GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre-al nostru presedinte....

+20
Pingu
mielusica
Obi-Wan Kenobi
wind30s
dincadenisa
tegeusa
TISENIE
habibi77
shadow
teardrop
Radu
antonyo121982
JeSsYkA
Tizona
Mr Nobody
seaman65
daffy_
HAUU_HAUU
snow
pitulicea
24 participanți

Pagina 3 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  pitulicea Joi 5 Aug - 16:58

Rezumarea primului mesaj :

Basescu, la spital din cauza unui betisor de urechi
Intrebat despre motivul consultatiei sale la ORL, la Spitalul Militar Central din Bucuresti, presedintele a spus ca marti a inotat, asa cum face in fiecare dimineata, iar dupa aceasta a vrut sa isi curete urechile si si-a bagat invers un betisor cu vata.
"Vorbeam la telefon cu unul dintre ministri si mi-am bagat invers betisorul", a spus Basescu


Cu totii suntem supusi greselii Very Happy chiar si Base! Auzi la el... si-a bagat invers betisorul. Vai de urechile lui!
Pacat ca n-avea un cutit in mana...in timp ce vorbea la telefon cu ministrul respectiv Evil Sa se scobeasca cu el prin timpane Very Happy


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 18 Mar - 15:50, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  teardrop Vin 25 Noi - 9:42

Radu,
sincer cred ca ar trebui sa avem cu totii in agenda chestia asta... de ce? simplu: pentru ca NE AFECTEAZA pe toti!
Si nu il vrem jos doar pentru ca e sus, ci pentru ca nu isi face treaba pentru care a fost pus acolo de catre cei care l-au ales.
Evident ca nu este vorba despre el ca persoana, ci despre ceea ce reprezinta el si sustinatorii lui (in special cei din paritd, care dau 'indicatii' si cei din guvern, care sunt 'executantii').
Mi-ar placea si mie sa imi vad linistita de treaba mea, dar vezi tu?! nu ma lasa altii... cei care si-au facut un tel din a fura cat mai mult, cei care din acest motiv (si din cauza ca sunt prosti si incapabili de viziuni de ansamblu) s-au apucat sa taie salarii si sa mareasca taxele, cei care desconsidera educatia si cultura in general, cei pentru care sanatatea se ingrijeste in strainatate etc.etc. Mai vrei argumente pentru care ar trebui sa nu mai fim atat de pasivi?! Intelegi acum de ce sunt nelinistita? Si de ce ar trebui sa fii si tu la fel?
Umbro, ti s-a parut tie ca ti-am ingradit libertatea de exprimare?? Suspect Sa stii ca nu strigam deloc, doar ma miram cu glas tare...
P-asta cu jidanul nu o comentez... ti-am mai spus, e ca si cum te asezi linistit undeva si astepti sa treaca de la sine.
Am zambit cand am citit ca ti-ai recunoscut greseala de ortografie ... care-ti este iertata pe de-a-ntregul (nu doar pe jumatate Smile ). Dar vezi ca mai e una ... Wink
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  Radu Vin 25 Noi - 14:15

Si cum se aplica dorinta asta de detronare a ilegalitatii in practica?

Si cine crezi ca o sa vina dupa el? Din pacate la noi nu exista oamenii buni care urmeaza sa ajunga la conducere sa "ne salveze". Pur si simplu rulam ciclic executantii si pe cei care dau indicatii.

Referitor la masurile luate (cu taxele si salariile etc) s-a ma discutat pe undeva prin forum. Dar in mare, ideea mea este si era ca au fost si sunt necesare. Poate nu toate, poate nu in aceeasi masura, dar totusi necesare.

In consecinta, eu prefer sa imi indrept eforturile inspre ceva cat mai productiv pentru satisfacerea nevoilor personale si ale apropiatilor.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  teardrop Sam 26 Noi - 11:50

si eu fac acelasi lucru, Radu, pentru ca altceva nu prea imi sta in putere sa fac... dar, daca exista o putere politica cu telul declarat de a lupta impotriva celei mai dezastruoase guvernari a Romaniei, n-am sa ma apuc sa-i ironizez si sa ma resemnez ca n-avem pe cine pune-n loc ... Ba chiar am sa-i ajut, poate, cu un vot ...atata tot. Stiu foarte bine ca nimeni nu-i mesianic in politica romaneasca, dar, pe de alta parte, nici nu astept asa ceva... Nu vreau decat sa-si faca treaba pentru care sunt mandatati de catre NOI!
Oricum, pentru mine Boc este cel mai prost (in sensul de tont) prim-ministru, iar Base cel mai ticalos presedinte.
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  Radu Sam 26 Noi - 12:02

Respectiva putere politica are telul de a pune mana unde o are prezenta conducere. Nicidecum de a ajuta tara.
Acum referitor la partea cu "celei mai dezastruoase guvernari a Romaniei": nu am avut niciodata o guvernare mai buna. Dar pana acum au reusit sa ne ofere un tablou mai frumos pictat. Nu suntem in situatia dezastruoasa datorita prezentei guvernari. Am ajuns aici in ani si ani de "greseli".
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  teardrop Sam 26 Noi - 12:18

Ai dreptate, totul a inceput cu cotitura idioata la care am fost supusi in ianuarie 1990. Dar nici nu pot accepta pasiv cum idiotii astia isi bat joc (din prostie SI din ticalosie) intr-un mod atat de evident. Stiu ca si ceilalti isi doresc puterea in scopuri nu neaparat nobile, Dar cred ca mai inca balanta cu ei.
Din punctul meu de vedere, problema acuta in ziua de azi este desconsiderarea valorilor etice, lipsa principiilor si a actiunii in conformitate cu ele. Pe acest fundal, cei care mai au asa ceva (principii, valori) par niste "refugiati", niste alieni .
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  Radu Sam 26 Noi - 12:26

Frumos spus ok
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  shadow Sam 26 Noi - 15:42

Radu a scris: Nu suntem in situatia dezastruoasa datorita prezentei guvernari. Am ajuns aici in ani si ani de "greseli".

Radu, sunt de aceeasi parere.
Lacrima , in mare parte esti si tu de acord, doar ca nu poti trece peste inghetzarea pensiilor si taierea din salarii, altfel nu vad cum ai dori sa dai votul tau celor care de fapt ne-au adus in situatia asta prin proaste guvernari anterioare.
Boc nu este un geniu ,dar privind pe ansamblu criza din economia UE ,a reusit sa opreasca declinul...eu nu sunt bugetar si in ultimii doi ani am pierdut ce-am reusit sa ridic in sapte-opt.... nu-mi este deloc usor si cu toate acestea cand ii pun in balantza pe Ponta/ Antonescu pe de o parte si Basescu pe alta nu vad mare diferentza ...
Ba chiar mi-e teama ca venirea celor doi la guvernare si satisfacerea pe moment a populatiei cu ceva masuri sociale are sa ne duca spre ceva mai rau .
Alegerile anticipate n-ar ajuta pe nimeni , nici suspendarea presedintelui, mai este un an pana atunci si poate vantul schimbarii va aduce ceva nou pe plan politic ...cand inlocuiesti ceva stricat cu altceva vechi nu se numeste schimbare ci carpire ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  teardrop Sam 26 Noi - 23:53

Umbro, sper sa renunti la tratamentul "silenzio stampa" la care vrei sa ne supui si sa-mi raspunzi la o intrebare: tu te multumesti sa lasi lucrul ala asa, stricat?! Sa stii ca nu se repara de la sine .... Unii inlocuiesc piesa, altii o carpesc, fiecare dupa cum se pricepe. Da' macar nu stau cu mana-n san si, mai ales, nu rad de cei ce au de gand sa mai repare ceva din caruta aia nenorocita (chiar si cu un amarat de vot). Smile
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  daffy_ Dum 27 Noi - 17:37

pai mergeti la vot si ...
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  shadow Vin 2 Dec - 19:14

Lacrima , repari o data , de doua , trei ori ...si cand vezi ca istoria se repeta si e din ce in ce mai rau , iti piere cheful de carpeala si ai vrea ceva nou Neutral ...
Nu-l simpatizez pe Basescu - un pic de simpatie am pentru Boc , altii il vad cam nărod , mie imi place cum a rezistat ardeleanul in ciuda tuturor criticilor venite cat de la opozitie cat de la Basescu Laughing - dar cum am mai spus , cei din USL nu mi-au dat nici un motiv ca ar sti ce sa faca pentru tzara daca ar reveni la guvernare ...
Apele sunt tulburi , poate dupa sarbatori sa se mai limpezeasca putin , stie naiba Smile ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  teardrop Dum 4 Dec - 15:31

Umbro, cand spui ca vrei ceva nou, este ca si cand ai astepta pe cineva care sa rupa gura targului. Sincer, nu cred ca se va intampla asta. Insa rotirea ciclica la putere este sanatoasa (sau macar e verificata). Zici ca cei din USL nu ti-au dat motive sa-i alegi? Atunci lasa-i pe astia sa-si faca in continuare de cap, nu?!! (in frunte cu "rezistentul" tau Boc Rolling Eyes )
P.S. Ce legatura au sarbatorile cu asta?? Suspect
teardrop
teardrop
4
4


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  habibi77 Dum 4 Dec - 15:44

Istoria se repeta pentru ca nu invatam nimic din ea umbro Cool

Nici eu nu-s mare fan USL, dar nici cu Traian Boc nu se mai poate!
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  daffy_ Lun 5 Dec - 20:06

USL nu vrea la guvernare ...sunt constienti si se saboteaza intentionat (vezi cazul geoana) nu te apuci sa faci tambalau in an pre electoral in propria curte
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  seaman65 Mar 6 Dec - 21:12

Eu unul m-as uita in ograda vecinilor de la sud. Au astia un prim ministru care i-a cam lasat masca pe toti: nu sta la discutii cu nimeni, e o problema, le da ordin s-o rezolve rapid si eficient la modul: ai avere, ok, de unde ai avut bani sa-ti cumperi? ai platit taxe? ai obtinut totul corect? nu? nici o problema, acum toate sunt confiscate. Ma intreb daca si cat o sa reziste.

Ideea de baza este ca ei au aplicat o politica economica ce functioneaza bine de vreo 14 ani. Leva e cam 0,5 euro de multi ani. Au facut leva 0,5 marci, s-a trecut la euro a devenit 0,5 euro si-o tin tot asa. Altii cum pot?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  daffy_ Sam 17 Dec - 9:26

pai stiu sa atraga capital strain.
taxele pentru un angajat in romania sunt 82% din valoarea salariului brut din contract,la bulgari aceleasi taxe costa 41%.
taxa pe prima imatriculare la romani....multa rau(iar de la 1 ianuarie obligatorie pentru toate masinile chiar deja imatriculate,la vanzare) , la bulgari 500 de euro cu tot cu asigurare si itp facut.
turism la romani pe litoral = prosteala pe fata la supra pret + taxe ,la bulgari 3 stele = 3 stele la pret corect,taxe si la ei dar s-au negociat taxele cu nemtii care au facut hoteluri acolo si drept dovada...
taxa pe viciu (tigari,alcool,accize) la romani 58 % din contravaloarea produsului,la bulgari 22 %..
tva,bla,bla,bla
benzina !!! totul este mai ieftin si din ce motiv ?...pai la ei nu sunt asa calici guvernantii,le convine de minune sa incaseze mai putin dar constant decat sa fie creante imense neplatite(ca la noi)
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Despre-al nostru presedinte.... - Pagina 3 Empty Re: Despre-al nostru presedinte....

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum