GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 8 din 50 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 29 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 23 Iul - 23:22

atat de simplu a scris:Tocmai cand sa-mi spun in gand ca sunt de acord cu citatul, am vazut ca ai scris ca tu esti doar partial de acord. ...

Inca nu ma consider suficient de batran incat sa-l pot contrazice sau aproba pe Oscar intr-un mod irefutabil  Very Happy , mai am cativa ani de experimentat si acumulat   Basketball  , eventual reluam subiectul in discutie peste vreun deceniu  Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 24 Iul - 21:17

Hai sa nu lasam sa treaca chiar un deceniu pana la urmatoarea postare Laughing Mai vine eu cu un citat:

"Pentru ce traim, daca nu sa ne facem viata mai buna unii altora?"
George Eliot


Citatul asta m-a intrigat putin. Chiar? Pentru asta traim? Laughing Adica... pentru asta ar trebui sa traim?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Dum 24 Iul - 21:43

Viata trebuie sa aiba un scop. Sau scopuri. Nu stiu daca asta e un motiv suficient sau necesar si suficient. Viata nu stiu daca ne-o putem face mai buna, dar e sigur ca ne-o putem face mai frumoasa.

Eu as spune: pentru ce murim?
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 24 Iul - 21:49

Sa ne facem viata mai buna....dar, unii altora? Laughing
Daca ar aplica toti regula asta de viata, DA, ne-ar fi intr-adevar bine. Da' sa faca TOTI acelasi lucru, nu se va intampla niciodata, nicaieri, nicicand.

Pentru ce murim? Pentru ca ni s-au terminat zilele Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Dum 24 Iul - 21:53

Mda. Si care-i scopul vietii atunci? Sau al mortii?
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 31 Iul - 16:23

"Pentru ce traim, daca nu sa ne facem viata mai buna unii altora?"
George Eliot

Inclin sa-i dau dreptate macar partial  lui Eliot : suntem beneficiarii a ceea ce ne-au lasat inaintasii in materie de civilizatie si confort , intr-un fel  au trait sa ne faca noua viatza mai buna , chiar daca n-au constientizat  , unii dintre ei , acest fapt  Laughing  .

Bine , scopul fiecaruia in viatza nu este sa traga pentru binele altora Very Happy , totusi , suntem atat de legati intre noi , atat de dependenti unii de altii incat o facem  , vrem nu vrem Cool ...

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Dum 31 Iul - 22:29

Unii traiesc doar ca sa le faca viata mai grea altora. Hotii, borfasii, politicienii Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 10 Sept - 22:14

Daca tot e sa categorisim oamenii hai sa-l citez pe Tolstoi care spunea   ''Exista trei feluri de oameni: hotii, muncitorii si cersetorii.''
Oricat as incerca nu-l pot contrazice Rolling Eyes  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Sam 10 Sept - 22:17

Trei feluri, dar un fel nu-l exclude pe altul. Poti sa fii muncitor si sa mai si furi din cand in cand Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 10 Sept - 22:29

No , aici ai dreptate , cred Rolling Eyes ... oricum eu asociez la ''muncitori '' pe toti cei care  isi castiga existenta onorabil , de la ''opinca'' pana la ''vladica'' , cum zice vorba romanului ... altfel nu stiu daca exista om sa nu fi inselat sau furat pe altcineva , cu fapta Embarassed ... cu gandul Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 22 Sept - 11:18

„Limpede nu vezi decât cu inima. Miezul lucrurilor nu poate fi văzut cu ochii" Antoine de Saint-Exupery Micul prinţ

Probabil de aceea unii sunt "orbi", desi sustin cu inversunare ca vad foarte bine. Wink
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 22 Sept - 11:46

Daca tai un lucru, ii pot vedea miezul cu ochii, inima nu m-ar ajuta prea mult. Doar in sensul in care functioneaza, asta insemnand ca si ochii imi sunt utili. Very Happy Apoi, daca ar fi sa ma iau dupa inima mea, aia numai limpede nu vede. Incurcate ii sunt uneori caile si raspunsurile. Laughing Cand vreau sa vad ceva clar, trebuie sa o cam las de-o parte. Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Joi 22 Sept - 14:46

Ideea era ca unele lucruri se manifesta, dar nu le poti vedea cu ochii fizici, ci doar le simti (sau le "vezi") cu inima. Asta inseamna si ca inima exista, desi nu o vezi! Laughing Poate fi si asta un "miez", ca de fapt esenta sta in miezul nevazut (de ochii fizici), dar vazut de ochii inimii. Iar daca inima e sediul sentimentelor, inseamna ca orice "vezi" prin filtrul iubirii, il vezi curat, ii vezi esenta.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 22 Sept - 17:23

Filtrul asta al iubirii nu functioneaza mereu asa cum zici tu. Iubirea asta poate naste chiar monstri. Laughing Uneori. Alteori naste depresii. Si mai stiu. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Joi 22 Sept - 17:33

Cred ca nenea asta a vrut sa spuna ca adevarata valoare a lucrurilor (desi nu-mi place termenul asta folosit in acest context) o simti, nu o vezi, indiferent cate straturi de spoiala ai da la o parte. Very Happy Dar mi-era dor sa ma leg si eu de ceva. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 8 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 50 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 29 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum