GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 23 din 29 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 28 Feb - 21:39

Nicidecum nu poate fi Mircea. Neutral Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Sam 28 Feb - 21:45

La cum am citit eu, printre randuri, mie mi se pare ca Vax e cel care a sarit calul Suspect Da' nu dau cu cravasa pana nu citesc Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vax Populi Sam 28 Feb - 21:47

Oh vai ...nu da ! sa nu cumva sa dai ca ma doare Smile)
Vax Populi
Vax Populi
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Sam 28 Feb - 21:48

noooo, nici vorba, cum sa fie Myrk? eu una n-am observat vreo depasire de masura, nimeni nu a observat-o in ultimile luni ...nu stiu ce l-a apucat pe Vax considere ca ''isterica'' ar fi un cuvant indecent
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vax Populi Sam 28 Feb - 21:49

clar ..eu sunt de vina ! imi cer scuze ..nu vreau sa fie luate masuri impotriva mea ...sunt emotiv si chiar suav pe alocuri ...nu vreau sa plang ! Smile
Vax Populi
Vax Populi
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 28 Feb - 21:56

Plansul ajuta. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Sam 28 Feb - 21:58

cica elimina stresul Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Sam 28 Feb - 22:27

off topic
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Sam 2 Mai - 22:42

Spre deosebire de alti romani, care s-au adunat in jurul gratarului incarcat de mici, dar asemeni altor mii de romani, ieri - de 1 mai - am plecat la Manastirea Prislop, pentru a ne ruga la mormantul Parintelui Arsenie Boca.
Nu programasem excursia, desi mi-o doream de mult timp, insa, cu o zi inainte, o prietena a carei mama a ajuns "instant" in spital, diagnosticata cu leucemie acuta, ne-a propus sa o insotim la manastire si la mormantul "facator de minuni". Nici n-am stat pe ganduri.
Am avut parte de un adevarat pelerinaj Smile  A trebuit sa lasam masina, la fel ca multi altii, la 7 km de manastire, drum pe care am fost nevoite sa-l strabatem pe jos. Noroc ca era frumos afara. La intoarcere am facut alti 7 km.
Frumoasa manastirea. Pacat ca era asa intesata de oameni care n-au nimic de-a face cu religia, cu smerenia, cu iubirea aproapelui... cu rugaciunea.
Am stat vreo doua ore la coada, sa ajungem la mormant, sa sarutam crucea. Nici n-a fost asa rau. Smile  In alte zile se sta cate 4-5 ore.
Mi-a placut. Pentru mine a fost o experienta interesanta... prima de acest fel.

In poza se vede o buna parte din coada. Eu eram in locul de unde am facut poza, iar codoiul, dupa ce facea o bucla in partea dreapta a pozei, se intorcea in locul unde eram eu si continua in urma mea cam inca pe-atata  Laughing


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Dscn9911
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 2 Mai - 22:49

Smile Multi dintre cei care n-au nimic de-a face cu religia sustin ca au. Si invers poate fi valabil. Pitu, lumea stie ca de 1 mai trebuie sa petreaca. Laughing Nu poti schimba asta.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Sam 2 Mai - 23:07

Adevarat ce spui tu. Eu nu prea am avut de-a face cu religia, dar am inceput sa fiu mai credincioasa... Incerc sa ma pun la punct si cu religia, nu doar cu credinta Smile
Unii au petrecut chiar si mergand la manastire. La mica distanta de poarta manastirii, comertul e in floare Very Happy  Mici, gratare, bere, carnaciori... tot ce vrei.
Nu mai spun ca unii nu s-au sinchisit sa mearga pe jos nici macar un km. Au inaintat tot cate-un pas cu masina, au asteptat sa se deblocheze drumul sa mai poata inainta un pas, ca nu cumva sa faca vreun efort si sa se oboseasca. Unii dintr-o masina "bengoasa" in care vuiau manelele au incercat chiar sa ne abordeze Laughing Nu-mi dau seama daca iesisera la agatat sau la rugaciune intr-un loc de reculegere.
Eu cred in minunile pe care le face Dumnezeu, cred in puterea rugaciunii, dar mai cred ca minunile astea li se intampla doar celor cu credinta mare. Nu-i suficient sa mergi la o manastire, sa saruti o cruce, sa-i ceri parintelui Arsenie sau oricarui alt sfant ceva, iar dorinta sa ti se indeplineasca Smile  Credinta nu e magie.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Sam 2 Mai - 23:16

Din pacate, multi cred ca, sarutand o cruce, le sunt iertate pacatele. Razz Si ca mai pot face si altele pana la urmatorul sarut. De aia eu spun ca asa zisii credinciosi sunt mai rai decat ateii. Ca aia actioneaza dupa principii... si nu in speranta ca cineva le va ierta greselile.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Sam 31 Oct - 21:56

Unde au fost preotii la tragedia de aseara, infernul de la clubul in flacari in care au ars de vii atatia tineri? Am vazut acolo o multime de salvari, pompieri, politisti, doctori, asistente medicale...dar nici un preot. Sad
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Lun 2 Noi - 14:44

aella a scris:Dumnezeu sa-i odihneasca in pace ! E revoltator ce s-a intamplat, indiferent de cate capete or sa cada desi declaratiile pe proprie raspundere il vor condamna doar pe patronul clubului, e revoltatoare reactia Bisericii, am ramas stupefiata cum oameni sositi sa aprinda o lumanare rosteau cu voce tare Tatal nostru si niciun preot nu era prezent. Oare niciunul din tara asta n-a avut mila si compasiunea necesara, n-a simtit nevoia fireasca de a arata ca e om? Am citit opinia Mirelei Voicu, jurnalist la Antena 1 si sunt totat de acord cu ea. Pestele de la cap se impute !

,,Dragă domnule Cearceaf Alb (n.n. Preafericirea Sa, Preafericitul Părinte Daniel Ciobotea, Arhiepiscopul Bucureștilor, Mitropolitul Muntenie și Dobrogei, Locțiitor al Tonului Cezareei Capadociei și Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române - titlul complet al Patriarhului României, conform art. 25, alin 2, din Statutul pentru organizarea și funcționarea BOR), mi-ar fi plăcut să te văd cu veșmântu-ți curat, în fruntea cohortelor de popi cărora le-ai luat și clanța de la ușă, în genunchi, rugându-te pentru sufletele celor plecați și pentru sănătatea celor rămași. Mi-ar fi plăcut să te dai dracului jos din Mercedesul cu scaune încălzite și să mângâi pe creștet mamele care-și caută copiii. Mi-ar fi plăcut să tragi clopotele bisericilor ca-n noaptea Învierii să știe lumea că e prăpăd. Mi-ar fi plăcut sa-ți trimiți slugile în spitale, să le duci o sticlă cu ceai celor care au salvat necondiționat viețile oamenilor. Multe mi-ar fi plăcut. Mă gândesc că nu era prea mare păcatul să trimiți niște slugi d-alea care-ți cară cârja, ăia care-ți șterg inelul de praf sau vreo doi-trei țârcovnici care spionează babele în biserică să le spună oamenilor că le pui la dispoziție ceva, orice. N-am văzut să trimiți vreun Înalt d-ăla cu chipiu să dea o mână de ajutor cuiva. Să le spui că le îngropi morții fără bani. Să le dai o farfurie de mâncare orfanilor, să scoți din seiful tău aurit ceva, orice, chiar și o icoană, să le alini durerea. Lingăii ăia de lângă tine nu ți-au zis că tinerii ăia care sunt răniți plătesc impozite din care tu-ți faci mall (n.n. Catedrala Mântuirii Neamului)? Costel ăla, mâna dreapta a lu' Skaraotzki, nu ți-a zis că managerii mai dau și de la ei câteodată? Nu, tată, d-aia tu ești singurul Preafericit într-o țară în doliu.” No comment!

Mirela Voicu

Intru totul de acord cu tine, Aella si cu Mirela Voicu.
Dar chiar nici unul totusi? Nici o fata bisericeasca din Bucurestiul ala mare, nici macar un preot n-a fost manat de menirea lui sfanta pe pamant, aceea de-a aduce alinarea spirituala sau de-a spune o rugaciune la capataiul muribunzilor si mortilor??
Si atunci parca-ti vine sa te intrebi, cine-i ateu si cine-i credincios?
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Lun 2 Noi - 14:59

Purtatorul de cuvant a declarat ca au fost preoti prezenti dar cu discretia necesara iar patriarhul s-a rugat la Sfanta liturgie, neumbland dupa imagine. Probabil preotii aia or fi fost civili si si-or fi spus rugaciunile in gand, cine mai stie. Unul din norocosii supravietuitori spunea ca a plecat pe joc acasa la 4,10 si la Catedrala Neamului se lucra din greu, totul era luminat si se auzeau motoare de utilaje. Imi pun si eu intrebarea ca si el. La ce institutie, spital, scoala se lucreaza noaptea? Avem 18.000 de biserici si 4.000 de scoli, iar spitale cred ca si mai putine, iar in judetul Bacau se spune ca sunt 666 lacasuri de cult. Neaparat sa mai construiasca una sa scape de numarul diavolului.
Dar cea mai rea dintre rele este atitudinea multor oameni care condamna femeia violata, mortul lovit de masina, mortii care ascultau rock sau sarbatoreau Halloween-ul. Ne purtam ca niste turbati.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 23 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 23 din 29 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum