GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 31 din 50 Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 40 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 28 Sept - 20:46

Apai nu stiu. Unii numai spun ca-l au. Evident ca cei ce-l "au" nu sunt singuri. Exista si o singuratate asumata, tocmai pentru a-l descoperi pe Dumnezeu. Dumnezeu poate fi "descoperit" insa si in comuniune. Si in comunitate.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 28 Sept - 20:56

Apoi... singuratatea asumata nu e tocmai pentru asta.  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 28 Sept - 21:02

Dar pentru ce? Neutral Unii sunt singuri nu pentru ca-si doresc, ci dimpotriva, pentru ca sunt constransi de imprejurari.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 28 Sept - 21:05

Singuratea asumata e pentru a-l gasi pe Dumnezeu?  Surprised
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 28 Sept - 21:10

Pai calugarii si pustnicii ce fac? Rolling Eyes
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 28 Sept - 21:15

Si nu mai exista altii in afara de ei?  Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 28 Sept - 21:23

Nu stiu. Daca te-ai gandit iar la mine, eu nu-mi asum nimic. Desi nu cred. Laughing

Oricine isi asuma acest lucru, adica cei ce-si propun sa-l caute. Dumnezeu este pretutindeni.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 29 Sept - 21:52

Și prieteniile își au viața lor. Durează atât timp cât sunt necesare creșterii a doua suflete. Vine un timp când prietenia unui anumit om e o povara; nu-ți mai spune nimic și nu-i mai spui nimic. Osmoza dintre sufletele voastre s-a sfârșit.
Sunteți acum unul față de altul, două organisme complet închise. Trebuie să cauți alte organisme, alte suflete cărora să vă puteți deschide, pentru a primi sau a da bucurii, dureri, experiențe de tot felul.
O prietenie care durează o viață întreagă este, pentru mine, un miracol. Poate să fie o simplă obișnuință și atunci e tristă și neinteresantă. Dar poate să fie și o ”căsătorie spirituală”, un miracol propriu zis. Unirea sufletească s-a făcut, atunci, peste granițele omenescului.

Mircea Eliade – Șantier

Prieten, dupa mine, e acel cu care poti vorbi despre orice, oricand, oriunde. Si sa fie dialog. Blocajele apar tocmai din cauza acestor limitari. Ori sufletul omenesc nu poate fi limitat. De aici apar si frustrarile si separatia: din cauza incercarii impunerii unor limite. Pe care unul sau celalalt nu pot sa le depaseasca, din varii motive. Iar cand aspiratiile sunt diferite si se accepta compromisurile, apare obisnuinta, rutina. Iar rutina nu poate fi niciodata interesanta.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Sept - 22:04

Da, dar rutina nu distruge prietenii, cel mult le face plicticoase.  Razz
Sunt perfect de acord cu Eliade. Si prietenii se transforma, evolueaza, cresc sau nu. Numai ca fiecare in ritmul lui.  Very Happy De aici diferentele. Nu mai corespund, nu mai corespundem, nici nu mai conteaza. Rezonam cu altceva... altcineva.  Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 29 Sept - 22:27

Da. Dar unii nu accepta plictiseala. Razz Ideea ar fi ca s-ar putea sa nu mai rezonezi cu nimeni la un moment dat. Laughing Cu altceva n-are sens. Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 29 Sept - 23:35

Ba are sens. Daca-i un altceva transmis de altcineva.  Laughing Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 30 Sept - 15:47

Cu alte cuvinte, unii cresc, iar altii stagneaza. De fapt, stagnarea e o involutie. Si autodistrugere, in cele din urma.

Tre' sa progresam, vrand-nevrand. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 30 Sept - 21:50

Stagnarea este o oprire , poate temporara , nu o vad ca pe o involutie : uneori chiar este indicat sa te mai si opresti Very Happy Laughing ...

In ce priveste calatoria spre propriul suflet ... hmmm  Rolling Eyes ...  eu sunt nedespartit de al meu si chiar daca uneori avem pareri contradictorii  nu putem unul fara celalalt Smile .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Lun 1 Ian - 16:16

''Daca tot e sa ai ambitii , sa ai ambitii mari '' , spunea cine altul decat Donald Trump Very Happy .

Sigur la el ambitiile sunt direct proportionale cu marimea averii  Evil ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 1 Ian - 23:27

Nu stiu ce sa zic. Ambitia deja imi suna a ceva... mare.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 31 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 31 din 50 Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 40 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum