GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 12 din 29 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Sam 17 Dec - 19:37

Umbro, spune repede in a carei/ carui voce se simte ezitarea. gun

Chiar ai vrea sa fii D-zeu? Very Happy Grea treaba! Prea multe responsabilitati! Eu nu vreau! Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Nana_Duval Sam 17 Dec - 19:44

Nu-mi tremura vocea decat daca-mi vorbeste un barbat pe care-l plac, dar asta e un secret Very Happy
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Sam 17 Dec - 19:45

A fost! Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Dum 18 Dec - 12:35

rolling on the floor ...Nu la ale voastre ''voci '' faceam referire ...
Habibi lasa pistoalele sa nu ranesti pe careva Very Happy ...vremea cruciadelor a trecut ...cred scratch
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Dum 18 Dec - 12:54

Umbro, exista riscul sa ma ranesc doar pe mine Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  TISENIE Mar 27 Dec - 0:37

Daca imi dati voie,as incerca sa comentez cate ceva,in calitate de fost ateu convertit la crestinism!

Sloganul ,,crede si nu cerceta'' apartine Bisericii Catolice(aceasta fiind o autodenumire improprie)Bisericile crestin ortodoxe au doar sloganul,,munceste si crede''.
Am zis ca Biserica Catolica este o autodenumire improprie.pt ca termenul ,,catolic''inseamna ,,universal''.Dar fiind mai multe bisericii crestine(ortodoxe,protestante ,neoprotestante,necalcedoniene etc)nici una nu mai este universala,si ca atare autoatribuirea unei asfel de titulatura este improprie si o minciuna propagandistica!

Dar sa nu par a spama...!

Dumnezeu are ca atribut cunosterea absoluta.Ori,stiinta deriva de la ,,a cunoaste'',,,a sti''.Asta inseamna ca Dumnezeu este Stiinta Absoluta.Fiind Stiinta Absoluta,inseamna ca stiinta umana este inferioara.Cunoasterea are doua surse:fie fie experienta ,observatia si analiza proprie,fie comunicarea cunoastererii facuta de altcineva!
Cunoasterea facuta prin analiza logica proprie se numeste relevare pe cand comunicarea cunostiintelor de Dumnezeu se numeste revelatie.Dar Dumnezeu fiind Stiinta Absoluta insemna ca adevarul exprimat prin revelatie este absolut si infailibil in raport cu cel obtinut prin relevare umana care este relativ si fara caracter axiomatic.Ca atare,Crationismul fiind exprimat prin revelatie divina este adevarat in raport cu Evolutionismul ,care este relativ.Evolutionimul este doar o manifestare secventiala in Creationism!Adica,Evolutionismul este doar o parte a Creationismului si nu un antagonism exclusivist!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Mier 28 Dec - 18:34

TISENIE a scris:Daca imi dati voie,as incerca sa comentez cate ceva,in calitate de fost ateu convertit la crestinism!

Sunt o multime de ''raspopiti '' , nu doar atei convertiti - nu vad o calitate in asta Evil ...dar un punct de vedere personal poate avea oricine Smile ....

Unii incearca inca de la 1054 sa reuneasca cele doua ramuri crestine ( latina si greaca ) batand moneda pe ce ii uneste in detrimentul disensiunilor , tu ca un bun ortodox arunci cu pietre in catolici ? scratch
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Vin 30 Dec - 21:07

Azi am primit un link interesant, n-am reusit sa citesc tot, dar asta mi-a atras atentia in mod deosebit:


Concluzia studiului meu este aceea că Terra este proprietatea unui complex de civilizaţii extraterestre. Civilizaţiile umane pasagere pe Terra, dezvoltate între două momente catastrofale induse de EI, sunt rezultatul unor programe de inginerie genetică practicate de fiinţe extraterestre. Apariţia lui Homo Sapiens acum circa 100.000 de ani, nu are nici o legatura cu presupuşii săi ascendenţi, ci strict cu fiinţe extraterestre ale căror programe sunt extrem de bine definite în textele vechi. Migraţia lui Homo Sapiens ... a fost una tehnologică cu nave de tip OZN, pe care Homo Sapiens le-a desenat prin peşteri, Homo de Neanderthal nu a dispărut în conflicul şi concurenţa cu Homo Sapiens, ci a fost exterminat tehnologic.


Citeste aici continuarea.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  TISENIE Joi 5 Ian - 21:23

Singura problema este ca nu poti demonstra aceasta teorie!Nu lipseste doar o veriga evolutiva ci mai multe!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Vin 13 Ian - 21:09

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  wind30s Vin 13 Ian - 23:48

http://www.scribd.com/doc/20305327/Programul-Terra-Tony-Victor-Moldovan
Pt cine are ocazia sa cumpere cartea, va asigur, nu va fi o pierdere inutila de timp si bani, MERITA. Un punct de vedere, o ploaie de argumente, tipul e citit/informat si-l mai puteti gasi si aici : http://www.rufon.org/forum/index.php?topic=3168.0
Nu e plublicitate gratuita, ci doar o trimitere la ceea ce-a postat H. , o alternativa ... pmdv nu conteaza. cititi-l cu mintea/inima deschisa, multe lucruri sunt f adevarate.

wind30s
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Sam 14 Ian - 10:49

habibi77 a scris:Azi am primit un link interesant, n-am reusit sa citesc tot, dar asta mi-a atras atentia in mod deosebit:
Concluzia studiului meu este aceea că Terra este proprietatea unui complex de civilizaţii extraterestre. Civilizaţiile umane pasagere pe Terra, dezvoltate între două momente catastrofale induse de EI, sunt rezultatul unor programe de inginerie genetică practicate de fiinţe extraterestre. Apariţia lui Homo Sapiens acum circa 100.000 de ani, nu are nici o legatura cu presupuşii săi ascendenţi, ci strict cu fiinţe extraterestre ale căror programe sunt extrem de bine definite în textele vechi. Migraţia lui Homo Sapiens ... a fost una tehnologică cu nave de tip OZN, pe care Homo Sapiens le-a desenat prin peşteri, Homo de Neanderthal nu a dispărut în conflicul şi concurenţa cu Homo Sapiens, ci a fost exterminat tehnologic.

Aceasta ipoteza a fost lansata de la aparitia fenomenului ozn si aprig disputata de-a lungul anilor pana astazi ...ca si concluzie , nimic sigur , nimic relevant ...ramane doar o ipoteza numai buna sa infierbante spiritele celor ce nu vor sa accepte marturiile palpabile privind evolutia vietzii si a omului in contextul de pe Terra....viatza a aparut cu SUTE DE MILIOANE de ani in urma si s-a dezvoltat , a evoluat asa cum o stim ...deodata , cu doar cateva ZECI DE MII de ani in urma , de nicaieri , apare o seringa extraterestra si schimba ADN-ul unei primate transformand-o in OM...ma intreb : de ce nu a ales un patruped pentru asta , musai o primata ? Suspect Suspect Suspect
Povesti de adormit copii ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Sam 14 Ian - 14:45

Umbro, daca stai bine sa te gandesti, in ceea ce priveste aparitia vietii pe pamant nicio teorie nu poate fi dovedita fara a putea fi contestata. Aici ne dam cu parerea despre teoriile existente fara a avea dovezi despre veridicitatea niciuneia.
Tu spui ca-i poveste de adormit copii...dar daca ar fi adevarata? Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  wind30s Sam 14 Ian - 18:03

Probabil ca Darwin, de acolo unde se afla, ne zambeste parsiv Smile Ce s-o fi intamplat, pana la urma , cu celebra "veriga de legatura" ? Mai mult ca sigur a palmat-o vreun E.T. pus pe sotii ori a fost vina bobarnacului divin ! Restul, paleoastronautica, miturile, istoriile din spatele religiilor, dar si neinformarea, ori refuzul de-a scormoni in adanc, probabil fac parte din celelalte_vise_candrii .... Razz

wind30s
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Violoncella Sam 14 Ian - 18:15

Atata vreme cat ceea ce crezi vibreaza cu tine, nimic mai natural. Poate fi orice!
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 12 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 29 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum