GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 29 din 50 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 39 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 5 Aug - 20:21

Cînd te poţi tutui cu oricine, când tutuiala devine o deprindere curentă, prestigiul şi miracolul tandru sau camaraderesc al lui "tu" se degradează. În mod normal, la "tu" trebuie să ajungi; printr-o delicată chimie a afectelor, printr-un răbdător spor de încredere şi printr-o reciproc consimţită afinitate. [...]
Nu ne-ar strica un pic de ştaif. Nu ne-ar prinde rău o scurtă epidemie de politeţe.



Andrei Plesu 


Ce ziceti?  Razz Ce face net-ul din noi... niste nesimtiti. Wink Sarim niste pasi pe care, in mod real, nu i-am sari.  Smile In ritmul asta, toti ne vom tutui oriunde si oricand. Formulele de politete vor disparea.  Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 5 Aug - 21:30

De cand citezi tu din Plesu? Laughing Pai aici pe forum nu prea ne tutuim. Suntem destul de politicosi. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 6 Aug - 9:45

Daca n-am mai citat, nu o pot face? Exista o prima data pentru orice. Very Happy  Si trebuie sa admit ca spune bine omul. N-am cum sa nu fiu de acord. Apoi, noi doi ne putem tutui acum, ca ne stim de cativa ani. Laughing Iti dau voie, dar nu-i neaparat ca dupa 4-5 ani de palavre, oamenii sa se tutuiasca. Laughing Mi-a dat de gandit omul asta, nu-mi pusesem chiar asa problema, dar acum mi-o pun. Respectul se cam ducecpe apa sambetei. Pusti de 14 ani ajunge sa se traga de sireturi cu om respectabil de 50 de ani (nu m-am gandit la nimenj in mod special), mai bine zis: sa-l traga de sireturi. Macar de l-ar ajuta sa se incalte... Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 7 Aug - 7:49

Evident ca o poti face. Ba chiar poti face orice. Wink Plesu se refera la nesimtire. La o anume stare de nesimtire, care te face sa te tragi de sireturi cu oricine, de orice varsta, fie ca ai 14 sau 80 de ani.

Recent am avut si eu o experienta cu un "domn" de la o institutie publica. M-a tutuit nonstop: vino-ncoa', du-te acolo, poate n-ai, mergi la. Probabil ca acest comportament isi are originea intr-un dispret interior fata de oricine, punerea pe un piedestal a ego-ului si dorinta de a crea un "avatantaj" imediat fata de interlocutor (in atletism e un termen, acela de "a fura startul"). Aceeasi tutuiala o mai vezi pe la unii sefi, pe la cei cu functii de conducere si pe la dragutii nostri patroni. Dar te face sa te simti ca un copil. Ca un copil mic si prost. Laughing

Uneori vine si din partea femeilor. Si te face sa te simti ca un mascul bagat in seama. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Lun 7 Aug - 9:27

Laughing Laughing Nu te contrazic.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Lun 7 Aug - 9:36

Asta nu-mi pica prea bine. scratch M-am invatat sa fiu contrazis mereu. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 11 Aug - 22:28

atat de simplu a scris:”Bărbaţii care se descurcă cel mai bine cu femeile sunt aceiaşi care ştiu cum să se descurce şi fără ele.”

Charles Baudelaire

Eu nu prea stiu sa ma descurc cu femeile Neutral , astfel spus nu stiu daca CB are dreptate au ba ,  un lucru insa este cert : ma descurc  bine si fara Very Happy ... Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 12 Aug - 11:40

Laughing Se pare ca esti pe drumul cel bun. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 12 Aug - 12:39

Eu ma descurc fara femei... dar nu rezist fara ele. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 12 Aug - 13:24

Ia nu mai vorbi la plural. Gandeste-te la unica femeie din viata ta: sotia. rolling on the floor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 12 Aug - 13:28

Si mama, bunica, amica? P-astea cui le lasi? Crying or Very sad
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 12 Aug - 13:37

Laughing Barbatilor din viata lor. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 12 Aug - 13:51

Si daca n-au pe nimeni? Nu e pacat sa sufere singurele? Rolling Eyes
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 13 Aug - 21:30

Lucrurile pe care le-am dorit eu, nu le-am putut obţine niciodată cerându-le sau luptându-mă pentru ele. Cum poţi să lupţi pentru tandreţe? Sau pentru duioşie? Cel mult poţi să le aştepţi.

Octavian Paler

Pentru ca mi-era dor. Smile Si pentru ca azi mi-as fi dorit sa nu fie nevoie sa lupt.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 19 Aug - 22:12

...nu le-am putut obţine niciodată cerându-le sau luptându-mă pentru ele. Cum poţi să lupţi pentru tandreţe? Sau pentru duioşie? Cel mult poţi să le aştepţi.

Si totusi Rolling Eyes ...
Paler evita sa ne spuna cum le-a obtinut thinking . Evident trebuie sa daruiesti ca sa primesti iar uneori daruim mult si nu primim nimic , e tot o lupta  as spune , o lupta cu tine insati si poate de acea nu realizam  ca de multe ori pierdem : cum sa recunosc ca am fost invins de mine ?!  Very Happy  Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 29 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 29 din 50 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 39 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum