GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ce sa credem? despre tara noastra?

+22
myrk
itina
tegeusa
oli
habibi77
teardrop
Miraj
mielusica
Ciri0
shadow
Nicole
seaman65
ionutz72
atat de simplu
kitty
dragos
cara.mia26
snow
Luna
Mr Nobody
pitulicea
atomul3
26 participanți

Pagina 6 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atomul3 Dum 29 Aug - 23:31

Rezumarea primului mesaj :

noi toti...ne chinuim sa tinem piept crizei..... dar sunt multi care traiesc bine merci...

muncim....platim tot ce avem....impozite...taxe...tv...curent...caldura...aparece....apa calda.......incepand la urmatorul nivel....cum ne permitem...mancare {care e scumpa fata de nivelul de trai} masina....aer conditionat...cabana...etc
muncim si platim...ok?

altii fura...violeaza...omoara.....fac trafic cu persoane.....sau mai sunt astia care nu fura...ei fac fraude....si sunt dusi la bine....au aer conditionat...tv mancare... telefoane saptamanal.... au ore de studii timp de divertisment...{ceea ce noi ne permitem abia dupa orele de munca}...si sunt tinuti din banii nostrii
daca au chef,............... mai merg la munca ca li se injumatateste pedeapsa....
TOATE ASTEA PE BANII PLATITI DE NOI....CARE E DREPTATEA? in alte tari sunt pusi la munca cea mai grea ca sa nu mai faca ce au facut
la noi au drepturi....apa calda sa fie informati sa aiba program de studii sa vada filme....
cred ca pot sa pun pariu ca ei traiesc mai bine ca noi.....doar ca nu se pot plimba ca unii dintre noi daca ne permitem....
un caz: a vioalat 2 fete a omorat cu masina o femeie........si a facut 1 an si 6 luni......e liber...ce mai vreti?
sa mai avem incredere in politie?
sau in judecatori?
in ce dracu sa mai avem incredere?
cui putem sa ne plangem?
doar noua sa ne plangem in san...sa tinem capul plecat si sa asteptam sa ne mai inrobeasca si altceva
va doresc numai bine
ganditi si vegheati


atomul3
1
1


Sus In jos


ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Miraj Dum 13 Noi - 16:19

teardrop a scris:ok, te las sa faci "sex" in continuare... Very Happy clar n-am ce cauta aici ... Smile

Pacat... chiar pareai ca...ai ce cauta aici!
O problema de alegere, dupa cum urma sa dovedesc... Very Happy

Miraj
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Miraj Dum 13 Noi - 16:23

Pentru a raspunde acestei intrebari, trebuie sa facem o incursiune in domeniul productivitatii muncii...plusvaloare...dobanda... astfel putem ajunge la sursa inflatiei, marele dusman...
Ma tem insa ca nu prezinta interes...

Miraj
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atat de simplu Dum 13 Noi - 16:26

Sunt convinsa ca pentru unii prezinta interes, insa eu nu am chef sa-mi stric seara cu gandurile astea.Am timp de maine sa intru direct in "paine".
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  shadow Dum 13 Noi - 16:33

Mr Nobody , nu stiu ce-i mai grav ; asa-zisa confuzie pe care o fac eu in a ta acceptiune sau modul deplorabil in care te adresezi celorlalti ? ...n-am de gand sa intru in polemica cu tine , pentru acest lucru este nevoie ca ambele parti sa fie interesate dar banuiesc ca-ti place si monologul .

Stiu ca nu m-am exprimat corect - ''statul nu este , nu poate avea raspunsuri la toate problemele '' - trebuia sa fie ''statul nu este D'zeu , nu poate avea raspunsuri la toate problemele'' .......... ''statul sa dam cerem '' , corect era ''statului sa ne dea cerem '' - gandurile o iau mereu inaintea scrisului si imi asum nepriceperea in finalizare , dar o minte luminata trebuia sa vada dezacordul si sa nu-l intoarca ca si acuza ...o minte luminata , deh , rar mai intalnesti ...

Fiecare poate da statului definitia pe care o doreste , cine-l poate opri ? ...eu i-am zis ''carutza '', o carutza ce duce un ansamblu de institutii cu diverse functiuni avand ca singur scop buna guvernare , dar ca orice carutza are nevoie de un birjar pe care l-am numit ''puterea '' si un franar in a carei identitate vad ''opozitia'' ......probabil ma pricep mai bine la carutze decat la masini si avioane , de aici si comparatzia scratch .....
Dintr-o carutza ca sa ai ce lua trebuie intai sa pui , sau cand o mana pune si zece iau nu are sa ajunga niciodata ....cine vede in stat un izvor nesecat de lapte si miere se inseala - simpla mea parere Smile .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Miraj Dum 13 Noi - 16:43

Stimate, confuzie de la un capat la altul..,. Mr Nobody a murit la s Sa-ti citez definitia din dex? Nu cred ca este nevoie, pari capabil!farsitul lunii august... fara sa intram in amanunte, a fost bolnav de cancer. Cateva persoane de pe forum stiau asta...nu are rost sa discutam.
Cat despre subiect, sa stam stramb si sa judecam drept: ai idee care a fost exercitiul bugetar pe ultimii ...patru ani, sa spunem? gasesti informatii pe site-ul ministerului de finante! Dupa ce te informezi - daca o vei face - mai discutam!
Cat priveste modul in care ma exprim...nu inteleg de ce va erijati toti in avocati?

Miraj
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Miraj Dum 13 Noi - 16:47

atat de simplu a scris:Sunt convinsa ca pentru unii prezinta interes, insa eu nu am chef sa-mi stric seara cu gandurile astea.Am timp de maine sa intru direct in "paine".
Ganduri? era o simpla expunere pe teme ...neimportante! Chiar te rog, nu-ti strica seara! Si maine este o zi!
oricum, comentariul tau se potriveste precum nuca in perete...

Miraj
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atat de simplu Dum 13 Noi - 16:55

Cand am spus "ganduri" stiu de ce am spus.Crede-ma, ma gandesc la problemele astea si la tara asta de mi-e sila.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Miraj Dum 13 Noi - 16:58

atat de simplu a scris:Cand am spus "ganduri" stiu de ce am spus.Crede-ma, ma gandesc la problemele astea si la tara asta de mi-e sila.
ce sa-ti spun? nu mai gandi!
Integreaza-te in turma! Nu uita ca tara te vrea prost!..(sau proasta!)

Miraj
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  atat de simplu Dum 13 Noi - 16:59

Multumesc!Sunt de acord sa-ti urmez sfatul.Deja ti-l urmez, vad. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Miraj Dum 13 Noi - 17:13

shadow a scris:Mr Nobody , nu stiu ce-i mai grav ; asa-zisa confuzie pe care o fac eu in a ta acceptiune sau modul deplorabil in care te adresezi celorlalti ? ...n-am de gand sa intru in polemica cu tine , pentru acest lucru este nevoie ca ambele parti sa fie interesate dar banuiesc ca-ti place si monologul .

Stiu ca nu m-am exprimat corect - ''statul nu este , nu poate avea raspunsuri la toate problemele '' - trebuia sa fie ''statul nu este D'zeu , nu poate avea raspunsuri la toate problemele'' .......... ''statul sa dam cerem '' , corect era ''statului sa ne dea cerem '' - gandurile o iau mereu inaintea scrisului si imi asum nepriceperea in finalizare , dar o minte luminata trebuia sa vada dezacordul si sa nu-l intoarca ca si acuza ...o minte luminata , deh , rar mai intalnesti ...

Fiecare poate da statului definitia pe care o doreste , cine-l poate opri ? ...eu i-am zis ''carutza '', o carutza ce duce un ansamblu de institutii cu diverse functiuni avand ca singur scop buna guvernare , dar ca orice carutza are nevoie de un birjar pe care l-am numit ''puterea '' si un franar in a carei identitate vad ''opozitia'' ......probabil ma pricep mai bine la carutze decat la masini si avioane , de aici si comparatzia scratch .....
Dintr-o carutza ca sa ai ce lua trebuie intai sa pui , sau cand o mana pune si zece iau nu are sa ajunga niciodata ....cine vede in stat un izvor nesecat de lapte si miere se inseala - simpla mea parere Smile .


Trebuie sa te contrazic...in momentul in care ai de luat 30 miliarde de euro de la CE. in momentul in care ai cnadnr-ce ironie, n'asa?- si ai cheltiut 15 miliarde, retine, de euro pt a avea ..o singura autostrada... de pe vremea raposatului...si inaugurezi centuri ocolitoare din care lipsesc km... gondole, piscine, terenuri de fotbal in panta... cand ai omorat cinci nevinovati in 95-ma refer la crimele din baia mare, arhivele geologice- dupa care inchizi ca nerentabile zacaminte de aur, cupru, metale rare( nici macar exploatate in proportie de 30%)... pt a le privatiza in zilele noastre pt ceva firimituri...numai pt un comision gras...chiar, observ o treaba: vai, sacrificiul pionilor( nici macar al nebunilor) , arestari pe banda rulanta, dar nimic despre spalarea de bani facuta de presedinte si familie...
Vezi tu, dragul meu...desigur, metaforic vbind- de unde modul meu de exprimare?

Miraj
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Miraj Dum 13 Noi - 17:37

Ca o concluzie...tara noastra? nu putem numi asa o colonie de sobolani!...cel mai iubit dintre pamanteni? Very Happy

Miraj
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Mr Nobody Mier 16 Noi - 20:24

in mod cert, umbra nu a intrat pe min fin...ar fi constatat un fapt banal: in anul taierilor, 2010, bugetul a avut mai multi bani decta in 2008, anul cresterilor pensiilor si salariilor...asa incat se nasc o serie de intrebari...insa, trebuind sa raspund criteriilor calitative, ma opresc aici...ce este mult nu este sanatos, se stie!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  teardrop Joi 17 Noi - 18:56

Io nu stiu cine e Mr Nobody, dar aici are dreptate!!!! ( Din pacate pentru noi toti! )
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Miraj Joi 17 Noi - 19:20

teardrop a scris:Io nu stiu cine e Mr Nobody, dar aici are dreptate!!!! ( Din pacate pentru noi toti! )

Desigur, esti o persoana inteligenta, insa nu ai instinct de conservare...mai ai timp, retracteaza si totul va fi ok!
Am glumit!...in ultima parte! La modul serios, daca esti dependent-a?- posteaza la jocuri...ai sanse sa nu fii linsat-a?!... Very Happy

Miraj
2
2


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  teardrop Joi 17 Noi - 19:28

Esti un cinic incurabil! Dar daca tu ai avut parte de anumite experiente, nu le proiecta si asupra celorlalti!
Ti-am dat dreptate, si-mi asum acest lucru, pentru ca mai citesc si eu cate ceva, vad cum se dezintegreaza o tara in jurul meu, sufar gandidu-ma la viitorul care-o asteapta pe fiica-mea daca ar ramane aici ... nu am facut-o ca sa te sustin pe tine sau afirmatiile tale. Pur si simplu, asta-i adevarul!
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

ce sa credem?   despre tara noastra? - Pagina 6 Empty Re: ce sa credem? despre tara noastra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum