GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 30 din 50 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 40 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Indra Dum 20 Aug - 1:20

Cred ca luptele cu tine insati/insuti sunt cele mai grele lupte: cine e invingatorul? cine e invinsul?
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 20 Aug - 16:41

Indra , asa cugeta si  Voltaire acum vreo trei veacuri : '' cea mai inversunata lupta este cu tine insuti, te afli in ambele tabere.''
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Indra Mier 30 Aug - 0:13

A trecut ceva vreme de cand l-am citit pe Voltaire, dar mi-o fi ramas in vreo camaruta a mintii ceva din cele citite, atat de adanc incat credeam ca-mi apartine. Smile

Si pentru ca vorbeam despre suflet intr-un topic in care isi aveau locul doar discutiile despre corp... Very Happy :

,,Fiecare suflet îşi poartă chipul care i se potriveşte. Dacă nu şi-l are de la început croit pe seama şi făptura lui, singur şi-l modelează, din lăuntru în afară, încetul cu încetul. Nu e linie, nu e trăsătură cât de neînsemnată în figura unui om care să nu corespundă unui anume gest sufletesc.” (Al. Vlahuta)
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 30 Aug - 10:43

Ooo, ce frumos... Sunt de acord cu tot. Smile Mai ales cu faptul ca trupul e doar un purtator de sentimente. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 3 Sept - 10:20

Si eu sunt de acord cu Vlahuza ... cu Gabi nu cad la invoiala ( nu ca ar fi vreo mare problema Razz Laughing  ) : purtator de sentimente cred ca tot sufletul este , trupul doar le transpune , zic eu Neutral  .

Indra , iarta-ma daca remarca mea despre Voltaire te-a suparat , nu s-a vrut un repros sau ceva de genul , milioane de oameni pot gandi la fel  confused  , era o banala constatare Rolling Eyes .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 3 Sept - 11:08

Nu trebuie sa cazi. Razz Voiam sa subliniez faptul ca trupul ti-e pe masura a ceea ce esti. Mai ales chipul iti reprezinta sufletul. Era legat de niste comentarii de la foto cu noi. De aia mi-e mie greu sa pun poze cu chipul meu, sunt rare momentele cand il surprind asa cum ma simt. Sau asa cum consider eu ca sunt. Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Dum 3 Sept - 19:27

Adica rar iti surprinzi sufletul. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 3 Sept - 19:29

In poze. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mier 27 Sept - 21:03

Simpla are dreptate ( iar  Laughing ) , nu o spun doar eu ci si Ansel Adams , un fotograf profesionist :

'' Intotdeauna sunt doua persoane in fiecare poza: fotograful si cel care priveste fotografia.''
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mier 27 Sept - 21:03

Simpla are dreptate ( iar  Laughing ) , nu o spun doar eu ci si Ansel Adams , un fotograf profesionist :

'' Intotdeauna sunt doua persoane in fiecare poza: fotograful si cel care priveste fotografia.''
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Mier 27 Sept - 21:27

Laughing Eu credeam ca in Simpla. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 28 Sept - 20:16

Da, cu conditia sa nu fie selfie.  Laughing

[size=36]Cea mai preţioasă călătorie este aceea către sufletul nostru, către noi înşine. Călătorie ce o facem în singurătate.[/size]
[size=33] [size=34]Mircea Eliade[/size][/size]
Eu sunt de acord. Voi?  Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 28 Sept - 20:18

Cred ca incep sa-mi dau seama ce-i cu size-ul asta, doar ca nu stiu cum pot rezolva.  Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 28 Sept - 20:27

Mda. Asa e si cu calatoria. Laughing Eu as prefera sa fie in doi. Nu-mi place singuraratea. Nici macar sub forma de introspectie.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 28 Sept - 20:34

Ar trebui s-o mai incerci.  Razz Nu stii ce pierzi. Apoi, am o nedumerire: cei ce-l au pe Dumnezeu cu ei sunt singuri sau nu? Dar pot fi singuri daca-si doresc?  Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 30 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 30 din 50 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 40 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum