GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 21 din 50 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 35 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mar 11 Apr - 0:17

Smile Nu trebuie.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mar 11 Apr - 23:47

Ce frumoasă e viaţa atunci când ceea ce faci e frumos!

Dostoievski.

Nu ma pricep sa descriu frumusetea, stiu insa sa simt frumosul si sa conduc gandul, cu voia, catre locul bun, unde ceea ce fac devine frumos. Acest frumos apare prin expresia de bucurie a acelora din jurul meu. Si ma bucur si eu, de bucuria oamenilor frumosi, carora le-am daruit ce am putut.
Toti tindem catre frumos, unii sadim flori, altii cladim imperii, asortam un meniu, sculptam, coasem nasturi, calcam batiste sau cantam in biserici. Totul devine frumos doar prin noi.
Putem zambi multumiti, cu acel zambet atotstiutor al sigurantei, ca intentiile noastre sunt rasplatite si totul decurge bine si frumos, fiindca cineva acolo sus, ne iubeste. Multumim.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 12 Apr - 6:26

Mm. E o viziune cam roz. Adevarata, probabil. Eu acum sunt la stadiul in care vad in jurul meu doar draci si intuneric, ca batranul din Pateric. In timp ce ceilalti il vedeau inconjurat de ingeri si de lumina. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mier 12 Apr - 21:51

Cool
Pune-ti si tu ochelarii de soare.

Cat despre viziunea roz, vine din adancul inimii, daca o deschizi. Intai e verde, iar mai adanc e roz. Si realitatea este ceea ce percepi, deci merita sa iti tii rasuflarea o clipa si sa asculti linistea din cap Laughing
Sa vezi cum dispare tot ce e intunecat. Doar stii de ce e negru, de tumultuos. Smile

Myrk. Totul trece.
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 12 Apr - 22:48

Realitatea e cea care este, nu este autosugestie. Iar moartea e realitatea suprema. Ma rog, nu suprema, imediata, sigura.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Joi 13 Apr - 22:48

Annmarie a scris:Ce frumoasă e viaţa atunci când ceea ce faci e frumos!
Dostoievski.

Nici nu poate fi altfel day dreaming ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Joi 13 Apr - 23:42

Frumosul e frumos indiferent de lumina in care apare, iar rozul nu devine roz ci este Razz hai, cararuie, cararuie.. Very Happy
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 14 Apr - 10:44

Deci sistemul de referinta care-i?
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 14 Apr - 22:45

Nu exista un sistem general de referintza pentru frumusete dupa cum nici esentza vietii nu este perceputa de doi oameni la fel .

Confucius spunea ca ''fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede'' : rozul e roz , corect ,  dar ce te faci cu cei carora le displace aceasta culoare ? confused
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Vin 14 Apr - 23:56

Sa privim cu detasare ! Obiectivi. Insa, pentru binele nostru, sa condimentam, sa asezonam incat sa ne placa. Myrk, nu uita sarea si piperul ! Smile
Doar n-om roade la radacini de pe acum. Folosim sisteme de referinta diferentiate, iar cand discutam, folosim atat sistemul propriu, cat si al interlocutorului, ceea ce nu inseamna sa cedam tot spatiul gandirii personale acceptarii gandurilor altuia/ altora. Smile
Toti avem capacitatea de a conduce un gand propriu, respectand un codex, unii am condus mai mult, altii mai putin; fiecare avem stilul nostru. Unii conducem vioi, altii prudent. Mie imi place sa am grija de tot ce am. Stau in masinuta mea, roz si incerc sa nu privesc peisajul cat conduc Laughing
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 15 Apr - 10:56

Si atunci de ce ar fi universul frumos? De ce ar exista dualitate? In momentul in care percepi frumosul te raportezi la ceva, altfel nu l-ai percepe ca atare. Ce este acel ceva? Ce este axis mundi?
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Sam 15 Apr - 20:08

Da-mi voie putin la sistemul tau Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 15 Apr - 20:19

De referinta? Nu de acceptul meu ai nevoie. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Sam 15 Apr - 20:43

Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Sam 15 Apr - 20:45

Smile
Sa nu zici ca sar gardul electric Laughing
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 21 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 50 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 35 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum