GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 17 din 50 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 33 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 9 Feb - 12:36

Laughing Simpla, nu avea asteptari mari, ca sa nu ai dezamagiri si mai mari. Deja "vedeai" surfeurul preferat calare pe val! Laughing Razz

Nu cred ca Nichita s-a gandit la neputinta omului de a zbura (fizic, la fel ca pasarile), ci la faptul ca ceea ce deosebeste pe om de regnul animal (in speta, pasarile) e faptul ca omul e un animal ganditor. Pasarile nu gandesc, actioneaza doar instinctual, asa cum au fost "proiectate". Omul, prin gandire, poate zbura oriunde, si spiritual si prin universul fizic, la propriu (cu avionul Razz ). Prin "constructie", omului nu-i sunt destinate aripile fizice, ci doar cele "spirituale". Cred la asta se referea Nichita.

Eu as propune sa-l intrebam! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Joi 9 Feb - 23:56

Daaaa, Atat de Simpla Smile , toti ne bucuram de lumina .
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Vin 10 Feb - 0:02

Myrk, eu cred ca si pasarile gandesc Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 10 Feb - 6:56

Mircea, eu cred ca Nichita se simtea incatusat, de aici analogia cu pasarile. Razz Apoi, se stie ca fiecare isi exprima propriile sentimente in cuvinte, sunt convinsa ca pe Nichita nu l-a interesat neaparat omenirea cand a scris, ci a exprimat ce simte el legat de aripi. Laughing Annmarie, sunt convinsa ca si pasarile gandesc, altfel ar fi inerte. Razz Dar Mircea vrea sa sublinieze un lucru. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 11 Feb - 21:22

Faust cu inseparabilul Mefisto , Nichita poetul modernist si  chimia straveche thinking  .... inteleg ca nu mai inteleg nimic it wasn\'t me  ... da' nu-i bai si probabil nici obligatoriu sa o pot face   rolling on the floor  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Dum 12 Feb - 19:07

Nu stiu cat de incatusat se simtea Nichita. Posibil sa fi fost alta obsesie a lui despre nezbor, ca si despre necuvinte.

Cat despre Faust si alchimie, in virtutea analogiei propuse, habar n-am ce legatura indisolubila as avea eu cu Mefistofel si nici nu ma vad cu eprubetele in mana faurind bulgari de aur din cuvinte. Laughing

Credeti ce vreti! Si eu cred... altceva! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 12 Feb - 22:06

''Cel mai usor e sa te inseli singur, caci fiecare crede ceea ce doreste.'' , spunea Demostene .

Cel putin nu-ti pare rau  ca atunci cand altcineva te induce in eroare  Cool .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Lun 13 Feb - 2:10

Mai in gradina Margaretei, mai la vale Smile

Puneam si o poza, sa fie dezlegarea mai usoara, dar parca ma lasa ?

Suflet de nevandut. Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 13 Feb - 7:34

Da, Shadow. Laughing Poti sa te inseli singur si sa nu afli niciodata. Nu stiu cum e mai rau.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 13 Feb - 10:35

Pai asta e cea mai mare prostie si cel mai mare rau: sa-ti soptesti singur la ureche minciuni si sa le si crezi ca fiind adevarate. De-aia e bine sa mai tii cont si de prostiile altora! Laughing Poate se afla un sambure de adevar in ele. Razz

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mar 14 Feb - 14:59

Crezi ca e mai bine sa dam glas ? Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mar 14 Feb - 17:10

La prostii, nu. Sunt satul de-ale mele! Laughing De la voi astept vorbe intelepte. Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Mar 14 Feb - 22:00

E mai bine fara asteptari, nu te dezamageste nimeni.
Smile
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 19 Feb - 10:15

atat de simplu a scris:Da, Shadow. Laughing Poti sa te inseli singur si sa nu afli niciodata. Nu stiu cum e mai rau.

Da Simplo , corect si nu e vina nimanui  Rolling Eyes .... poate a liberului arbitru  Razz  Laughing ...

Pai asta e cea mai mare prostie si cel mai mare rau: sa-ti soptesti singur la ureche minciuni si sa le si crezi ca fiind adevarate....
Cand te minti cu buna stiintza este prostie , ai dreptate ,  dar nu despre asta vorbea Demostene ...

E mai bine fara asteptari, nu te dezamageste nimeni.
Annmarie , de exemplu eu cred ca in spatelea cestui frumos nick feminin este de fapt un barbat , este o idee a mea  Rolling Eyes ... dar cum spunea vestitul orator antic :''cel mai usor e sa te inseli singur, caci fiecare crede ceea ce doreste.''  thinking  .... nu e ceva deliberat Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Annmarie Lun 20 Feb - 0:18


Se vede clar barbatul din spate ? Smile
Ai ochi buni, Shadow big hug
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 17 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 50 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 33 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum