala. Ne povestesti despre asta, nu ne spui ce avem si ce n-avem noi de facut, nu ne poti impune cu forta credinta ta. Incep sa ma indoiesc de credinta ta dar nici macar nu-ti reprosez, este parerea mea personala. Stiu ca Biblia spune ca se bucura mai mult de o oaie ratacita decat de un credincios si ne da nenumarate exemple in acest sens, eu cred ca e o simpla carte menita sa indoctrineze oamenii si sa-i stapaneasca si sunt multe semne de intrebare in ceea ce priveste veridicitatea ei, toti stim sau ar trebui sa stim ca a fost aprobata ca sa zic asa in Consiliul de la Niceea de un sobor de preoti. In zilele noastre nu prea mai sta in picioare. Educatia ne face sa ne punem intrebari, incultura ne trimite la biserica unde se barfeste la greu chiar si pe preotul care sta in fata noastra. Nu e vina noastra ca tu crezi atat de mult dar actionezi invers (nu cred ca preotul tau te indeamna sa jignesti sau sa ne dai curu' la pupat) dar, stai fara grija ca maine mergi la biserica si preotul te pune sa faci cateva matanii si esti iertat. Oare asa sa fie? Ar fi bine sa tii cont si de noi si macar sa ne tratezi cu acelasi respect cu care noi te tratam.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Sam 28 Feb - 1:47

Mai, tu ca crestin trebuia sa stii la ora asta ce implica crestinismul, cel putin in teorie. In primul rand nu implica prostie, de care ma acuza un avocat al diavolului de pe-aici. Ca spune, tot in Biblie: prostilor, pana cand veti iubi prostia? Adica n-o sa poti spune in fata lui Dumnezeu ca n-ai stiut. N-ai stiut ce? Desigur ca n-am cum sa ma pun eu in postura lui Dumnezeu, sa-ti dau un raspuns. Intrebarea ta e voit tendentioasa, Simpla. Ca nu-s prost! Very Happy Ma rog, asa ma considera altii cu stil! Very Happy Eu era sa mor de cateva ori pana acum si am simtit ca Dumnezeu nu m-a lasat sa mor. Cum pot demonstra asta logic? Nu am cum! Desigur, alegerea ta e alegerea ta si eu nu te acuz pentru asta. De ce as face-o? Crestinismul insa iti ofera o sansa. Eu asa am simtit-o: mi s-a oferit o sansa! Iar alegerea este a mea! Sau a ta, desigur! Am vorbit la modul general, chiar daca am facut-o la persoana a doua. Aella, e parerea ta. Dar inseamna ca daca nu crezi, nu esti crestin. Smile Asta e o deductie logica. Smile Cat despre vax, il tratez cu acelasi respect cu care ma trateaza si el. Very Happy Si nu, Aella, daca-mi sustin punctul de vedere nu inseamna ca nu va respect. Poate ati inteles si voi asta. Desigur, numai prostii cred, iar ceilalti sunt cu un milion de clase peste. Poate ar trebui sa ma tratati si voi cu ceva respect. Faptul ca ati sarit pe mine toti pe o tema religioasa ar trebui sa va dea de gandit. Din cele postate de mine pe forum, probabil v-ati dat seama ca nu-s chiar un taranoi cretin. Iar argumentele tale sunt subtiri (am voie sa spun asta?), e nevoie de o imagine de ansamblu a religiilor si a religiei crestine. Ma rog, e dreptul tau sa nu crezi si ti-l respect. Dar tu de ce nu-mi acorzi mie dreptul de a crede? Ti-am bagat eu pe gat ceva? Doar am spus ce cred! Sau nu e voie?
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vax Populi Sam 28 Feb - 1:56

Nu stiu daca dumnezeu a zis asta ..dar sunt convins ca toate lucrurile pe care le faci ..chiar si alea de pe net pot avea consecinte .Asa ca ...e bine sa nu uitam ca si aici trebuie sa avem acelasi respect si bun simt pe care-l avem in viata de zi cu zi .

Vax Populi
Vax Populi
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 28 Feb - 1:57

Taranul simplu (desi-mi suna a pleonasm) are imaginea de ansamblu a religiilor sau crede, pur si simplu? Smile Mircea, tie ar trebui sa-ti dea de gandit faptul ca am "sarit" pe tine.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Sam 28 Feb - 1:57

Auzi, tipule? Nu vrei sa-ti vezi tu de viata ta? Ia vezi tu, daca esti asa de destept, si pe numele cui e abonamentul la upc. Si unde lucreaza. Poate nu ti-e bine cu viata. Eu poate maine poimaine am murit, asa ca nu am prea multe de pierdut. Dar daca continui cu tampeniile, sunt dispus sa merg pana in panzele albe cu tine. Doamne, multi cretini sunt pe lume!
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Sam 28 Feb - 2:04

Ba, sau nu! Bine, tipule! Te astept la Bt, sa ma bati! Sau poate sa ma omori, ca-i suficient sa-mi tragi o palma! Pai, Simpla, Aella nu e o taranca simpla. Ea are nevoie de argumente. Da, Simpla. Dar n-am sa accept sa fiu batjocorit, la nesfarsit.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 28 Feb - 2:13

Eu am pus o intrebare care nu are legatura cu Aella. confused Da, Mircea, inseamna ca trebuie sa schimbi ceva.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Sam 28 Feb - 2:24

Da, voi schimba, cu siguranta. Primul lucru pe care o sa-l fac este ca n-o sa-mi mai dau cu parerea, niciodata, fara a fi intrebat. A doua, ca nu voi mai vorbi niciodata la persoana a doua singular, cand imi voi exprima o parere. A treia ca voi parasi, in sfarsit, acest forum, definitiv. A patra ca voi selecta cu foarte mare atentie persoanele in fata carora sa-mi expun o eventuala parere.
Instinctul meu nu m-a inselat niciodata. Trebuia sa parasesc acest forum demult, definitiv. Acum, din pacate, nu mai pot repara nimic. Timpul va sterge orice urma, insa. Doar e un forum efemer. Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Sam 28 Feb - 21:37

Aici cineva a intrecut masura si pana nu citesc tot, nu-mi dau seama cine Suspect N-am timp acum, dar o sa revin la subiect.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 22 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 22 din 29 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 25 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum