GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 39 din 50 Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40 ... 44 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mier 6 Iun - 22:39

Vine si ''contextul '' , e  la inceputul romanului , discutia dintre Henry si Basil despre Dorian si portretul sau ....

''Numai ca frumusetea , frumusetea adevarata  ,ia sfarsit acolo unde incepe expresia intelectualizata .
Intelectul este prin el insusi un mod de a exagera si nimiceste armonia oricarui chip ,In momentul cand cineva gandeste devine in intregime numai nas ,  sau numai frunte , sau altceva respingator . Ia aminte la oamenii care au facut cariera in orice profesie savanta . Sunt de o hidosenie desavarsita ! Exceptand , bineinteles , Biserica . Dar nu uita ca slujitorii bisericii nu gandesc . La varsta de optzeci de ani un episcop  continua sa repete tot ce a fost invatat sa spun pe vremea cand era un baietan de optsprezece ani , iar urmarea fireasca  e ca totdeauna ramana cu adevarat fermecator . Misteriosul tanar care ti-e prieten si al carui nume nu mi l-ai spus niciodata , dar al carui portret literalmente ma fascineaza , nu gandeste nici o clipa . De asta sunt absolute convins . E una din fapturile acelea frumoase si lipsite de creier care ar trebui sa se afle totdeauna aici pe vreme de iarna , cand nu sunt flori , si totdeauna pe vreme de vara , cand avem trebuinta de ceva pentru a ne racori  inteligenta …''


Partial sunt de aceeasi parere cu intrasigentul lord si Pitu : frumusetea nativa, fie feminina sau masculina , nu tzine de intelect , exista sau nu ....consider ca intelectul poate sa o estompeze dar in aceeasi masura , desi mai rar  Laughing  , o poate face sa radieze  Cool, vorba Simplei , depinde de privitor , numai si numai de privitor Twisted Evil ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 7 Iun - 7:37

Aha, deci ori esti inteligent, ori esti frumos. Asta in conceptia lui Oscar Wilde. Arrow Eu n-as spune ca savantii sunt toti urati, poate mai dezinteresati de aspectul fizic, deci mai delasatori din punctul asta de vedere. Doar au alte preocupari. Cu o vizita (sau mai multe) la, hai sa zicem, stilisti de toate felurile si cu putina preocupare din partea lor, eu as spune ca si din savanti pot iesi oameni frumosi. Twisted Evil Asa. Very Happy Am mai zis ca inteligenta se citeste pe chip si cu un om inteligent nu poate fi hidos. Are ceva frumos in el, chit ca nu are un chip perfect sau o frumusete perfecta. O privire inteligenta, deci seducatoare, sunt convinsa ca are.  Smile Evident ca mai sunt si exceptii. Deci, nu-s de acord (de data asta) cu Oscar Wilde. Pe mine, frumusetea fara inteligenta, ma lasa rece. Iar inteligenta ma face sa cred ca cel care  o poseda e cel mai frumos om. Din punctul asta de vedere, in cazul meu, exista o relatie direct proportionala.
Nu putem cere frumusete tampa in cazul unor oameni. Fumusetea asta mute merge la opere de arta, la flori, la obiecte, desi pana si astea sunt atat de inteligente incat sa ne transmita ceva, chiar fara grai. Cati oameni reusesc sa faca asta, chiar si mimand? : Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 7 Iun - 7:48

In momentul cand cineva gandeste devine in intregime numai nas ,  sau numai frunte , sau altceva respingator
Deloc de acord. No Cand un om gandeste se tranforma in altceva, nasul dispare, fruntea dispare, iese in evidenta o anumita expresie ce face un tot unitar din chip, asa ca toate se leaga atat de bine incat vezi totul ca pe un intreg. E un fel de simbioza intre gand si chip. Unul fara altul nu exista. Gandul transmite ceva ce se exprima pe chip.
Daca omul gandeste cu voce tare (si ma refer la omul inteligent, ca despre asta e vorba aici), nasul si fruntea, se pierd si mai simplu. Numai la alea nu mai este atent privitorul. Laughing Laughing Oricum, raman la convingerea ca inteligenta poate transforma un chip mai putin placut in unul frumos, mai ales daca inteligenta asta poate fi transmisa si verbal. Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 7 Iun - 22:45

Eiiii , nu comentam acum parerile lordului Henry Laughing , deasemenea  este incorect sa il crucificam pe Oscar , un roman are nevoie de intriga , de personaje cu caractere antagonice , nu este o autobiografie , de obicei  .

In rest de acord  cu tine , tot ce spui are logica , multa logica  Twisted Evil  : '' raman la convingerea ca inteligenta poate transforma un chip mai putin placut in unul frumos, mai ales daca inteligenta asta poate fi transmisa si verbal'' , corect ,  desi probabil in urma cu 25-30 de ani n-as fi fost la fel de categoric  Very Happy , deh , odata cu varsta vedem altfel frumusetea  day dreaming  ....

“Sa lasam femeile frumoase barbatilor fara imaginatie” , spunea  Marcel Proust  ... sunt sigur ca aluzia lui era la femeile frumoase si atat Cool , cum la fel de sigur sunt ca tanar fiind nu aveam prea multa imaginatie Rolling Eyes  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 20 Iul - 21:52

Aici ar fi si o prejudecata masculina: faptul ca femeile frumoase ar fi si proaste. Asta ma duce cu gandul la vestitul proverb cu vulpea care nu ajunge la struguri. Laughing In ceea ce ma priveste, eu cred ca femeia e cel mai mare miracol creat de Dumnezeu. Asta ma face sa o asez de multe ori pe un piedestal, ceea ce de multe ori contravine realitatii: ea si-ar dori (uneori Very Happy ) ceva mult mai palpabil. Laughing

Acceptarea de sine si capacitatea de a râde de sine – sunt cele mai frumoase calitati, pe care le poate avea un barbat.
Penelope Cruz

La asta nu ma gandisem. Mai am ceva de lucru la prima parte a buchetului de calitati pentru a deveni un barbat dorit. Laughing



myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Iul - 23:50

Astea sunt "insusirile" unui barbat inteligent.  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 20 Iul - 23:52

Da. Dar nu sunt suficiente. Niciodata nu sunt. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mar 31 Iul - 12:07

Desi nu cred in iubire Laughing Laughing , v-am adus un citat :

Le-aș dovedi oamenilor cât greșesc gândind că încetează să iubească atunci când îmbătrânesc, fără să știe că îmbătrânesc numai când încetează să iubească.
Gabriel Garcia Marquez

Nu cred, da-mi place de omul asta, asa ca ar trebui sa fiu de acord cu el. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 31 Iul - 14:02

Smile Si mie imi place omul asta. S-ar putea sa aiba oarecum dreptate Very Happy Da' de imbatranit oricum imbatranim, indiferent ca iubim ori nu. Fizic.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 31 Iul - 14:23

Fizic ce?  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 31 Iul - 14:42

Imbatranim Laughing  Acum nu ma pot gandi decat la batraneti Very Happy Barbatii de varsta mea sunt prea batrani ca sa ma mai pot gandi la iubire... fizica Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 31 Iul - 15:13

Laughing S-o crezi tu!  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Mar 31 Iul - 15:31

Nu la ei ma refeream ci la mine Very Happy La mine in relatie cu ei Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 31 Iul - 16:42

Aa! De aia ne faci batrani, ca nu mai simti tu atractie fizica.  Laughing  

Ia repeteaza citatul lui nenea Gabriel!  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 1 Aug - 8:51

Laughing Laughing  Exista si barbati mai tineri, asa ca te poti gandi si la iubirea fizica, daca asta iti doresti. Razz Apoi, poti imbatrani si psihic, te poti simti batran si de nu esti.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 39 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 39 din 50 Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40 ... 44 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum