GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 21 din 29 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Joi 26 Feb - 19:56

Cine a vorbit de preotii care fac cate o mica greseala?
Daca spun ca multi dintre popii de la noi sunt niste snapani pusi numai pe capatuiala, nu inseamna ca sunt plina de ura, iar o iei pe coclauri si ma tot intreb de unde scoti tu aprecierile astea ''intelepte''... gandirea mea subtire imi spune ca popii care nu fac nimic pentru enoriasii lor, dar sunt neobositi vis-a-vis de nevoile lor meschine, nu sunt nici pe departe mijlocitori intre divinitate si credinciosi ci doar niste profitori care s-au strecurat mai mult din calcul printre clericii cu har.
Oare cum faci tu sa imi masori credinta si distanta la care ma aflu fata de Dumnezeu? ''Dialogul'' asta a devenit nu numai o pierdere de timp, dar si jenant. Mai bine tine cont de rugamintea de-a ma ignora si scuteste-ma pe viitor sa citesc tot felul de nerozii.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Joi 26 Feb - 21:17

Mda... am sa te trec pe acatist! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Vin 27 Feb - 16:34

Surprised Surprised Surprised

Urasc preotii, pe majoritatea lor. Si am motivele mele. Sunt satula de oameni din astia care vorbesc mult, dar spun putine... insa se vor un etalon de credinta, virtute etc... si aici nu vorbesc de preoti.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Vin 27 Feb - 18:06

Urasti minciuna si impostura, adica. Razz Persoana umana n-ar trebui s-o urasti. Razz Cred ca toti am vrea sa fim un etalon de virtute, insa nu toti putem si face asta. Un credincios obisnuit- ca face, ca nu face- nu-l vede nimeni. Pe preot insa il vad toti ce face. Si cum despre preot poti spune orice Razz , numai prost nu, isi da si el seama ca tre' sa-si faca misiunea pentru care a fost chemat. De aceea discordanta intre mesaj si fapta. Nu putem sti insa ce se petrece in interiorul sufletului preotului, ca dealtfel al oricarui om. Poate sa-(t)i para rau si sa incerce sa se schimbe si chiar sa reuseasca. Iar cel care arunca cu piatra sa ramana asa: stana de sare. Si ca in orice domeniu, nu se poate generaliza. Cel care este interesat de o viata spirituala intensa, isi gaseste si un preot bun. Ca si in medicina, dragoste, muzica, literatura etc, ca sa dau doar cateva exemple care imi trec prin cap.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vax Populi Vin 27 Feb - 19:41

myrk a scris:Urasti minciuna si impostura, adica. Razz Persoana umana n-ar trebui s-o urasti. Razz Cred ca toti am vrea sa fim un etalon de virtute, insa nu toti putem si face asta. Un credincios obisnuit- ca face, ca nu face- nu-l vede nimeni. Pe preot insa il vad toti ce face. Si cum despre preot poti spune orice Razz , numai prost nu, isi da si el seama ca tre' sa-si faca misiunea pentru care a fost chemat. De aceea discordanta intre mesaj si fapta. Nu putem sti insa ce se petrece in interiorul sufletului preotului, ca dealtfel al oricarui om. Poate sa-(t)i para rau si sa incerce sa se schimbe si chiar sa reuseasca. Iar cel care arunca cu piatra sa ramana asa: stana de sare. Si ca in orice domeniu, nu se poate generaliza. Cel care este interesat de o viata spirituala intensa, isi gaseste si un preot bun. Ca si in medicina, dragoste, muzica, literatura etc, ca sa dau doar cateva exemple care imi trec prin cap.

Tu aberezi cu gratie ...

90 % din posturile tale sunt doar trollari fara niciun pic de logica .Esti clar tipul de om indoctrinat pana in maduva oaselor .Pune mana si citeste de 10 ori ce ti-au scris fetele ....incearca sa intelegi ...si apoi vino si comenteaza pe un ton mai putin autoritar si fara misto-uri de 2 lei .

Daca nu esti in stare sa intelegi ce ti se explica cu multa rabdare si cu bun simt atunci e cazul sa-ti faci tu un forum singurel unde ai doar tu dreptatea absoluta .

Si ca sa te ajut si eu un pic ...poftim ...

Vax Populi
Vax Populi
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Vin 27 Feb - 21:48

Eu imi sustin punctul de vedere. Scriu asa cum simt. Care-i lipsa de logica? Aia ca eu cred in Dumnezeu si tu nu? Eu ti-as recomanda sa nu faci pe desteptul cu mine, nici sa ma jignesti grosolan, ca eu nu te-am jignit pe tine. Eu am scris exact in contextul topicului respectiv. N-am tinut sa dau lectii nimanui si nici sa jignesc pe cineva (chiar daca unii s-au simtit atinsi). Rog moderatorul forumului sa intervina, altfel recurg si eu la jigniri. Nu poti sa vii aici si sa-mi spui ca religia (sau credinta mea sau a oricui e de rahat). Multa atentie, pentru asta poti fi dat si in judecata. Cat despre ironii- imi cer scuze daca i-am suparat, asta e firea mea si am spus-o de cand am intrat pe forum. Asta e singurul lucru unde probabil am gresit.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vax Populi Vin 27 Feb - 22:07

Oh ..acum esti sensibil ? cateva posturi in urma erai extrem de acid .
Esti liber sa iti exprimi punctul de vedere ...dar nu incerca sa il indesi cu forta pe gat altora ca deja asta nu mai e libertate .
Avand in vedere modul grosolan in care tu te-ai exprimat fata de fete ...cred ca ar trebui sa iti ceri niste scuze.
Poti sa plangi dupa admin cat vrei tu ...asta nu schimba lipsa de comunicare si de deschidere catre alte idei de care dai dovada .


PS : Astept sa ma dai in judecata Smile)) 12 ani
Vax Populi
Vax Populi
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Vin 27 Feb - 22:49

Mircea, cel care este interesat de o viata spirituala intensa nu-si cauta deloc preot. Smile Asta daca vrea sa dea peste ceea ce cauta. Si tonul lui Vax nu mi se pare mai jignitor decat cel folosit de tine de mai multe ori fata de diversi membri ai forumului. Mie mi-ai spus ca nu gandesc (gandesc gresit), pe Doro ai facut-o isterica... iar noi n-am chemat-o pe Pitu sa ne tina de manuta. Vax nu a spus nimic de nici un rahat, formularea ai gasit-o singur. Daca nu am citit corect, imi cer scuze, ca eu sunt civilizata. Acum nu mai vrei dialog? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Vin 27 Feb - 23:25

Pai era vorba de credinta mea de rahat. Smile Cum nu a spus nimic vax? Reciteste primul mesaj al lui, sau ai sa ma acuzi iar ca am ceva cu tine. Eu n-am spus ca gandirea ta e de rahat, Simpla, ci am incercat sa inteleg cum gandesti si n-am fost de acord cu modul tau de gandire. Nu mi-as permite vreodata sa-ti spun ca faptul ca esti atee (sau cum oi fi) este de cacat. Pe cand altii isi permit. Pai citeste si ce-a spus Doro despre mine, ca a inceput sa ma urasca dupa ce am scris o povestioara hazlie in care nu m-am gandit (si exprimat) deloc cu rautate la adresa ei, ba dimpotriva. In fine, e dreptul ei sa se joace cum vrea cu sentimentele proprii.
Da, pentru mine e esential sa ai un indrumator spiritual- in cazul meu, un preot. Asta tine de religia ortodoxa si eu asa fac, imi respect religia in care m-am nascut. Probabil am avut si eu momentele mele proaste- pentru toate iertati-ma! Punctul meu de vedere in ceea ce priveste credinta mea ramane insa neschimbat.

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  itina Vin 27 Feb - 23:39

Eu nu înțeleg cum reușiți să vă certați doar din niște discuții. Rolling Eyes Oare nu se poate fără jigniri? Fără cuvinte dure? Fiecare e liber să aibă propria opinie... Chiar nu vă înțeleg. Rolling Eyes
Și asta într-un topic care are o anume semnificație! Rolling Eyes
Încercați să nu o mai luați așa personal!
Scuze pentru off-topic! Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Vin 27 Feb - 23:48

Tocmai, pentru ca topicul se numeste ateu versus credincios, fiecare isi poate sustine parerea si credinta, dar pana la un punct, adica sa aduci argumente care sa-ti sustina punctul de vedere nu sa-i jignesti pe ceilalti si Myrk, trebuie sa recunosti ca ai sarit calul, chiar daca ti-ai cerut scuze in final, poate pentru ca te-a atentionat Vax. Ai folosit cuvinte dure fata de Doro si Simpla si poate e mai bine sa nu avem motive sa ne cerem scuze si totul ar fi mult mai usor si placut.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vax Populi Sam 28 Feb - 0:05

myrk a scris:Pai era vorba de credinta mea de rahat. Smile Cum nu a spus nimic vax? Reciteste primul mesaj al lui, sau ai sa ma acuzi iar ca am ceva cu tine. Eu n-am spus ca gandirea ta e de rahat, Simpla, ci am incercat sa inteleg cum gandesti si n-am fost de acord cu modul tau de gandire. Nu mi-as permite vreodata sa-ti spun ca faptul ca esti atee (sau cum oi fi) este de cacat. Pe cand altii isi permit. Pai citeste si ce-a spus Doro despre mine, ca a inceput sa ma urasca dupa ce am scris o povestioara hazlie in care nu m-am gandit (si exprimat) deloc cu rautate la adresa ei, ba dimpotriva. In fine, e dreptul ei sa se joace cum vrea cu sentimentele proprii.
Da, pentru mine e esential sa ai un indrumator spiritual- in cazul meu, un preot. Asta tine de religia ortodoxa si eu asa fac, imi respect religia in care m-am nascut. Probabil am avut si eu momentele mele proaste- pentru toate iertati-ma! Punctul meu de vedere in ceea ce priveste credinta mea ramane insa neschimbat.


Daca tu ..din tot ce ti-am scris eu ai retinut doar "rahat" ....e trist .
Faptul ca tu gandesti si crezi ce vrei tu ..e strict problema ta .Problema mea devine in momentul in care nu vrei sa pricepi ca exista si alti oameni ...care poate ...nu gandesc ca tine .Asta nu inseamna ca ei gandesc bine iar tu rau ...ci doar ca fiecare gandeste si crede ceea ce vrea . Intelegi pana aici ?
Daca exista un om care nu gandeste ca tine ..asta nu-ti da tie dreptul sa te exprimi contondent si sa iti impui punctul de vedere cu "forta" .

Si cam atat cu tine ca nu meriti mai mult daca din carlin ai inteles doar rahat .
Vax Populi
Vax Populi
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Sam 28 Feb - 0:16

Poate ar fi fost bine de vazut ca de multe ori am fost jignit si eu la modul grosolan, fara a avea nici cea mai minima atitudine fata cei care m-au jignit, nici din partea dvs, nici din partea moderatorului. Da' nu-i nimic, n-o sa strig dupa mamica! Very Happy Laughing Eu n-am avut insa niciodata atitudinea asta violent-agresiva in postari (sau poate ma insel? scratch) fata de nimeni! M-am comportat si eu ca un copil naiv (ce sunt)! Va multumesc insa ca m-ati pus la punct! Smile Orice sut in spate inseamna un progres! Smile

Vax... nu contenesti sa ma jignesti! Smile Pentru mine esti vax... oricum! Smile Semeni destul de mult la stil cu shadow. Desigur, tu ai voie sa fii contondent ca esti vax... Nu m-am uitat la filmuletul tau de rahat. Poti sa ti-l indesi pe gat. Sper sa nu fie contondent! Ca ti-l indes eu! 2 finger
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Sam 28 Feb - 0:24

Mirk, exagerezi acum !
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Sam 28 Feb - 0:36

myrk a scris: Pai citeste si ce-a spus Doro despre mine, ca a inceput sa ma urasca dupa ce am scris o povestioara hazlie in care nu m-am gandit (si exprimat) deloc cu rautate la adresa ei, ba dimpotriva. In fine, e dreptul ei sa se joace cum vrea cu sentimentele proprii.

Asta as vrea sa citesc si eu, pune link te rog, altfel este inca o mostra ridicola de cat de ''frumos'' fabulezi, ca sa ma exprim civilizat ...Sa vad si eu cum a dat ura peste mine, desi nu m-am prins...Poate ca ai scris  vreo tampenie despre mine, este f. posibil, iti garantez insa ca am uitat-o de atunci si cred ca mi s-a si cam falfait dupa ce in prealabil m-oi fi suparat, nu pot sa fiu ferma ptr. ca nu imi dau seama la ce te referi.  Nu am urat pe nimeni, niciodata, si nici n-o sa ma apuce ura acum pentru niste prostii ...
Nu am fost peste masura de afectata nici de primirea calduroasa pe care mi-ai facut-o cand abia am intrat pe forum, mi-am spus ca de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere...ba chiar am trecut peste si te-am tratat ca pe un membru la fel de onorabil ca  ceilalti, pana cand m-ai convins sa-mi vad de treaba, ca doar de suturile tale nu aveam nevoie.
Suficient cu asta, ce caraghioslac!
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 21 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 29 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum