GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 16 din 19 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19  Urmatorul

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 18 Feb - 20:05

Eu nu l-am vazut. Astept parerea Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Feb - 20:49

Da, voiam sa vad cat il tine pe Shadow. Laughing Nu mult, dupa cum se vede.
Am vazut filmul, mi s-a parut destul de siropos. Laughing Foarte rar sunt in dispoziti de-a urmari genul asta de dulcegarii. Laughing Dar nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul: hormonelul nu intreaba. rolling on the floor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Lun 26 Feb - 15:36

Laughing Chiar ma gandeam la Iron Man si faceam niste analogii. Simpla ar fi Femeia de Otel. Culmea e ca, desi ii place metalul, papa si dulce. Laughing

O dulce Femeie de Otel. Ar fi rost de-un scenariu pentru Hollywood. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 28 Feb - 21:56

Azi am vazut "Jamaica Inn" (Hanul Jamaica) din 1939, in regia lui Alfred Hitchcock. In rolurile principale Maureen O’Hara si Charles Laughton.
Tineam sa-l vad pentru ca tocmai citisem cartea cu acelasi nume. Mai este o varianta si din 2014. In zilele urmatoare am sa o vad si pe aceea Smile
Despre film nu am de spus prea multe. Mi s-a parut slab, dar trebuie sa tin cont de anul in care a fost realizat si sa fiu ingaduitoare. Cinematografia era pe la inceputuri. Si jocul actorilor a fost slab. Tot pe la inceputuri si ei Laughing Chiar si asa, stiind actiunea cartii si gandindu-ma la Hitchcock, ma asteptam la mai mult mister si la mai multe scene de groaza.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Sam 3 Mar - 14:05

atat de simplu a scris:Da, voiam sa vad cat il tine pe Shadow. Laughing  Nu mult, dupa cum se vede.
Am vazut filmul, mi s-a parut destul de siropos. Laughing ...

A inceput sa nu-mi placa cand se termina rau , nu mai rezist ca altadata : daca ''Toamna la New York '' a avut un final cat de cat previzibil , in ''Nopti in Rodanthe'' nu m-am asteptat la acel deznodamant si recunosc ca am simtit vreo doua lacrimi rebele Very Happy , de aceea si ziceam ca mi-am facut plinul , problema este ca uit repede Neutral ..

In ambele productii el este jucat de Richard Gere ...
''Toamna la New York '' este o poveste de dragoste putin neverosimila ; el un barbat bine dar cu aproape 50 de ani in spate , ea o tanara de numai 22 ... se spune ca dragostea nu are varsta si personal cred ca nu are  ...

''Nopti in Rodanthe'' , un film despre dragostea redescoperita dupa ani , despre o a doua sansa  : nu l-as cataloga o dulcegarie , mai degraba un film cu un buget mic , cu un scenariul simplist desi romanul omonim a fost un best-seller ,  fara acele detalii multe si marunte care condimenteaza si te fac dependent ... pacat de povestea in sine  , captivanta Rolling Eyes  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Joi 15 Mar - 20:37

Sa mai scriu si pe aici, daca tot am vazut doua filme Wink

Verişoara mea Rachel – My Cousin Rachel (1952), dupa romanul cu acelasi nume, scris de Daphne du Maurier. In rolurile principale: Olivia de Havilland si Richard Burton. Un film dragut, realizat dupa "puterile" vremii aceleia. Desi o fictiune, pare sa fie foarte realist. Distributia a fost bine aleasa, potrivindu-se cu personajele pe care le-au intruchipat.
Daca sunt amatori de filme vechi, il puteti urmari aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Verişoara mea Rachel – My Cousin Rachel (2017), cu Rachel Weisz si Sam Claflin in rolurile principale.
Un film "modern" si cand spun modern, deja ma gandesc la exagerari care dau bine pe sticla. Actiunea cartii a fost modificata pe alocuri, asa incat sa fie ceva mai mult sex decat in carte (doua partide de sex in loc de una Laughing ), sa fie mai mult suspans (un accident al personajului masculin, prin care e cat pe ce sa-si franga gatul, accident care in carte nu s-a petrecut), in final aflam despre unul din personaje ca ar fi homosexual, in timp ce romanul nu aminteste deloc despre asa ceva, iar personajul principal este "insurat cu forta" in scena finala a filmului, fara sa-i pese regizorului ca personajul dorea sa ramana burlac Laughing
Trecand peste toate astea, Rachel Weisz, mi s-a parut oribila. O fiinta enervanta, cu un joc prost si plin de grimase, cum rar mi-a fost dat sa vad.
Daca n-ati citit recent cartea, poate fi totusi un film simpatic, demn de o seara de weekend, cu dragoste, mister, peisaje frumoase, costume de epoca...
Doritorii pot vedea filmul aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 21 Oct - 21:46

Azi am avut timp sa vad un film si nu m-am oprit asupra unuia oarecare. Gusturile mele in materie de film sunt mai ciudate. Am ales un film rusesc (o pasiune mai veche), unul despre calugari (o pasiune mai noua) Laughing
"Calugarul si demonul", film din 2017.
Interesant filmul ca idee. E o poveste fantastica, fireste, dar care te poate pune pe ganduri... in cazul in care ai inclinatie spre asa ceva Wink Indiferent ca esti credincios sau ateu, te poti regasi in filmul asta. Poti sa te identifici cu calugarul sau cu demonul. Nu conteaza care dintre cei doi esti... Dumnezeu e unul singur si e El e Stapanul. Toate se fac cu voia Lui si prin puterea Lui.
Nu cred ca v-am starnit interesul cu un astfel de film (pacat) dar, daca totusi va hotarati sa-l vedeti, il gasiti aici: Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Lun 5 Noi - 20:21

Am vazut sambata un film senzational - dupa a mea umila parere Smile  "The Piano" din 1993. Spre rusinea mea, nu auzisem de film si nu-l vazusem. Acum ca l-am vazut, nu mi-l mai pot scoate din minte. A lasat asupra mea o amprenta puternica. Bun! Foarte bun! Iar Holly Hunter a fost minunata. Nu mi-a atras pana acum atentia, dar cu filmul asta m-a cucerit. Am vazut ca a primit o gramada de premii  pentru cea mai buna actrita in rol principal (Oscar, Globul de aur, BAFTA). Le-a meritat pe toate. In alte roluri: Anna Paquin, Sam Neill si Harvey Keitel. Toti au jucat foarte bine.
Eu va prezint filmul ca si cum n-ati sti despre ce e vorba, dar daca stau sa ma gandesc, cred ca-s singura care nu l-a vazut pana acum Laughing
Povestea n-am sa v-o dezvalui, in cazul in care n-ati vazut (totusi) filmul. E povestea unei femei care nu vorbeste si a carei mod de exprimare este muzica. Muzica interpretata la pian.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  atat de simplu Mar 6 Noi - 7:36

Da. Simt nevoia sa revad filmul asta, au trecut niste ani de cand l-am vazut si-l voi simti altfel acum, cu siguranta. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mar 6 Noi - 9:33

Eram convinsa ca tie nu ti-a scapat Laughing Si eu o sa-l mai revad. E prea bun ca sa nu il savurez.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 11 Noi - 22:02

Am vazut zilele astea, cu nesat as putea spune, "Tarul" (2009). Un film senzational! Intotdeauna mi-au placut filmele rusesti,dar acum parca constientizez si mai bine de ce.
Probabil unii dintre voi l-au vazut deja si stiu despre ce e vorba. Smile Un film despre istorie si religie. O pagina groaznica din istoria Rusiei, atat de groaznica pe cat de groaznic era Ivan cel Groaznic. Groaznic, insuportabil, dar remarcabil interpretat de Pyotr Mamonov. La fel de remarcabil a jucat si Oleg Yankovskiy (ce-a mai imbatranit Neutral ), care il interpreteaza pe calugarul Filip, uns mitropolit de catre Ivan.  
Un film dur - putin cam prea dur pentru mine - dar cred ca asta m-a impresionat de fapt: agonia si extazul. Agonia unui tar orbit de putere, puterea data de Dumnezeu prin ungerea lui ca domn pe pamant si extazul adevaratei credinte, a adevaratei iubiri fata de Dumnezeu si fata de Cuvantul Lui. M-a mai impresionat faptul ca unii raman oameni, indiferent de situatie, pastrandu-si demnitatea, pana in ultima clipa a vietii lor... iar altii, raman credinciosi lui Dumnezeu, indiferent de situatie, pana in ultima clipa a vietii lor.
Am sa-l revad. E prea bun sa-l vad doar o data Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Joi 27 Dec - 18:08

Azi am avut timp sa vad un film si mi-am dorit sa vad un film bun. Chiar unul bun am nimerit. E vorba de Quills – Marchizul de Sade (2000). In rolurile principale: Geoffrey Rush, Joaquin Phoenix, Kate Winslet si Michael Cain.
Mizerabila persoana acest Marchiz de Sade, dar cu un astfel de personaj controversat si condamnat, filmul nu poate fi decat unul interesant. Frumoasa realizare si joc bun din partea actorilor. Geoffrey Rush mi-a provocat exact scarba pe care ar fi trebuit sa mi-o provoace un om ca el. L-am dispretuit de la un capat la altul al filmului.  Intr-o Franta corupta si depravata de sus pana jos, el a fost un fel de cireasa de pe tort Very Happy Sade n-a fost decat un om bolnav intr-o lume bolnava, iar boala lui a fost fara leac si contagioasa.
N-am citit nicio carte de-a lui. Nu cred sa am vreuna in biblioteca. confused Nici curioasa nu-s sa citesc toate mizeriile de care e capabila mintea umana.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Vin 28 Dec - 23:07

Azi am mai vazut un film rusesc: Muchenik – Mucenicul (2016)  Un film destul de sumbru, despre religie si despre educatie. Un fanatism religios contra unei educatii moderne, impinsa dincolo de limitele bunei-cuviinte impuse de ortodoxie (si nu numai). Mi s-a parut un film foarte "greu". Greu de digerat o credinta impinsa la extrema, dar... exista o alta cale in situatia de fata? Greu de digerat si educatia sexuala care, de fapt nu educa, ci inducand comportamente deviante tinerilor, nu face altceva decat sa-i transforme in niste neghiobi. confused
Cred in Dumnezeu, cred in Cuvantul Scripturii, dar mai cred si ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu. Dumnezeu nu ne da dreptul sa ucidem. Dumnezeu ne cere doar sa ne iubim. Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 29 Dec - 18:05

Am ramas in zona religiei si-a credintei, care nu e deloc comoda. E o situatie evidenta si in realitate, dar si in filme(le din ultimele mele postari).
Azi am vazut Silence: Puterea credintei (2016) in regia lui Martin Scorsese. Am tinut sa amintesc regizorul, ca sa intelegeti - cunoscatorii - ca nu are cum sa fie un film prost. Din contra. E un film de-o greutate zdrobitoare... M-a redus la tacere. Tac si meditez. Meditez si tac, dar in sufletul meu e furtuna Sad
N-am putut sa privesc filmul acesta doar ca o cinefila. Intai de toate sunt crestina si sunt credincioasa. Finalul a fost cel dupa care tanjea sufletul meu. Cand ajungi sa-L "cunosti" pe Iisus, nu poti sa nu-L iubesti, iar cand ajungi sa-L iubesti, e greu sa te lepezi de El.
NU, n-am luat-o razna. Laughing Dimpotriva. Unii dintre voi inca ratacesc Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mar 1 Ian - 20:13

Azi mi-am mai rupt din timpul meu liber si m-am mai uitat la un film Very Happy  Un film pe care-l consider bun, dar nu extraordinar. N-a lasat urme adanci in sufletul meu. E vorba de  Same Kind of Different as Me (2017) sau, pe romaneste spus, Diferit, la fel ca mine cu Renée Zellweger, Jon Voight si Djimon Hounsou. Ciudat nume Very Happy
Ce vrea sa spuna filmul acesta? Ca noi, oamenii, chiar daca parem diferiti, suntem atat de asemanatori. Indiferent ca suntem saraci sau bogati, educati sau needucati, buni sau rai, avem toti in noi "un om bun". Iubirea il poate ajuta sa iasa la suprafata. Iubirea poate face minuni. Iubirea = bunatate = altruism. Inainte de-a pleca din lumea asta, sa incercam sa aprindem o flacara, care sa continue sa arda chiar si atunci cand noi vom fi ajuns deja "acasa". Smile  Casa noastra nu e aici. De-asta nu trebuie sa adunam comori lumesti. Singura comoara pe care o putem aduna aici si pe care nu o pierdem, e iubirea.
I love you
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 16 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 19 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum