GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vecinul nostru, extraterestrul

+2
itina
habibi77
6 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  habibi77 Sam 9 Noi - 21:59

La ora actuală, Institutul de Cercetare SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence - Detectarea Inteligenţelor Extraterestre) din California (SUA) se pregăteşte să reia cercetările, dezvoltând în acest scop o reţea specială de radiotelescoape, numită Allen Telescope Array (ATA) - Reţeaua de Telescoape Allen. Acest nou model de reţea este alcătuit din zeci de antene parabolice având, fiecare dintre ele, un diametru de 6 metri şi care sunt interconectate pentru a forma un ansamblu mult superior, prin sensibilitatea recepţiei, în raport cu cea mai performantă antenă parabolică ce există în prezent, aparţinând observatorului din Arecibo. ATA a devenit deja operaţională în anul 2007 cu 45 de telescoape, dar va fi finalizat abia peste 3 ani, când vor fi în funcţiune 350 de telescoape ce vor fi interconectate pentru a forma un ansamblu de o mare sensibilitate.


Biblia ne spune ca D-zeu ne-a creat "dupa chipul si asemanarea sa" Pe ei cine i-a creat?

Vecinul nostru, extraterestrul Extracoverint
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  habibi77 Sam 9 Noi - 22:04

În seara zilei de 26 noiembrie 1977, în sudul Angliei s-a petrecut ceva uluitor. Utilizând o tehnologie care nici astăzi nu este accesibilă pe planeta Pământ (decât eventual unor cercuri foarte restrânse), o voce neidentificată a întrerupt emisiunea postului Independent Televison News şi a adresat pentru prima dată în direct telespectatorilor, în limba engleză, un mesaj alcătuit din circa 600 de cuvinte. (Înregistrarea audio completă a acestui mesaj misterios este disponibilă pe YouTube.) Frecvenţa sonoră respectivă a început fix la ora 17:10 şi a durat aproximativ 6 minute. O agenţie guvernamentală din Marea Britanie a încercat fără succes să blocheze semnalul respectiv. La scurt timp după aceea, atât postul de televiziune respectiv, cât şi Poliţia au primit mii de apeluri telefonice. Ulterior, autorităţile şi-au cerut de 3 ori scuze pentru această întrerupere, calificând mesajul drept o banală transmisiune pirat sau chiar o farsă, dar cu toate acestea, până în prezent sursa enigmatică a acelei „farse” nu a putut fi niciodată identificată. Pentru aceia care sunt capabili să vadă dincolo de aparenţe, acest aspect este cât se poate de semnificativ. Chiar dacă pentru cei sceptici, aceasta nu înseamnă, ca de obicei, nimic, pentru cei care sunt înzestraţi cu inteligenţă şi intuiţie este aproape evident că această întrerupere a unei emisiuni de televiziune nu putea fi realizată de oricine pe vremea aceea. Acest aspect indică o enigmă tulburătoare care, corelată cu faptul că mesajul respectiv a fost definit încă de la bun început ca având o provenienţă extraterestră, ne face imediat să gândim că acela a fost şi rămâne chiar un mesaj ce provine de la o civilizaţie extraterestră.

Sursa
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  itina Dum 10 Noi - 14:01

Vrillon vorbea in engleza? Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  habibi77 Dum 10 Noi - 14:07

Suspect, nu-i asa? Laughing 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  itina Dum 10 Noi - 14:08

Ce stim noi? Engleza e limba universala, doar... Rolling Eyes 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  myrk Dum 10 Noi - 14:19

Sigur ca da! Twisted Evil Nu stiu cum de nu apar extraterestrii astia si la Pitu in ograda... numa-n America si Anglia! Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  itina Dum 10 Noi - 14:21

Au aparut la mine... Rolling Eyes  Pot sa pun aici poza aia? Razz 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  habibi77 Dum 10 Noi - 14:27

Bineinteles ca o poti posta aici, doar vorbim despre extrateresti. Laughing 

Da' tot nu inteleg de ce credeti voi ca am fi singuri in univers?! Rolling Eyes 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  itina Dum 10 Noi - 14:28

Eu nu zic nimic. confused Nici ca da, nici ca nu...
itina
itina
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  myrk Dum 10 Noi - 14:31

Eu n-am zis c-as crede ca suntem singuri in Univers... insa am alta conceptie despre lume si viata! confused
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  habibi77 Dum 10 Noi - 14:39

Si in aceasta conceptie a ta despre viata si despre lume.....exista si alte forme de viata in acest univers? Smile 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  itina Dum 10 Noi - 14:48

Inainte credeam in multe. Ma gandeam ca sunt lucruri mai presus de noi, lucruri pe care nu ni le putem explica.Smile Acum nu mai stiu nici eu in ce cred. Sper sa fie doar o etapa trecatoare. Smile 
Deci, sa va postez poza, ziceti? Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  habibi77 Dum 10 Noi - 14:52

Eu zic sa postezi. Smile 

Eu cred ca am fi aroganti daca am crede ca suntem singuri in universul asta. Twisted Evil 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  myrk Dum 10 Noi - 14:57

Evident ca nu suntem singuri! Smile Stiu foarte bine in ce cred si in ce nu... fara a fi arogant! Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  itina Dum 10 Noi - 15:01

Si nu vrei sa ne impartasesti si noua, Myrk? Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Vecinul nostru, extraterestrul Empty Re: Vecinul nostru, extraterestrul

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum