GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 20 din 29 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 24 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  atat de simplu Mier 2 Apr - 20:56

De ce te-ai simtit avizat?  Razz   Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  ssdd Vin 4 Apr - 0:18

toleranta..bunatatea,toate se aplica greu si surprind strict punctul propriu de vedere, care fie vorba intre noi nu este totdeauna convergent cu al celor din jur.
Fii bun, demn si frumos si este deja mai bine...fiecare va vedea pana la urma cat de bine sau de prost si-a "gestionat" viata aici pe pamant  Smile 
ssdd
ssdd
3
3


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  astral Dum 6 Iul - 13:08

La ora actuala Teoria  evolutionista a lui Darwin este contestata de majoritatea oamenilor de stiinta! Verigile de legatura dintre specii care sa ateste  evolutia de la o specie la alta despre care spunea Darwin ca vor fi gasite de oamenii de stiinta; nu numai ca nu au fost gasite dupa mai mult de 100 de ani de cautari ci din contra descoperirile paleontologiei, biologiei, chimiei arata exact contrarul!

Nu stiu daca se permit limk-uri aici, dar pentru cine vrea sa se informeze in legatura cu acest subiect îi recomand sa caute "CELE 10 GRESELI (majore) ale Teoriei lui Darwin"!

astral


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Dum 6 Iul - 13:55

Interesant ce spui tu aici. Chiar am sa le caut si am sa citesc. Nu mai citisem despre asta...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  East17 Lun 7 Iul - 20:06

"astral Ieri la 13:08

La ora actuala Teoria evolutionista a lui Darwin este contestata de majoritatea oamenilor de stiinta! "


Asta se intampla ieri, la ora 13:08. La 13:09 teoria lui Darwin a fost reconfirmata.
East17
East17
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty " Fiti perfecti asa cum Tatal vostru Ceresc este perfect!"

Mesaj  Ravian Sam 27 Sept - 16:23

17 din E, ca mare adevar spui mataluta...
In imensul volum de informatie aruncat pe toate caile de comunicare, fiecare spune ce vrea, ce il duce capul sau ce interes are.
Asta nu inseamna ca noi , cei "multi si prosti, Maria Ta", trebuie sa le rumegam precum vacile, cu sarma cu tot, care intr-un final
afecteaza apendicul. Oricare dintre noi are discernamant si poate selecta ce e adevar ori fals, bineinteles din punctual lui de vedere. Si ca sa nu bat campii...
Din punctual meu de vedere nu este important ce auzi sau citesti ci doar ce simti.
Eu personal nu am nimic impotriva popilor insa comportamentul majoritatii formata de aceasta categorie, lasa de dorit.
Nu au nici cel mai mic respect fata de Religia pe care ar trebui sa o slujeasca cu toata fiinta, nu au respect fata de noi cei multi.
Mie unul, desi simt, cred in Puterea Divina, imi vine peste mana sa merg la biserica pentru ca vad ce se intampla acolo.
Biserica, dupa parerea mea, ar trebui sa fie un loc de meditatie, un loc unde sa poti fi tu si cu Cel de Sus, unde sa te simti mai aproape de El. Insa...
Si ca o gluma pe aceasta tema:
Era undeva un popa care nu înceta sa-si certe nevasta. O facea proasta si pacatoasa în timp ce se dadea pe el ca model de perfectiune. Într-o zi, simtind ca va pleca pe lumea cealalta, si si-a luat ramas bun de la sotia sa: "La revedere, nevasta. Îti dau întâlnire în Paradis." Dupa câtva timp a murit si ea. Ajungând în Paradis, ea a început sa-si caute barbatul iubit. Cauta, cauta... imposibil de gasit! Atunci ea se adreseaza sfântului Petru care începe sa-si rasfoiasca marele catastif: "Nu-l gasesc", spune el, "Precis ca este... la subsol!" si-i da un bilet de libera trecere pentru a coborî în Iad. Ea cauta putin si deodata, ce vede! Barbatul ei într-un cazan cu apa clocotita! Numai capul îi iesea afara. Ea exclama: "O, bietul meu barbat, în ce situatie îngrozitoare te gasesti!" - "Nu ma plânge", spuse el, "sunt înca bine: stau pe capul mitropolitului!"

"Si totusi n-au invins..."
Ravian
Ravian
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Sam 27 Sept - 17:23

Da, am inteles! scratch Pana la urma, nu conteaza nimic... Razz Si asta, pentru o fiinta inteligenta si rationala... Razz

Asta ar insemna sa nu merg la concert si sa ascult muzica lui Enescu din cauza ticalosiei violonistilor... thinking
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Mier 1 Oct - 15:08

Pai cam asa, eu n-as merge la un concert la care stiu ca violonistii sunt ticalosi, nu m-as putea concentra asupra frumusetii muzicii stiind ca aceia care canta, sunt investigati pentru crima, sau furt, sau inselaciune... Rolling Eyes
Mai bine ascult concertul acasa, intr-un mediu prietenos si propice pentru a-ti deschide inima si mintea. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Mier 1 Oct - 21:27

Presupusi ticalosi... Razz Eu prefer sa ma concentrez pe muzica live, nu pe presupusele defecte ale orchestrantilor. Si, in afara de asta, tot din mijlocul nostru sunt. Asa incat cel care tolereaza astfel de aspecte, nu e mai putin vinovat. Cu alte cuvinte, schimba-te tu intai si astfel vei fi exemplu si pentru altii. Iar vorbe- mai putine. A, si inca ceva: nu-i poti suspecta pe toti de rele moravuri si obiceiuri, ca devii (daca nu esti deja) paranoic. Na (sau no Razz ), cauta-i pe muzicantii buni care canta bine! Smile La modul general ma exprim! Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Mier 1 Oct - 22:36

Presupusi destui si dovediti multi. Tu concentreaza-te pe ce vrei, eu pe ce vreau, n-am nici cea mai mica problema pe felul in care asculti tu muzica, atata timp cat ma lasi si pe mine sa o ascult asa cum imi place mie.
Si daca orchestrantii au defecte, cum spui tu, de ce as asculta o muzica divina, cantata de niste ''defecti''? Mai bine schimb sala de concerte, sau lacasul sfant...ca sa nu mai tot vorbim pe ocolite, si ma duc spre cei cu har.

'' Asa incat cel care tolereaza astfel de aspecte, nu e mai putin vinovat. ''

Nu ma insel spunand ca tu erai cel care tolera muzicantii (sau popii) ''defecti'', eu am spus ca prefer sa nu am de-a face cu ei. Si ca ce chestie imi ceri sa ma schimb, atata vreme cat habar nu ai cum sunt? Chiar daca o spui generic, nu dau doi bani pe chestia asta, atata timp cat nu te include si pe tine, ca doar nu esti la fel de imaculat ca in momentul nasterii, nici mai cu mot decat noi ceilalti.
Si da, caut muzicantii buni, care canta bine, decat sa ascult o mascarada de concert! Iar un muziucant (cum spui tu) cu har, in nici un caz nu falseaza grosolan!
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Joi 2 Oct - 21:21

Eu cred ca esti putin isterica! confused Laughing Uite, acu' vorbesc la modul personal! Razz Pana la urma, mergi unde vrei si fa ce vrei! confused Nu e prima data cand te legi aiurea de mine! Smile Eu vorbeam la modul general si da, e valabil si pentru mine! Ideea era ca din cauza unor presupuse ticalosii (generalizari- femeile is curve, popii hoti, barbatii dobitoci Razz ), risti- se risca Razz sa devii paranoic si sa intervina izolarea (si altele Razz ). In momentul in care tu (eu si altii Razz ) incerci sa te schimbi (in bine Razz ), atunci impui (impun, se impune Razz ) respect. Sau, cel putin, ii poti trage pe ticalosi Razz de manecuta ( la raspundere Razz ). Dar cand vii (cand se vine Razz ) numai cu critici, atunci mai scuteste-ma, ca n-am timp sa te ascult! In sensul asta am spus mai putine vorbe! Razz Adica: daca noi am fi corecti, n-ar fi nici popi hoti! Razz Deci, ca o concluzie: daca un miliard de popi is hoti, asta nu ma impiedica sa merg la templu, daca am un bob de credinta! Razz Si in afara de asta, mai sunt si popi buni, dupa cum ai zis si tu, Doro. Asa ca mai scutiti-ma de comentariile astea cu logica de gradinita! Razz Laughing De scuze, adica! Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Vizitator Joi 2 Oct - 22:06

myrk a scris:Eu cred ca esti putin isterica! confused Laughing

Cred ca e inutil sa mai comentez ceva! Te rog sa ma ignori, asa cum te voi ignora si eu.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Joi 26 Feb - 1:39

Eu, majoritatea preotilor pe care-i cunosc, sunt oameni de calitate. Si pana la urma, sunt si ei oameni: mai pot bea si ei un pahar in plus, se poate intampla sa calce si ei pe bec. Important insa este sa nu persisti(e) in greseala. Dar ura asta generalizata impotriva preotilor denota altceva: subtirime in gandire si-n credinta. Pai lasa Dumnezeu asa, de izbeliste, toata popimea? Ca asa a zis: portile iadului nu vor birui Biserica! Pai incearca si tu sa te apropii de Dumnezeu, si vezi cati draci iti vin pe cap, si faci lucruri pe care nu gandeai sa le faci vreodata!
Gata! In noaptea asta am fost plin de citate biblice! Laughing Macar Pitu sa ma citeasca! Si sa nu ma acuze! Very Happy Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  itina Joi 26 Feb - 7:17

myrk a scris:Eu, majoritatea preotilor pe care-i cunosc,sunt oameni de calitate
.
Tu si majoritatea preotilor pe care-i cunosti sunteti oameni de calitate? Sau cum? Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Joi 26 Feb - 11:01

Laughing Fara eu! Very Happy Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 20 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 29 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 24 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum